• <
attis_konferecnja_2024

ZE PAK zawarł dodatkową umowę z Orsted

gm

13.04.2022 15:20 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

ZE PAK zawarł dodatkową umowę z Orsted - GospodarkaMorska.pl

ZE PAK zawarł z duńską spółką Orsted Wind Power dodatkową umowę kupna 50 proc. udziałów w pięciu spółkach projektowych - poinformowała polska spółka w komunikacie.

Umowa dotyczy spółek: Orsted Polska OF SPV 6, Orsted Polska OF SPV 7, Orsted Polska OF SPV 8, Mawzorino Investments oraz Orsted Polska OF SPV 10.

ZE PAK i Orsted planują wspólne wnioski na budowę morskich farm wiatrowych w Polsce.

O Ørsted w Polsce

Ørsted jest obecny w Polsce od 10 lat, zatrudniając obecnie około 250 osób. Polska jest dla Ørsted rynkiem o kluczowym znaczeniu. Oprócz zawiązania partnerstwa z ZE PAK, firma już znacząco inwestuje w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego wraz z PGE. Ørsted i PGE wybudują Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Jest to największy w Polsce i jeden z pierwszych morskich projektów wiatrowych. Morska Farma Wiatrowa Baltica, powstająca w dwóch fazach (Baltica 2 i Baltica 3), wyprodukuje wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby pokryć zapotrzebowanie na energię prawie 4 mln polskich gospodarstw domowych. W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych, pierwszy etap inwestycji - Baltica 3 (o mocy do 1 GW) zacznie wytwarzać energię około 2026 r., zaś drugi - Baltica 2 (o mocy ok. 1,5 GW) – około 2027 r. 

O ZE PAK

ZE PAK jest największym prywatnym producentem energii elektrycznej w Polsce z ponad 60-letnim doświadczeniem w sektorze wytwarzania energii elektrycznej. ZE PAK realizuje obecnie ambitny plan transformacji energetycznej: transformacja z węgla na rzecz energetyki zeroemisyjnej oraz budowa ogólnokrajowego, pełnego łańcucha wartości zielonego wodoru. Aktywa oparte o węgiel brunatny będą stopniowo wycofywane, a produkcja z węgla brunatnego zostanie zakończona do końca tej dekady. W 2020 roku Grupa ZE PAK wyprodukowała 4,85 TWh energii elektrycznej, a przychody wyniosły 1,8 mld zł. Grupa zatrudnia obecnie blisko 3500 osób. Grupę ZE PAK kontroluje Zygmunt Solorz, jeden z największych i najbardziej znanych przedsiębiorców w Polsce, działający również w sektorach mediów, telekomunikacji i nieruchomości. 

CZYTAJ TAKŻE: ZE PAK i Ørsted złożyły pierwsze wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na farmy morskie na Bałtyku.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.