• <
mewo_2022

Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych

08.02.2022 23:55
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych

Partnerzy portalu

Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Morska energetyka wiatrowa jest szansą nie tylko na dekarbonizację polskiego sektora energetycznego, ale także firm, których portfel jest oparty o surowce np. węgiel. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej, która postawiła na inwestycje w OZE, w tym offshore wind na Morzu Bałtyckim. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy polski koncern o postępy w rozwoju projektów morskich. PGE prowadzi intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych dla pozyskania głównych komponentów oraz zabezpieczenia floty instalacyjnej.

PGE zapewnia energię elektryczną dla 5 mln odbiorców w Polsce, w większości wytwarzanej w oparciu o jednostki węglowe. W portfelu Grupy są także instalacje OZE. Spółka posiada 17 farm wiatrowych, 5 elektrowni fotowoltaicznych, 29 elektrowni wodnych przepływowych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe, w tym 2 z dopływem naturalnym (według stanu na 30 września 2021 roku). Już za kilka lat w zasobach PGE pojawią się także morskie farmy wiatrowe. Przypomnijmy, że 19 października 2020 roku PGE Polska Grupa Energetyczna opublikowała Strategię Grupy do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku. Spółka przedstawiła plan transformacji Grupy i drogę do dekarbonizacji wytwarzania oraz ogłosiła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050.

- Naszym długoterminowym celem strategicznym jest, aby w 2050 roku 100 proc. energii sprzedawanej przez PGE pochodziło ze źródeł odnawialnych. Nasi klienci oczekują energii produkowanej w sposób przyjazny dla środowiska. Dlatego będziemy realizować ambitny program budowy morskich i lądowych farm wiatrowych oraz fotowoltaiki. Będziemy też poszukiwać możliwości akwizycyjnych kolejnych projektów odnawialnych – informował wówczas podczas konferencji Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Rzeczniczka PGE Polskiej Grupy Energetycznej Małgorzata Babska w komentarzu dla GospodarkaMorska.pl wyjaśnia, że Grupa Kapitałowa PGE poprzez spółkę PGE Baltica realizuje obecnie trzy projekty Morskich Farm Wiatrowych, którymi są Baltica 1, Baltica 2 i Baltica 3. Spółka PGE Baltica została powołana w styczniu 2019 roku, jako podmiot odpowiedzialny za realizację Programu Offshore w Grupie Kapitałowej PGE.

– Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 1 GW. W listopadzie 2021 roku PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała z Eneą warunkową umowę sprzedaży udziałów w trzech spółkach projektowych oraz warunkową umowę sprzedaży udziałów w jednej spółce z Tauronem Polską Energią, których zadaniem będzie pozyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm offshore w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Długoterminowa wizja rozwoju Grupy PGE w obszarze offshore zakłada posiadanie co najmniej 6,5 GW mocy w tej technologii do 2040 roku – wskazuje Babska.

Pierwszy raz energia z farmy Baltica 3 o maksymalnej mocy do 1045 MW planowo popłynie po 2026 roku. Wraz z uruchomieniem elektrowni Baltica 2 o maksymalnej mocy 1498 MW, z końcem 2030 roku PGE będzie posiadało ok. 2,5 GW zainstalowanej mocy na Morzu Bałtyckim.

Postępowania zakupowe, ostatnie decyzje administracyjne i badania na obszarze inwestycji

Pytamy o postępy prac w ramach projektów morskich farm wiatrowych. Rzeczniczka PGE informuje, że najbardziej zaawansowane są prace przy projektach Baltica 2 i Baltica 3, które spółka wspólnie z partnerem biznesowym (mowa o duńskim Ørsted - przyp. red.).

- Dla tych projektów w chwili obecnej ubiegamy się o ostatnie decyzje administracyjne. Równolegle, w myśl zapisów tzw. ustawy offshore, jesteśmy w trakcie procesu ustalania ostatecznego poziomu wsparcia. Prowadzimy również intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych dla pozyskania głównych komponentów oraz zabezpieczenia floty instalacyjnej – wskazuje Małgorzata Babska.
Dodaje, że głównymi pracami prowadzonymi obecnie w terenie to badania w strefie przewiertu morze-ląd oraz w strefie lądowej.

- Dla części lądowej wykonano 40 proc. badań w miejscu planowanej ławy kablowej oraz lądowych stacji transformatorowych. Pozostałe badania zostaną wykonane w 2022 roku. Ten etap będzie bazą dla zaprojektowania ławy kablowej oraz lądowych stacji transformatorowych. Prowadzone są prace geotechniczne w celu rozpoznania geologii dna Morza Bałtyckiego na obszarze inwestycji – informuje rzeczniczka.

Wszystkie dotychczas wykonane prace na lądzie i na morzu są podstawą do zgromadzenia niezbędnych informacji do kolejnego planowanego etapu, czyli etapu projektowania konstrukcji, takich jak fundamenty turbin wiatrowych lub stacji elektroenergetycznych oraz przyszłych tras kabli.

Przypomnijmy także, że przedstawiciele PGE, PGE Baltica oraz Miasta Ustka podpisali w październiku 2021 roku list intencyjny w sprawie możliwości utworzenia zaplecza serwisowego dla planowanych morskich farm wiatrowych w Porcie Morskim w Ustce. PGE informowała wówczas, że na korzyść tej lokalizacji przemawia położenie portu w stosunku do planowanych farm wiatrowych, jego wielkość, dobre warunki nawigacyjne, dostępność terenów inwestycyjnych, a także pozytywne nastawienie władz miasta oraz władz portu w stosunku do planowanego przedsięwzięcia.

Gospodarka Morska
Źródło: Grupa PGE


Local content

W jakim zakresie PGE udało się zaangażować dotychczas polskie firmy w rozwój projektów offshore wind? Rzeczniczka przypomina, że Grupa PGE podpisała Porozumienie Sektorowe Na Rzecz Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce (Polish Offshore Wind Sector Deal). Porozumienie zostało zawarte przez przedstawicieli strony rządowej, inwestorów offshore, firmy tworzące łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, organizacje branżowe oraz przedstawicieli świata nauki. Celem współpracy jest podjęcie wspólnych działań na rzecz rozwoju offshore w Polsce i maksymalizacja udziału krajowych dostawców w budowie nowego sektora energetyki.

- W myśl podpisanego porozumienia strony podejmą działania zmierzające do realizacji celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz realizacji celów strategicznych w zakresie tempa i kierunków rozwoju sektora MEW w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim realizacji systemu wsparcia dla morskich farm wiatrowych i osiągnięcia local content w łańcuchu dostaw offshore na poziomie 20-30 proc. dla projektów realizowanych w ramach pierwszej fazy systemu wsparcia – komentuje Babska.

Kolejne koncesje

PGE poinformowała również 7 lutego, że złożyła kolejny wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o nowe pozwolenie lokalizacyjne (obszar 46.E.1.) na budowę morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Obszar położony jest na Ławicy Słupskiej, w bliskim sąsiedztwie realizowanych przez PGE we współpracy z Ørsted, projektów Baltica 2+3.

Od listopada ubiegłego roku Grupa PGE złożyła w sumie sześć nowych wniosków do Ministerstwa Infrastruktury o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, w tym dwa wspólnie z Eneą i jeden wspólnie z Tauronem.

CZYTAJ więcej: PGE złożyło kolejny wniosek lokalizacyjny dla farmy wiatrowej na Bałtyku

Gospodarka Morska
Źródło: Grupa PGE


Na mapie zaznaczone są obszary B1, B2 i B3 - to lokalizacje, gdzie PGE może już zgodnie z prawem budować farmy. Kolorem zielonym i niebieskim zostały wskazane nowe obszary, o pozwolenia do których ubiega się inwestor. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.


Z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” przeczytaj także:

Baltic Power: Weszliśmy w finalny etap przygotowań

RWE: Pracujemy intensywnie nad projektem F.E.W. Baltic II

Ørsted: Polska jest dla nas rynkiem strategicznym

Equinor: Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.