• <
pge_baltica_390x100_duży

Siemens Gamesa będzie współpracować z Grupą Przemysłową Baltic na rzecz offshore

AK

18.06.2021 11:03 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Siemens Gamesa będzie współpracować z Grupą Przemysłową Baltic na rzecz offshore

Partnerzy portalu

Siemens Gamesa będzie współpracować z Grupą Przemysłową Baltic na rzecz offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. Simens Gamesa

Producent turbin wiatrowych Siemens Gamesa i polska Grupa Przemysłowa Baltic podpisały list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej.

Jak podaje Radio Miejskie Gorzów, niedawno uchwalona ustawa o morskiej energii wiatrowej wzywa do rozwoju 5,9 GW mocy morskich elektrowni wiatrowych na polskim Bałtyku do 2030 roku i do 11 GW do 2040 roku. Kontrakty różnicowe (CfD) zostały już przyznane projektom na najbardziej zaawansowanych etapach rozwoju o łącznej mocy około 5,5 GW.

„Dzięki istniejącej umowie pomiędzy Siemens Gamesa i Grupą Przemysłowa Baltic obie strony starają się jak najlepiej wykorzystać szansę, jaką daje nowe prawo” - Siemens Gamesa informuje w poście w mediach społecznościowych.

Urząd Regulacji Energetyki przyznał dotychczas KTR projektom morskiej energetyki wiatrowej Baltica 3 i Baltica 2 o mocy 1 GW, rozwijanym przez Ørsted i PGE; do projektu morskiej energetyki wiatrowej FEW Baltic II o mocy 350 MW, opracowanego przez Baltic Trade and Invest Sp. z oo z oo, spółka zależna niemieckiego koncernu energetycznego RWE; do projektów Bałtyk II i Bałtyk III Equinor i Polenergii o łącznej mocy 1440 MW oraz do projektu Northland Power i PKN Orlen o mocy 1,2 GW Baltic Power.

Około 400 MW z 5,9 GW mocy pozostało do rozdysponowania dla projektów w najbardziej zaawansowanym stadium rozwoju do czerwca 2021 roku. 

Druga faza obejmie dwie aukcje, każda na 2,5 GW, pierwsza w 2025 roku, a druga w 2027 roku.

Grupa Przemysłowa Baltic jest spółką holdingową należącą do państwowej spółki akcyjnej ARP. Grupa koncentruje się na aktywnym zarządzaniu, optymalizacji i rozwoju biznesu, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, aw jej skład wchodzi Baltic Operator – ściśle współpracujący z historyczną Stocznią Gdańsk i GSG Towers oraz Energomontaż-Północ Gdynia.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.