• <
mewo_2022

Liczba wypadków w offshore wind spadła do historycznego minimum

18.06.2021 11:22 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Liczba wypadków w offshore wind spadła do historycznego minimum

Partnerzy portalu

Liczba wypadków w offshore wind spadła do historycznego minimum - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Praca w morskiej energetyce wiatrowej nie należy do najbezpieczniejszych, w szczególności na stanowiskach wymagających pracy fizycznej na farmie morskiej. Według organizacji G+, specjalizującej się w obszarze NHP, w ubiegłym roku spadła ilości urazów na zdrowiu pracowników powstałych podczas prac.

Organizacja informuje, że w 2020 roku w branży morskiej energetyki wiatrowej odnotowano 95 obrażeń, co jest dotychczas rekordowym wynikiem. Oznacza to, że po raz pierwszy liczba spadła poniżej 100 i jest to najniżej zarejestrowany wynik od początku prowadzonych badań. 

G+ odnotował także 19 proc. spadek liczby potencjalnych incydentów o dużym ryzyku w porównaniu z danymi za 2019 rok. Potencjalne wydarzenia o dużym ryzyku to te, które mogą zagrozić ciężkimi obrażeniami na zdrowiu lub utratą życia. W 2020 roku zarejestrowano 198 takich przypadków, co jest najniższym wynikiem od 2015 roku i znacznie poniżej 237 zdarzeń zarejestrowanych w 2019 roku.

Mniejsza liczba wypadków jest szczególnie pozytywnym trendem w dobie przyśpieszonego, globalnego rozwoju tego sektora. Wyniki te zostały osiągnięte pomimo wzrostu liczby przepracowanych godzin w latach 2019-2020. Liczba godzin przepracowanych w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z 2019 roku o prawie 50 proc. – z 10,1 mln godzin do 14,9 mln godzin.

– Prawdziwy postęp, jaki branża osiągnęła w zeszłym roku pod względem wyników w zakresie bezpieczeństwa, jest świadectwem ciężkiej pracy G+ i jej członków – powiedział Tove Lunde cytowany przez renews.biz, który jest przewodniczącym G+ i wiceprezesem ds. bezpieczeństwa w Equinor Renewables.

W całym 2020 roku zgłoszono w sumie 743 incydentów i urazów i nie było żadnego przypadku ofiary śmiertelnej. 241 jeden incydentów dotyczyło pracowników, którzy działali wokół turbiny wiatrowej, 232 wydarzenia miały miejsce na statkach, 207 – na lądzie (np. w centrach serwisowych). 

Czytamy w raporcie, że najbardziej rozczarowujący jest zestaw danych wskazujący na wzrost potencjalnych zagrożeń podczas pracy na wysokości oraz prac z systemami elektrycznymi.

Kluczem jest bezpieczeństwo pracowników sektora offshore wind

Nick Wayth z G+ powiedział, że branża musi kontynuować działania, aby utrzymać tegoroczne dobre wyniki w zakresie BHP i bezpieczeństwa. Ta sfera powinna być priorytetem dla inwestorów, gdyż bez pracowników nie powstanie żadna morska farma wiatrowa. 

– Praca w środowisku morskim i na wysokości stanowi szczególne wyzwanie, więc te nowe dane dodają otuchy – powiedział Wayth.


Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.