• <

Wynik wyszukiwania - "Siemens Gamesa" - Wiadomości

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
01.03.2024

Przyszłość Siemens Energy wciąż pod znakiem zapytania

Jak donoszą niemieckie media, cierpliwość akcjonariuszy Siemens Energy może się wkrótce wyczerpać. Wskutek katastrofalnych wyników ostatniego roku finansowego, inwestorzy są podzieleni w ocenie zarządzania spółką. 26 lutego odbędzie się walne zgromadzenie, podczas którego rozstrzygną się dalsze losy firmy.
22.02.2024

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii

Equinor i Polenergia wybrały Siemens Gamesa na dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Firmy energetyczne podpisały finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis 100 nowoczesnych, morskich turbin wiatrowych. Podpisane kontrakty mają kluczowe znaczenie dla realizacji obu projektów na Morzu Bałtyckim. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III, o łącznej mocy 1440 MW, dostarczą zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa
16.02.2024

Polenergia: kluczowe umowy na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego dla morskich farm wiatrowych

Spółki projektowe realizujące przedsięwzięcie budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III zawarły umowę na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego.
15.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

Pierwsza sekcja przejściowa dla farmy East Anglia Three opuszcza fabrykę

Pierwsza z 95 sekcji przejściowych (transition piece) do budowy morskiej elektrowni wiatrowej East Anglia Three o mocy 1,4 GW opuściła fabrykę Windar Renovables, kierując się do portu w Avilés, gdzie zostanie ostatecznie skompletowana.
15.01.2024

Turbiny na Hywind Scotland przejdą obszerną konserwację

Hywind Scotland, pływająca farma wiatrowa Equinor o mocy 30 MW, wstrzyma produkcję energii na okres do czterech miesięcy, aby przeprowadzić obszerną konserwację turbin Siemens Gamesa. Dane operacyjne po siedmiu latach eksploatacji wykazały potrzebę przeprowadzenia serwisu maszyn pracujących u wybrzeży Aberdeen.
15.01.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Siemens Gamesa rozpoczyna produkcję 108-metrowych łopat turbin wiatrowych dla farmy Moray West

W zakładzie Siemens Gamesa w Hull rozpoczęto produkcję łopat turbin wiatrowych, przeznaczonych dla projektu elektrowni morskiej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji. Każda z nich będzie mierzyła 108 metrów. To więcej niż długość boiska stadionu Wembley.
16.12.2023

Siemens Gamesa i Vestas – partnerstwo na rzecz optymalizacji transportu turbin

Potentaci energetyki wiatrowej, Siemens Gamesa i Vestas, zawarli porozumienie na rzecz standaryzacji sprzętu wykorzystywanego w transporcie wież turbin morskich. Ta inicjatywa, wspierana przez Energy Cluster Denmark, ma ma potencjał do zrewolucjonizowania całego sektora.
14.12.2023

Siemens Gamesa otwiera nowe biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, oficjalnie otworzył swoje nowe biuro w Gdańsku 11 grudnia br. Zlokalizowane przy ul. Leona Droszyńskiego 24, w budynku Format, Siemens Gamesa Baltic Sea Offshore Execution Centre to ważny krok w realizacji zaangażowania firmy w rozwijający się sektor energetyki morskiej w Polsce.
13.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Zainstalowano pierwszą turbinę morskiej farmy wiatrowej South Fork, która zasili Nowy Jork

Pierwszy z 12 generatorów turbin wiatrowych Siemens Gamesa dla morskiej farmy wiatrowej South Fork został 20 listopada br. postawiony na miejscu przeznaczenia przez zespół budowniczych na miejscu realizacji projektu, 55 mil od Montauk w stanie Nowy Jork.
21.11.2023

Statki dostarczone przez Damen będą obsługiwać tajwańskie morskie farmy wiatrowe

Damen Shipyards podpisał 21 listopada br. umowę z Ta San Shang Marine Co. Ltd, spółką joint venture pomiędzy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. z Japonii i Ta Tong Marine Co., Ltd. z Tajwanu na dostawę nowego statku do usług budowlanych CSOV (Commissioning Service Operation Vessels). Oznaczony jako 9020 będzie przeznaczony do prac budowlanych i eksploatacji farm wiatrowych na morzu, ulokowanych w pobliżu wyspy.
21.11.2023

Polenergia chce w 2025 r. rozpocząć budowę morskich farm wiatrowych

Polenergia zdecydowaną większość środków z niedawnej oferty publicznej przeznaczy na rozwój projektów morskich farm wiatrowych. Pierwsze prace przygotowawcze przy Bałtyk II i Bałtyk III rozpoczną się już w przyszłym roku. Prace budowlane - w 2025 r. W krótkim okresie spółka będzie zwiększać zainstalowane moce OZE w Polsce dzięki fotowoltaice, nowe projekty wiatrowe na lądzie są na wczesnym etapie - poinformował PAP Biznes prezes Michał Michalski.
16.11.2023

Kolejny wiatrowy potentat z kłopotami na giełdzie

Po niemieckim koncernie Siemens Gamesa, którego akcje zanurkowały na giełdzie przez problemy z jakością turbin, w tarapaty wpadł duński Ørsted. Powodem jest wycofanie się z projektu farmy wiatrowej w USA.
05.11.2023

Inauguracja III Edycji Studiów Podyplomowych Executive Offshore Wind MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uruchomiło 27 października trzecią edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA.
30.10.2023

106 gondoli na taśmach produkcyjnych dla MEW na Morzu Północnym

Zmiany własnościowe na rynku energetyki wiatrowej wspierają inwestycje na wielką skalę. Na Morzu Północnym Fabryka w Cuxhaven pracuje na pełnych obrotach. W niedługim czasie 106 gondoli trafi na morskie farmy wiatrowe Gode i Borkum Riffgrund. Produkcji i inwestycjom w morską energetykę wiatrową sprzyjają przekształcenia własnościowe i zmiany organizacyjne w korporacjach.
28.10.2023

Siemens Gamesa w opałach. Potrzebna pomoc państwa

Jeden z podstawowych dostawców turbin wiatrowych dla morskiej i lądowej energetyki, niemiecki Siemens Gamesa, będący częścią koncernu Siemens Energy, wpadł w poważne tarapaty finansowe.
27.10.2023

Prawie pół tysiąca osób na Dniu Dostawców organizowanym przez PGE i Ørsted

Przedstawiciele przedsiębiorstw z całej Polski i zagranicy zainteresowani włączeniem się w realizację projektu Baltica 2 wzięli udział w zorganizowanym dla nich spotkaniu na PGE Narodowym. Dzień Dostawców był okazją do indywidualnych spotkań z dostawcami komponentów i usług już zakontraktowanych przez PGE i Ørsted.
11.10.2023

Ministerstwo Infrastruktury o nowych koncesjach na MFW

Droga do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez wykorzystanie morza została otwarta. 2 października 2023 r. Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało konferencję „Offshore – koncesje w polskich obszarach morskich”, podsumowującą proces wydawania zezwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
02.10.2023

Eksperci branży offshore na Politechnice Gdańskiej. Odbyła się konferencja Baltic Windustry

We wtorek, 12 września naukowcy, eksperci, inwestorzy i przedstawiciele firm z branży morskiej energetyki wiatrowej spotkali się na Politechnice Gdańskiej. Wszystko za sprawą konferencji „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”, której gospodarzem była gdańska politechnika.
14.09.2023

PGE i Ørsted zapraszają na Dzień Dostawców

PGE i Ørsted już po raz piąty organizują specjalne wydarzenie, zachęcające firmy do uczestnictwie w projekcie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Tegoroczne spotkanie skieroane jest do producentów komponentów i dostawców usług, którzy chcą włączyć się w proces budowania łańcucha dostaw dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Spotkanie odbędzie się 10 października 2023 roku o godz. 10:00 na PGE Narodowym w Warszawie.
11.09.2023

Pierwszy nowy offshore'owiec dla Cadeler już w budowie

Cadeler, spółka specjalizująca się w operacjach przy instalacji turbin morksich farm wiatrowych, w 2026 roku będzie dysponować czterema nowymi statkami jack-upami X. Prace nad pierwszym z nich już trwają, ma być gotowy w przyszłym roku.
11.09.2023

Już 12 września na Politechnice Gdańskiej startuje konferencja branży offshore Baltic Windustry 2023

W najbliższy wtorek 12 września na Politechnice Gdańskiej odbędzie się konferencja Baltic Windustry 2023. Wydarzenie jest skierowane do naukowców, inwestorów i przedstawicieli firm z branży morskiej energetyki wiatrowej. Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele m.in. zagranicznych uczelni, organizacji promujących rozwój energetyki wiatrowej, przedsiębiorstw z branży offshore, a także Komisji Europejskiej.
08.09.2023

Pierwsze turbiny na pilotażowej pływającej farmie

Na farmie wiatrowej Provence Grand Large zainstalowane zostały pierwsze turbiny Siemens Gamesa. To pilotażowy projekt testujący technologię pływających farm.
25.08.2023

Największa technologiczna konferencja w branży offshore wind w Gdańsku już 12 września

Kolejna edycja Konferencji "Baltic WINDUSTRY 2023: industrial research in offshore wind energy" organizowanej przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z PSEW, odbędzie się 12.09.2023 r. w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej.
01.08.2023

Globalny dostawca usług wiertniczych otwiera swoje biuro w Trójmieście

Norweski Archer, globalna firma zajmująca się dostarczaniem usług naftowych i wiertniczych, a także obsługą klientów z branży naftowej i gazowej, otwiera biuro inżynieryjne w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie 150 inżynierów, którzy będą uczestniczyć w rozwoju globalnych projektów firmy.
13.07.2023

Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Wyprzedaż akcji Siemens Energy pogłębia się, powodując utratę wartości rynkowej do 8 miliardów dolarów – alarmuje Reuters. Ceny akcji Siemens Energy spadły rekordowo po rosnących problemach w Siemens Gamesa Renewable Energy. Ceny akcji spadły aż o 36% po tym, jak firma zgłosiła „znaczący wzrost wskaźników awaryjności elementów turbin wiatrowych” – ustalił Ryan Duff z „Energy Voice”.
03.07.2023

Dzień Dostawcy. Polskie firmy chcą kształtować przyszłość offshore wind wspólnie z Equinorem i Polenergią

Ekspansja sektora offshore wind w Polsce nabiera tempa, a liczba krajowych firm chętnych do uczestnictwa w tej branży dynamicznie rośnie. Inwestorzy projektów Bałtyk II i Bałtyk III, spółki Equinor i Polenergia, dążą do zmaksymalizowania udziału polskich dostawców we wspólnej inwestycji. Dlatego 15 czerwca, w Światowy Dzień Wiatru, zorganizowali w Łodzi kolejny Dzień Dostawcy. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło około 200 polskich przedsiębiorców, umożliwiło im bezpośrednie rozmowy z czołowymi graczami globalnego rynku.
19.06.2023

Polenergia wybrała Bornholm na port macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych na Bałtyku

Pierwszy duży koncern budujący morskie farmy wiatrowe w Polsce, czyli Polenergia zadeklarowała, że na macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych port wybierze duński port w Bornholmie. Na polskim wybrzeżu nie ma takowego portu, a budowa terminalu instalacyjnego w Gdańsku się przedłuża.
12.06.2023

Equinor Grupa Polenergia i Hitachi Energy poszukują partnerów dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Equinor wraz z Polenergią organizują kolejne spotkanie dla przyszłych dostawców komponentów i usług dla swoich projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca i wykonawca części elektroenergetycznej obu farm - Hitachi Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców w offshore wind.
05.06.2023

Pierwszy hybrydowy CTV Ørsted

EMS Maritime Offshore (EMO) oficjalnie określił Windea One mianem pierwszego hybrydowego statku do transferu załogi (CTV), który zostanie wdrożony na farmach wiatrowych Ørsted w rejonie Niemiec.
05.06.2023

Pierwszy fundament pod francuską pilotażową pływającą farmę wiatrową

Pierwszy z trzech pływających fundamentów pływającej morskiej farmy wiatrowej Provence Grand Large został umieszczony w basenie portowym w zakładzie Eiffage Métal w Fos-sur-Mer we Francji.
31.05.2023

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark na innowacyjne jednostki do transportu komponentów

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark zawarły umowę na dwie nowe jednostki, Rotra Futura i Rotra Horizon, dostosowane do transportu komponentów morskich turbin wiatrowych.
20.05.2023

Pierwsza turbina na morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Noord

Pierwsza z 69 turbin wiatrowych została zainstalowana w projekcie morskiej farmy wiatrowej morskim Hollandse Kust Noord o mocy 759 MW, zlokalizowanej w holenderskiej części Morza Północnego.
04.05.2023

WindEurope wzywa UE do uznania kluczowej roli portów w osiągnięciu redukcji emisji CO2 dzięki morskiej energii wiatrowej

Unia Europejska (UE) powinna uznać krytyczną rolę morskich portów w swojej polityce dotyczącej transeuropejskiej sieci TEN-T, aby wspierać przejście na czystszą, bardziej ekologiczną i inteligentną mobilność zgodnie z Europejskim Zielonym Rozkazem - stwierdziła organizacja branżowa WindEurope w komunikacie prasowym.
04.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
03.05.2023

DNV szuka rozwiązania problemu trzęsień ziemi na MFW

DNV rozpoczęło realizację wspólnego projektu branżowego (joint industry project - JIP) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w procesie projektowania morskich farm wiatrowych w rejonach narażonych na trzęsienia ziemi.
01.05.2023

Duński Cadeler przeprowadzi kampanię instalacyjną morskiej farmy wiatrowej Aflandshage

Cadeler podpisał z firmą Siemens Gamesa umowę na montaż w 2026 roku 26 turbin wiatrowych na terenie morskiej farmie wiatrowej Aflandshage, zlokalizowanej na południe od Kopenhagi. Jest to powrót firmy na rodzime wody.
25.04.2023

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW. To największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny oparty o odnawialne źródła energii. Baltica 2 będzie produkować zieloną energię elektryczną pozwalającą zaspokoić potrzeby ok. 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Ørsted i PGE spodziewają się uruchomienia projektu Baltica 2 do końca 2027 roku.
20.04.2023

Potencjał ludzki na fali rozwoju branży morskiej. Wnioski z raportu Focus on Maritime Sector

Podczas niedawnej konferencji towarzyszącej premierze raportu Focus on Maritime Sector, eksperci dyskutowali o kondycji branży morskiej na Pomorzu w kontekście aktualnych, globalnych trendów. Wspólnym mianownikiem podejmowanych wątków okazał się znakomity potencjał ludzki.
13.04.2023

Raport "Focus on Maritime Sector" - globalne trendy przekładają się na lokalną gospodarkę

Zielone napędy, statki autonomiczne, digitalizacja, technologie VRowe – to tylko niektóre z tematów, które porusza najnowszy raport zespołu Invest in Pomerania, w którym aktualne trendy technologiczne zostały zestawione z kondycją lokalnego sektora morskiego.
05.04.2023

Siemens Gamesa dostarczy 132 łopaty RecyclableBlades do projektu RWE

Siemens Gamesa podpisał umowę na dostawę 132 łopat turbin wiatrowych nadających się do recyklingu, które będą wykorzystane w projekcie offshore RWE Sofia, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
01.04.2023

Alan Aleksandrowicz, prezes InvestGDA: Zagospodarowanie Pomorskiego Centrum Logistycznego na ostatniej prostej. Rusza projekt CTPark Gdańsk Port [WYWIAD]

O perspektywach rozwoju terenów okołoportowych i zaangażowaniu InvestGDA w budowę zaplecza logistycznego i przemysłowego w Gdańsku, rozmawiamy z prezesem spółki, Alanem Aleksandrowiczem.
30.03.2023

11 laureatów konkursu MEWy odebrało nagrody!

Gala wręczenia nagród odbyła się podczas XIV Konferencji Odnawialne Źródła Energii Szansą Zrównoważonego Rozwoju pn.: „Morska energetyka wiatrowa” w Netto Arenie. Organizatorem wydarzenia był patron honorowy konkursu - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
17.03.2023

Tajwan kończy instalację morskiej farmy wiatrowej Formosa 2

Spółka projektowa Formosa 2 poinformowała, że kończy instalację turbin na terenie morskiej farmy wiatrowej na Tajwanie. 80%. z nich przesyła już energię do sieci.
13.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna (RELACJA)

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Edda Wind zwiększa swoją flotę statków do obsługi morskich farm wiatrowych

Norweska firma Edda Wind chce zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku offshore poprzez zamówienia nowych statków. W tym celu zawarła umowę ze spółką zależną włoskiego koncernu Fincantieri, wietnamską stocznią Vard, na budowę czterech statków do obsługi technicznej morskich farm wiatrowych (Commissioning Service Operation Vessel, CSOV) o wartości 268 mln dolarów, z możliwością zamówienia kolejnych.
06.03.2023

Siemens Gamesa przetestuje najmocniejszą w swojej historii morską turbinę wiatrową

Firma zakończyła instalację prototypu morskiej turbiny wiatrowej SG 14-236 DD, która może osiągnąć nominalną moc do 15 MW dzięki funkcji Power Boost.
02.03.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

Drony ograniczą przestoje i emisje CO2 na MFW

W ramach projektu realizowanego w Danii opracowywana jest koncepcja inspekcji i naprawy turbin wiatrowych, w której wykorzystywane są w pełni autonomiczne drony operujące ze statków serwisowych (SOV), wyposażonych w ich stacje ładowania. Jeśli takie rozwiązanie zostanie wdrożone na szeroką skalę, może znacząco zmniejszyć czas przestojów, emisję CO2 oraz koszty eksploatacji i utrzymania (O&M)
22.02.2023

DEME wybiera port Thyboron dla fundamentów MFW Vesterhav

Firma DEME wybrała duński port Thyboron jako miejsce instalacji fundamentów dla morskich farm wiatrowych Vesterhav Nord i Syd realizowanych przez Vattenfall.
17.02.2023

Siemens Gamesa rozpoczyna produkcję 108-metrowych łopat turbin wiatrowych

Siemens Gamesa rozpoczęła produkcję pierwszej 108-metrowej łopaty turbiny wiatrowej w swojej fabryce w Hull w Wielkiej Brytanii.
17.02.2023

Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej

W weekend 20-22 stycznia w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano kolejny statek rybacki – tym razem jest to 77-metrowy trawler pelagiczny Christina S.
03.02.2023

RWE czarteruje nowe CSOV firmy Rem Offshore

Niemiecki koncern RWE podpisał długoterminową umowę na czarter specjalistycznej jednostki pływającej typu CSOV, przeznaczonej do budowy dla offshore. Statek będzie pracował przy brytyjskiej morskiej farmie wiatrowej.
18.01.2023

Equinor & Polenergia Suppliers Day. Potencjalni dostawcy MFW Bałtyk II i III spotkali się w Gdańsku [WIDEO, ZDJĘCA]

Dbałość o przepisy BHP i środowiskowe, gwarancje jakości, najwyższe standardy etyki pracy i umiejętność przejścia procesu kwalifikacji. To najważniejsze cechy, jakimi powinien odznaczać się dostawca w tak dużym projekcie, jakim jest morska farma wiatrowa. W środę 11 stycznia zainteresowanych współpracą w MFW Bałtyk II i III podczas Suppliers Day przyjęli deweloperzy projektu – Polenergia, Equinor wraz z głównym preferowanym dostawcą, Siemens Gamesa.
15.01.2023

Inwestycja na Bałtyku Polenergii i Equinora szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
12.01.2023

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecnie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami, a zajęciami o charakterze teoretycznym.
08.01.2023

Edda Wind informuje o opóźnieniach w odbiorze statków dla offshore wind

Edda Wind, norweska spółka zapewniająca statki na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, poinformowała, że spodziewa się opóźnień w odbiorze zamówionego statku serwisowego typu CSOV Edda Breeze oraz statków serwisowych typu SOV - Edda Brint i Edda Goelo (C416).
05.01.2023

Kto usunie zniszczony monopal na morzu? Vattenfall szuka wykonawcy

Na początku roku doszło do kolizji masowca Julietta D z fundamentem na terenie morskiej elektrowni wiatrowej Hollandse Kust Zuid. Uszkodzony element do tej pory pozostaje na terenie farmy wiatrowej. Deweloper poszukuje firmy, która mogłaby usunąć zniszczony monopal.
19.12.2022

Buduj farmy wiatrowe na Bałtyku. Już w styczniu spotkanie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa z polskimi dostawcami

Chcemy, aby jak najwięcej polskich firm wzięło udział w budowie farm wiatrowych na Bałtyku - mówią przedstawiciele firm Polenergia, Equinor i Siemens Gamesa, które 11 stycznia w Gdańsku organizują spotkanie dla krajowych dostawców.
18.12.2022

Morska farma wiatrowa Kaskasi pracuje na pełnych obrotach

Zgodnie z aktualizacją udostępnioną w mediach społecznościowych przez Svena Utermöhlena, dyrektora generalnego Offshore Wind w RWE Renewables - wszystkie 38 turbin wiatrowych na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi dostarcza obecnie energię elektryczną do sieci.
16.12.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
14.12.2022

Wieże turbin wiatrowych dla największej na świecie MFW docierają do Rotterdamu

Firma CS Wind PT wysłała do Rotterdamu w Holandii pierwszą partię wież turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW.
07.12.2022

Polenergia i Equinor organizują Supplier Day z Siemens Gamesa. Spotkanie już 11 stycznia

Polenergia wraz z Equinorem ogłaszają spotkanie dla przyszłych dostawców do projektów MFW Bałtyk II i III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca turbin (Tier 1), Siemens Gamesa Renewable Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostaw w offshore wind.
04.12.2022

Clean Tech Europe - UE rozpoczyna działania na rzecz rozwoju bazy przemysłowej dla zielonej energii

Komisja Europejska uruchamia platformę mającą na celu wzmocnienie łańcuchów wartości dla czystej energii.
02.12.2022

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.
02.12.2022

Chińczycy idą za ciosem i prezentują turbinę wiatrową o mocy 16 MW

Chiński producent komponentów wiatrowych Goldwind we współpracy z chińskim partnerem przemysłowym China Three Gorges Corporation zaprezentował morską turbinę wiatrową o mocy 16 MW. Zgodnie z projektami instalacja ma mieć średnicę wirnika sięgającą 252 metrów, natomiast wysokość piasty wyniesie 146 metrów.
01.12.2022

Wszystkie turbiny zainstalowane na farmie wiatrowej RWE Kaskasi - ponad dwie trzecie z nich już dostarcza ekologiczny prąd

Ta 342-megawatowa farma wiatrowa RWE dostarczy prąd do ponad 400 000 gospodarstw domowych. Deweloper pilotuje program, w którym zainstalowano w turbinach pierwsze na świecie łopaty wirnika nadające się do recyklingu, wyprodukowane przez Siemens Gamesa.
24.11.2022

Do 2035 roku na morzach i oceanach pojawi się prawie 30 tys. turbin wiatrowych

Według nowego raportu opublikowanego przez amerykańska firmę konsultingową Intelatus Global Partners, w latach 2022-2035 na międzynarodowym rynku morskiej energetyki wiatrowej zostanie zainstalowanych blisko 30 tys. turbin wiatrowych (fixed-bottom). Wyzwaniem będzie zapewnienie floty statków instalacyjnych.
21.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
07.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
02.11.2022

Pierwsza w historii wolna od dotacji morska farma wiatrowa na półmetku

Jednostka Wind Osprey firmy Cadeler zainstalowała 70-tą turbinę wiatrową Siemens Gamesa o mocy 11 MW w morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid o docelowej mocy 1,5 GW w obszarze holenderskiego Morza Północnego.
01.11.2022

Port Esbjerg rozbudowuje się pod offshore

W duńskim porcie Esbjerg rozpoczęła się budowa nowego obiektu, który ma pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania ze strony sektora morskiej energetyki wiatrowej.
28.10.2022

Chiński producent turbin wiatrowych chce podbić Amerykę Południową

Chiński producent turbin wiatrowych Goldwind depcze zachodnim producentom po piętach, inwestując w nowe fabryki turbin wiatrowych. Tym razem kolejna ma powstać w Brazylii.
27.10.2022

Ciąg dalszy starcia gigantów o turbinę: GE stara się o zgodę amerykańskiego sądu na przeprojektowanie Haliade-X

Po tym, jak w zeszłym miesiącu, poprzez naruszenia patentowe Siemens Gamesa, sąd wydał zakaz sprzedaży na terytorium Stanów Zjednoczonych modelu turbiny Haliade-X GE, firma poszukuje możliwości powrotu na ten wzrastający rynek morskiej energetyki wiatrowej.
20.10.2022

Jakie łopaty będą kręcić się na polskim Bałtyku?

Krajobraz Morza Bałtyckiego wkrótce zapełni się nowymi elementami. Rozwijające się morskie farmy wiatrowe będą miały spory udział w polskim rynku energii. Niedługo ruszają budowy. W miarę rozwoju technologii w rodzimych projektach będą instalowane turbiny nowej generacji. Siemens Gamesa pokazuje nam, jakie rozwiązania chce wprowadzić w ramach swoich kontraktów dla farm offshore w Polsce.
18.10.2022

Equinor zamawia PSV i W2W dla pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen

Firma Equinor przedłużyła umowę z Island Offshore Shipholding LP na Island Clipper - jednostkę do zaopatrywania platform (Platform Supply Vessel - PSV) i jednostkę serwisową (Walk-To-Work - W2W), które obsługiwały pole naftowo-gazowe Oseberg w Norwegii i mają również pracować na pływającej morskiej farmie wiatrowej Hywind Tampen.
16.10.2022

24-godzinny rekord wydajności pobity przez turbinę Siemens Gamesa

Prototyp morskiej turbiny wiatrowej SG 14-222 DD firmy Siemens Gamesa wyprodukował 359 MWh w ciągu 24 godzin, co według producenta turbin było największą mocą, jaką kiedykolwiek wyprodukowała jedna turbina w tym czasie.
10.10.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) to hiszpańsko-niemiecki producent turbin wiatrowych, który jest doskonale znany branży wiatrowej w Polsce. Globalny lider produkcji komponentów wiatrowych jest zaangażowany w rozwój polskiego sektora offshore wind od wielu lat. Ma już na koncie pierwsze umowy na preferowanego dostawcę turbin dla polskich projektów. Obecnie pracuje nad budową Baltic Sea Offshore Execution Center z siedzibą w Gdańsku. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Pawła Przybylskiego, dyrektora za
03.10.2022

Otary przygotowuje ofertę dla belgijskiej morskiej energetyki wiatrowej

Belgijski deweloper morskiej energetyki wiatrowej Otary ujawnił plany złożenia oferty w nadchodzącej rundzie. Przygotowując się do udziału w przetargu, firma poszukuje obecnie propozycji wartości w wielu obszarach projektowych, aby wzmocnić swoją ofertę.
02.10.2022

Ørsted sprzedaje 50 procent największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej

Ørsted zakończył proces zbycia 50 proc. swojego projektu Hornsea Two o mocy 1,3 GW, największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej.
01.10.2022

Siemens Gamesa otwiera biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, otwiera nowe biuro w Gdańsku. Wybór miejsca dla Baltic Sea Offshore Execution Centre był oczywisty – to stolica regionu pomorskiego, tętniące życiem miasto Gdańsk, zlokalizowane blisko powstającego przemysłu offshore wind.
27.09.2022

Pracownicy farmy wiatrowej Ørsted będą strajkować z powodu niskich płac

Brytyjskie media donoszą, że pracownicy zatrudnieni przy projekcie morskiej farmy wiatrowej w Walney będą strajkować we wrześniu. Powodem są niskie płace. Inwestycja należy do duńskiego potentata wiatrowego Ørsted.
16.09.2022

Początki MEW we Francji. EDF Renewables i polsko-francuski dzień offshore

Saint-Nazaire to pierwsza otwarta we Francji morska farma wiatrowa. Jej budowa trwała ponad dziesięć lat i ostatecznie stała się success story jej dewelopera, firmy EDF Renewables. We wtorek 13 września w Gdańskim Inkubatorze STARTer polska branża morska mogła wysłuchać i zobaczyć, jak powstawała ta dziś będąca jedną z najbardziej nowoczesnych morskich farm wiatrowych w Europie.
15.09.2022

Siemens Gamesa wygrywa z GE - Haliade-X narusza patent - firma dostaje zakaz sprzedaży w USA

Wydane orzeczenie zezwala na wyłączenie projektów Vineyard i Ocean Wind 1 z uwagi na interes publiczny, a OEM zapowiada, że będzie szukać prawnych i technicznych możliwości, w sprawie flagowej turbiny podaje w swoim komunikacie Reuters.
09.09.2022

50Hertz poszukuje wykonawcy planu połączeń kablowych dla farmy morskiej Gennaker na Bałtyku

Morska farma wiatrowa Gennaker z całkowitą mocą 927 MW będzie najpotężniejszą jak dotąd morską farmą wiatrową na Morzu Bałtyckim. Operator niemieckiego systemu elektroenergetycznego 50Hertz uruchomił przetarg na wyznaczenie planu trasy kabla eksportowego łączącego farmę z lądem.
03.09.2022

Ørsted i SDMS: pierwszy fundament Made-in-Taiwan wyszedł z portu

Ørsted i Sing Da Marine Structure (SDMS) załadowały w porcie Kaohsiung pierwszą partię fundamentów w całości wyprodukowanych na Tajwanie.
15.08.2022

Vestas zgadza się na sprzedaż konwerterów i sterowników do KK Wind Solutions

Producent turbin wiatrowych Vestas podpisał umowę z KK Wind Solutions (KK) dotyczącą przejęcia gałęzi konwerterów i sterowników.
11.08.2022

Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny

Realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Fécamp we Francji przebiega zgodnie z planem – przekonują inwestorzy. W sierpniu na jej obszarze morskim zostały zainstalowane pierwsze fundamenty grawitacyjne.
09.08.2022

Siemens Gamesa rozważa zwolnienia. Pracę może stracić 2500 osób

Siemens Gamesa Renewable Energy, globalny lider produkcji komponentów wiatrowych, rozważa rezygnację z nawet 2500 etatów.
08.08.2022

Seaway 7 startuje z pracami dla Moray West w Szkocji

Seaway 7 podpisał umowę z Moray Offshore Windfarm (West) Limited na rozpoczęcie wczesnych prac dotyczących inżynierii, zakupów, instalacji i uruchomienia kabli sieciowych. Moray West to nowa morska farma wiatrowa powstająca w Szkocji.
08.08.2022

Siemens po raz pierwszy dostarczy morskie turbiny wiatrowe do Japonii

Globalny lider Siemens Gamesa Renewable Energy dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Ishikari o mocy 112 MW. To pierwsze zamówienie realizowane przez spółkę w Japonii.
05.08.2022

Zespół Subsea 7 ułożył pierwsze kable na terenie farmy morskiej Hywind Tapen

Spółka Subsea 7, światowym lider w realizacji projektów i usług offshore w sektorze energetycznym, poinformował o postępach w pracach przy projekcie farmy morskiej Hywind Tampen (88 MW). Jest to pływająca elektrownia wiatrowa rozwijana przez norweskiego giganta Equinor.
28.07.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Hiszpańska Iberdrola chce być liderem recyklingu łopat wiatrowych

EnergyLOOP – tak nazywa się najnowszy projekt jednego z globalnych liderów sektora energetyki wiatrowej - Iberdroli. Spółka chce rozwijać technologie recyklingu elementów wiatrowych. Pierwszy zakład recyklingu łopat na skalę przemysłową zostanie uruchomiony w Nawarze.
06.07.2022

Korea Południowa szuka sojuszy w offshore wind. Doosan zaczął od Siemens Gamesa

Dwóch liderów sektora energetycznego – Siemens Gamesa oraz Doosan Enerbility – chcą wspólnie rozwijać morską energetykę wiatrową.
05.07.2022

103 turbiny od Siemensa Gamesa – powstaje jeden z największych projektów offshore na Bałtyku

Siemens Gamesa i wpd podpisały umowę ramową na dostawy dla ogromnej morskiej elektrowni wiatrowej Gennaker o mocy 927 MW. Farma zlokalizowana jest zaledwie 15 km od wybrzeża Niemiec, a potężny projekt ma zawierać 103 morskie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa Direct Drive, każda z 167-metrowym wirnikiem. Po włączeniu opcji PowerBoost każda maszyna może osiągnąć moc do 9 MW. Umowa zawiera 20-letnią umowę serwisową.
05.07.2022

Pierwszy podkład grawitacyjny gotowy na projekt w Fécamp

Pierwszy z 71 fundamentów grawitacyjnych dla morskiej farmy wiatrowej Fécamp o mocy 500 MW został umieszczony na barce transportowej w stoczni Bougainville w Grand Port Maritime w Le Havre we Francji. Zostanie on przed przetransportowany i zamontowany u wybrzeży Normandii.
01.07.2022

Akademia Morska, RWE i Siemens Gamesa razem dla morskiej energetyki wiatrowej

Przedstawiciele firm: RWE Renewables oraz Siemens Gamesa podpisali z Akademią Morską porozumienie o wzajemnej współpracy. Ma ona na celu określenie wspólnych działań wspierających edukację studentów. Obejmuje również badanie możliwości współpracy przy projektach badawczych.
27.06.2022

Najpotężniejsza na świecie turbina wiatrowa zadebiutuje u wybrzeży Szkocji

Producent turbin Siemens Gamesa zdobył zamówienie na dostawę 60 turbin SG 14-222 DD dla morskiej farmy wiatrowej Moray West należącej do firmy Ocean Winds, zlokalizowanej u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
26.06.2022

Wartość inwestycji w offshore wind wzrośnie do 100 mld dolarów w 2030 roku

Według szacunków ośrodka analitycznego Rystad Energy, globalne wydatki kapitałowe na morską energetykę wiatrową wzrosną ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 100 mld dolarów w 2030 roku.
25.06.2022

RWE pierwsze na świecie, innowacyjne stalowe kołnierze zainstalowane na farmie wiatrowej Kaskasi

Innowacyjna technologia fundamentowania świętuje swoją premierę na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi należącej do RWE: Po raz pierwszy w branży energetyki odnawialnej wokół fundamentu monopala na poziomie dna morskiego zainstalowano specjalne kołnierze. Monopale kołnierzowe to konstrukcja oparta na patencie RWE. Nowa rozwiązanie zapewni dodatkowe podparcie dla obciążeń bocznych, zwiększy nośność i poprawi integralność strukturalną całego fundamentu. Prace instalacyjne zostały wykonane przez firmę DEME Offshore.
19.06.2022

Hywind Tampen: zainstalowano pierwszą turbinę na największej na świecie pływającej morskiej farmie wiatrowej

Pierwsza z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8,6 MW, które będą stanowić pływającą farmę wiatrową Hywind Tampen firmy Equinor, została zainstalowana około 140 kilometrów od wybrzeża Norwegii.
07.06.2022

Siemens Gamesa produkuje pierwsze łopaty nadające się do recyklingu

Siemens Gamesa produkuje obecnie w swojej fabryce w Hull w Wielkiej Brytanii pierwsze łopaty nadające się do recyklingu, które zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej.
28.05.2022

Siemens Energy przejmie pełną kontrolę nad Siemens Gamesa?

Według doniesień zagranicznych mediów, niemiecki koncern energetyczny Siemens Energy rozważa przejęcie pełnej kontroli nad hiszpańskim producentem Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). W jego planie jest wycofanie wiatrowego lidera z giełdy.
25.05.2022

Turbiny drukowane w 3D bezpośrednio na morzu! Obniżą koszty i zmniejszą emisje [WIDEO]

GE twierdzi, że drukarka w Bergen (Nowy Jork) jest "wielkości trzypiętrowego budynku" i może drukować sekcje wież o wysokości nawet 20 metrów.
22.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Vestas ostrzega! Wojna na Ukrainie przyczyni się do spowolnienia w branży offshore

Największy na świecie producent turbin wiatrowych Vestas potwierdził negatywny wpływ wojny z Rosją na Ukrainie na branżę. Firma obniża prognozę zysków pomimo rosnącego popytu, odnotowując w pierwszym kwartale – stratę większą niż przewidywano.
03.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore. Czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

Całe turbiny wiatrowe wytwarzane pod jednym dachem. Siemens Gamesa otwiera zintegrowaną fabrykę

Siemens Gamesa otwiera pierwszą na świecie zintegrowaną fabrykę turbin wiatrowych. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii wszystkie komponenty turbin dla morskich farm wiatrowych będą powstawały pod jednym dachem.
04.04.2022

Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking

Według najnowszego raportu ośrodka badawczego BloombergNEF (BNEF), w ubiegłym roku branża energetyki wiatrowej odnotowała kolejny rekord w zakresie turbin wiatrowych oddanych do użytku. Ich łączna moc zainstalowana w 2021 roku po raz drugi z rzędu osiągnęła poziom prawie 100 GW. Niekwestionowanym liderem wśród producentów pozostaje Vestas. Duży spadek odnotował amerykański General Electric.
29.03.2022

RWE: coraz bliżej uruchomienia farmy wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Helgolandu

U wybrzeży Helgoland trwają zaawansowane prace giganta sektora offshore - RWE. Aktualnie jest to etap montażu fundamentów turbin wiatrowych i elementów przejściowych oraz testowane są innowacyjne rozwiązania m.in. łopat nadających się do recyklingu. Farma wiatrowa o mocy 342 MW, której uruchomienie planowanie jest na koniec 2022 roku, będzie dostarczać ekologiczną energię elektryczną do ponad 400 000 gospodarstw domowych.
29.03.2022

TSS Pioneer będzie obsługiwał farmy wiatrowe Greater Changhua pod banderą Tajwanu [WIDEO]

Do stoczni VARD Vung Tau w Wietnamie, należącej do norweskiej grupy VARD Group, dostarczono 8 marca nowy statek serwisowy SOV (service operation vessel) zbudowany przez Ta San Shang Marine, wspólną spółkę Mitsui O.S.K. Lines (MOL)i Ta Tong Marine.
15.03.2022

Farmy wiatrowe 2022 – biznes dla monopolistów. Dzielenie tortu już się skończyło

Trwa koncentracja producentów turbin wiatrowych. Następni są dostawcy elementów. Będą również fuzje na rynku inwestorów. Producenci ropy i gazu umocnią swoją pozycję – wynika z ocen ekspertów.
24.02.2022

Siemens Gamesa dostawcą turbin na pierwsze polskie, morskie farmy wiatrowe MFW Baltyk II i MFW Baltyk III

Podpisano dwie warunkowe umowy na dostawę turbin, które zostaną zainstalowane na morskich farmach wiatrowych MFW Baltyk II i MFW Baltyk III pomiędzy Siemens Gamesa a Equinorem i Polenergią. Na farmach o łącznej mocy 1,44 GW pracować będą turbiny SG 14-236 DD.
22.02.2022

Duńczycy sfinalizowali sprzedaż 50 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Duński inwestor wiatrowych Ørsted poinformował, że ostatecznie sfinalizował 50-procentową transakcję zbycia praw do niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 o mocy 900 MW na rzecz funduszy zarządzanych przez Glennmont Partners.
14.02.2022

Ruszyła produkcja gondoli wiatrowych 11 MW dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

Hiszpański producent Siemens Gamesa rozpoczął seryjną produkcję morskiej turbiny wiatrowej SG 11.0-200 DD o mocy 11 MW. Pierwsza gondola opuściła halę fabryczną w Cuxhaven w północnych Niemczech 14 stycznia 2022 roku. Turbiny posłużą produkcji energii na terenie farmy morskiej Hollandse Kust Zuid.
27.01.2022

Na terenie Portu Rotterdam będzie produkowany wodór. Powstanie elektrolizer o mocy 200 MW

Shell podpisał z thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers umowę na dostawę elektrolizerów na potrzeby realizacji projektu Hydrogen Holland I w holenderskim porcie w Rotterdamie.
17.01.2022

Jan De Nul zwodował najnowszy statek do instalacji elektrowni wiatrowych w rozmiarze XXL

Les Alizés – to statek instalacyjny, o którym będzie głośno w tym roku. Jest to najwyższej klasy jednostka instalacyjna przeznaczona do obsługi morskich farm wiatrowych, zarówno w procesie instalacji, jak i demontażu.
14.01.2022

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Pierwszy prąd z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 popłynął do sieci elektroenergetycznej. Pełne uruchomienie projektu nastąpi w 2022 roku.
25.12.2021

Siemens Gamesa zainstaluje w Niemczech pierwsze morskie turbiny o mocy jednostkowej 11 MW

Siemens Gamesa dostarczy turbiny o mocy 11 MW każda do realizowanej przez Ørsted morskiej farmy wiatrowej Gode Wind 3 o mocy 242 MW. Będzie to pierwsza instalacja tych turbin na wodach niemieckich. Projekt jest realizowany na Morzu Północnym, 40 km na północ od wyspy Norderney przy granicy niemiecko-holenderskiej.
25.12.2021

Najnowszy statek Siemens Gamesa typu SOV będzie napędzany zielonym wodorem

Flota statków serwisowych dla morskich farm wiatrowych Siemens Gamesa poszerzyła się o jednostkę, na której może zostać zainstalowany akumulator o mocy 12 MW umożliwiający zmniejszenie zużycia energii. Statek będzie również zdolny do bezemisyjnej pracy dzięki zielonemu wodorowi. Dopóki w Niemczech nie rozwinie się w pełni gospodarka wodorowa, będzie zasilany generatorami diesla.
19.12.2021

Termoplastyczne rury kompozytowe mogą posłużyć do transportu wodoru z farm morskich

Firma Strohm, pierwszy na świecie i wiodący producent w pełni zespolonych termoplastycznych rur kompozytowych (TCP), podpisał porozumienie (MoU) z Siemens Gamesa Renewable Energy, światowym liderem na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca będzie koncentrować się na opracowaniu rozwiązań w zakresie transportu wodoru z morskich farm wiatrowych w stronę lądu.
08.12.2021

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie dwóch morskich farm wiatrowych

Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy że duński deweloper Ørsted stoi przed ostateczną decyzją inwestycyjną (FID) w sprawie 2 niemieckich morskich farm wiatrowych - Gode Wind 3 (242 MW) i Borkum Riffgrund 3 (900 MW). Firma poinformowała, że zaangażuje się w projekty.
02.12.2021

Chiński producent turbin wiatrowych goni Zachód. Zaprezentował turbinę o mocy 12 MW

Chiński producent Goldwind zaprezentował nowy model morskiej turbiny wiatrowej o mocy 12 MW oraz nowe turbiny dla farm lądowych. Jak na razie „dwunastka” będzie dostępna tylko na rynku chińskim.
05.11.2021

Port wiatrowy w New Jersey cieszy się dużym zainteresowaniem światowych deweloperów

Amerykańska agencja New Jersey Economic Development Authority (NJEDA) poinformowała, że otrzymała łącznie 16 niewiążących ofert najmu powierzchni na terenie portu wiatrowego New Jersey. Wśród nich jest 6 największych na świecie producentów turbin oraz deweloperów morskich farm wiatrowych.
02.11.2021

Na największej holenderskiej morskiej farmie wiatrowej wystąpił pożar turbiny

Rok po oddaniu do użytku największej morskiej farmy wiatrowej w Holandii i drugiej co do wielkości działającej morskiej farmy wiatrowej na świecie, pożar uszkodził jedną z turbin wiatrowych. Według raportu Ørsted, przyczyną pożaru była awaria turbiny. W sumie 3 turbiny z 93 są obecnie wyłączone, a pozostała część farmy kontynuuje pracę.
01.11.2021

Dania szuka sposobu na drugie życie łopat turbin wiatrowych

Duńczycy są jednym z liderów rozwoju OZE w Europie. Już dzisiaj pozyskują 48 proc. energii elektrycznej z wiatru, ale mają ambicje, aby do końca dekady ten udział wyniósł 70 proc. Do tego czasu konieczne będzie opracowanie zaawansowanych modelu demontażu i recyklingu starych łopat turbin wiatrowych. Rząd Danii jest otwarty na współpracę z organizacjami pozarządowymi w celu rozwiązania tego trudnego problemu.
25.10.2021

Glennmont nabędzie 50 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Ørsted, duński potentat wiatrowy, informuje w komunikacie, że podpisał umowę z Glennmont Partners, która zakłada nabycie 50 proc. udziałów w należącej do Ørsted morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Wartość transakcji sięga 9 mld DDK.
21.10.2021

Załoga Les Alizés zainstaluje fundamenty na farmach Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund 3 na Morzu Północnym

Przedstawiciele duńskiego dewelopera Ørsted Wind Power oraz Jan De Nul Group sygnowali ostateczną umowy na transport i instalację 107 fundamentów monopalowych i jednej podstacji morskiej na terenie farm Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund 3 Offshore. Zlecenie zostanie zrealizowane z pomocą jednostki Les Alizés, która zadebiutuje na Morzu Północnym.
13.10.2021

DEME Offshore zainstalował 100 turbin na farmie wiatrowej Hornsea Two

Według ustaleń portali branżowych, spółka DEME Offshore zainstalowała ponad 100 turbin na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two. Do zakończenia zlecenia pozostało jej montaż pozostałych 65 turbin produkcji Siemens Gamesa o mocy 8,4 MW każda.
10.10.2021

Potentat wiatrowy Siemens Gamesa rozpoczął instalację prototypu turbiny o mocy 14 MW

Zagraniczne media branżowe informują, że spółka wiatrowa Siemens Gamesa rozpoczęła montaż prototypu morskiej turbiny wiatrowej o mocy 14 MW w Danii. We wrześniu została zbudowana wieża. Prototyp SG 14-222 DD jest wznoszony w miejscowości Oesterild.
24.09.2021

Europa zwiększa efektywność technologii offshore

Unia Europejska chce stanąć na podium w wyścigu o neutralność klimatyczną. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest opracowanie narzędzi, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych.
12.09.2021

Siemens Gamesa wprowadził na rynek łopatę wiatrową w pełni nadającą się do recyklingu

Potentat energetyczny Siemens Gamesa wprowadził na rynek RecyclableBlade, czyli pierwszą na świecie łopatę turbiny wiatrowej nadającą się do pełnego recyklingu. Rozwiązanie jest gotowe do komercyjnego użytku na morzu.
09.09.2021

Konferencja PSEW 2021. Jak będzie wyglądać transformacja energetyczna w Polsce? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na przełomie sierpnia i września ponad 900 osób zaangażowanych w kwestie energetyczne w Polsce dyskutowało podczas Konferencji PSEW 2021 o zbliżającej się wielkimi krokami transformacji energetycznej w Polsce. Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas paneli, ale także w kuluarach, była morska energetyka wiatrowa.
03.09.2021

Czyja turbina będzie największa? Wyścig trwa

MingYang Smart Energy zaplanował wprowadzenie na rynek swojej morskiej turbiny wiatrowej o mocy 16 MW na rok 2024. Chińska firma twierdzi, że największa turbina wiatrowa na świecie będzie w stanie dostarczyć wystarczającą ilość energii elektrycznej dla 20 000 gospodarstw domowych.
02.09.2021

Największy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej ukończony

Cobra Wind oddała do użytku pływającą farmę wiatrową Kincardine na wybrzeżu Szkocji dla Pilot Offshore Renewables. Jest to największy tego typu obiekt o mocy 50 MW.
31.08.2021

25 tys. pracowników offshore wind w USA wymaga przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa

Organizacja branżowa Global Wind Organisation (GWO) wskazuje na konieczny rozwój możliwości szkoleniowych w kontekście pojawienia się nowej branży morskiej energetyki wiatrowej w USA. W szczególności niezbędne jest przeszkolenie specjalistów w obszarze bezpieczeństwa.
30.08.2021

Siemens Gamesa rozbuduję fabrykę łopat w Hull. Brytyjska branża nie kryje radości

Potentat energetyczny Siemens Gamesa Renewable Energy poinformował, że zainwestuje 186 milionów w podwojenie zdolności produkcyjnych w fabryce łopat dla morskich farm wiatrowych w Hull. Branża brytyjska przyjęła z dużym zadowoleniem informacje o planach SGRE oraz innych firm. Brytyjczycy walczą o duży udział local content w sektorze energetyki wiatrowej.
10.08.2021

Pływające elektrownie napędzą gospodarkę. Polską również?

Pływające turbiny wiatrowe zapewniają dostęp do obfitych zasobów wiatru nad głęboką wodą – przekonuję eksperci DNV w najnowszym raporcie Energy Transition Outlook 2021. Farmy wiatrowe usytuowane na głębokich wodach mogą stanowić istotny biznes, który rozrusza gospodarki osłabione pandemią Covid-19.
20.07.2021

Złożono zamówienie na dwa z największych na świecie statków do instalacji turbin wiatrowych

Kopenhaska firma Cadeler złożyła w COSCO zamówienie na dwa największe na świecie jednostki do instalacji turbin wiatrowych (WTIV).
05.07.2021

Equinor wyczarterował statek Stril Server do obsługi farmy Hywind Tampen

Hywind Tampen to projekt pływającej elektorowi wiatrowej o mocy 88 MW, która dostarczy energię elektryczną instalacjom na wodach norweskich Morza Północnego – Snorre i Gulfaks. Kontrakt na usługi serwisowe i obsługę SOV (Service Operation Vessel) zapewni Simon Møkster Shipping.
05.07.2021

Rosyjski Novatek zainwestuje w wiatraki o łącznej mocy 200 MW

Rosyjski niezależny producent gazu Novatek zainwestuje w farmę wiatrową w pobliżu portu Sabetta na Półwyspie Jamalskim. W planie jest instalacja wiatraków o łącznej mocy 200 MW.
29.06.2021

Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych

Jak donoszą media branżowe, francuskie statki rybackie po raz kolejny otoczyły statek pracujący na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji. Jej deweloperem jest hiszpański potentat Iberdrola. Rybacy obawiają się o ryby i ich populację, co może się odbić na ich branży.
28.06.2021

Siemens Gamesa i Siemens Energy wraz z Odfjell Oceanwind rozwijają mobilne jednostki MoU

Siemens Gamesa i Siemens Energy podpisały umowę (MoU) z Odfjell Oceanwind w celu współpracy przy rozwoju mobilnych morskich jednostek wiatrowych (MOWU).
21.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.