• <
mewo_2022

Equinor wyczarterował statek Stril Server do obsługi farmy Hywind Tampen

05.07.2021 09:58 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Equinor wyczarterował statek Stril Server do obsługi farmy Hywind Tampen

Partnerzy portalu

Equinor wyczarterował statek Stril Server do obsługi farmy Hywind Tampen - GospodarkaMorska.pl
Fot. Simon Møkster Shipping

Hywind Tampen to projekt pływającej elektorowi wiatrowej o mocy 88 MW, która dostarczy energię elektryczną instalacjom na wodach norweskich Morza Północnego – Snorre i Gulfaks. Kontrakt na usługi serwisowe i obsługę SOV (Service Operation Vessel) zapewni Simon Møkster Shipping. 

Norweski potentat Equinor, deweloper Hywind Tampen, wybrał armatora Simon Møkster Shipping do realizacji kontraktu na usługi SOV. Simon Møkster Shipping AS jest dostawcą nowoczesnych statków wsparcia offshore o wysokich parametrach jakościowych, przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach pogodowych. Siedziba firmy znajduje się w Stavanger w Norwegii, a głównym obszarem działania jest Morze Północne i Morze Barentsa. Møkster posiada flotę 17 statków i około 500 pracowników na lądzie i morzu. 

Porozumienie obejmuje statek Stril Server, który został zbudowany w 2014 roku. Realizacja zlecenie rozpocznie się w drugim kwartale 2022 roku i będzie trwał 150 dni z opcją wydłużenia. Armator z pomocą Stril Server zrealizował już kilka tysięcy i danych operacji W2W (Walk-to-Work) oraz dźwigowych na różnych obszarach farm morskich zlokalizowanych na Morzu Północnym. 

Simon Møkster Shipping podkreśla w komunikacie, że kontrakt jest szczególnie ważny dla armatora, ponieważ będzie jednym z pierwszych dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w technologii floating. Jest to wyzwanie dla operatorów w statków w zakresie manewrowania pomiędzy dwoma ruchomymi obiektami. Co więcej, nie jest to pierwszy kontrakt armatora dla Equinora, z którym współpracuje nieprzerwanie od 1981 roku. 

Na Morzu Północnym powstanie 11 pływających turbin wiatrowych

Pływająca farma wiatrowa Hywind Tampen będzie składać się z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa SG 8.0-167 DD opartych na jednej z technologii pływających farm na morzu -Hywind. Farma wiatrowa będzie miała łączną moc 88 MW i szacuje się, że pokryje około 35 proc. rocznego zapotrzebowania na moc pięciu platform Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C. W okresach większej wietrzności odsetek ten będzie znacznie wyższy. Przewidziany czas uruchomienia farmy to trzeci kwartał 2022 roku. 

Trwa już produkcja komponentów do projektu Hywind Tampen. W kwietniu firma Aker Solutions poinformowała, że zakończyła pierwszą część budowy fundamentów betonowych w stoczni Stord w Norwegii.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.