• <

Norwedzy przedstawili nowy pomysł na offshore wind – wieloturbinowe platformy pływające

08.06.2021 13:57 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Norwedzy przedstawili nowy pomysł na offshore wind – wieloturbinowe platformy pływające

Partnerzy portalu

Norwedzy przedstawili nowy pomysł na offshore wind – wieloturbinowe platformy pływające - GospodarkaMorska.pl
Fot. kommunikasjon

Norweska firma Wind Catching Systems przedstawiła technologię pływającej morskiej energetyki wiatrowej – jest to platforma z zainstalowanymi mały turbinami o mocy ok. 1 MW każda. Pomysłodawca projektu przekonuje, że innowacyjne systemy wiatrowe będą konkurencyjne dla tradycyjnych, pływających elektrowni wiatrowych. 

Norwedzy opracowali projekt we współpracy z dostawcą Aibel, który skomercjalizuje nietypową technologię pływającą Wind Catching. Właścicielami projektu są także podmioty Ferd i North Energy Projekt jest wspierany przez fundusz InnovationNorway. Jak przekonują instruktorzy, platforma zwiększa wydajność technologii wiatrowej, zarazem zmniejszając wykorzystanie obszarów morskich o 80 proc. Co więcej, wdrożenie jej wiąże się z niższymi kosztami operacyjnymi. 

- Wind Catching sprawi, że pływająca morska energetyka wiatrowa będzie konkurencyjna już w latach 2022-2023, czyli o co najmniej dziesięć lat wcześniej przed konwencjonalnymi pływającymi morskimi farmami wiatrowymi – komentuje mówi Ole Heggheim, dyrektor generalny Wind Catching Systems.

Dodaje, że celem firmy jest to, aby klienci mogli produkować energię elektryczną bez publicznego wsparcia, która konkuruje obecnie innymi źródłami energii. - Dostarczymy pływającą morską energetykę wiatrową po tańszych kosztach w porównaniu do rozwiązań typu bottom-fix, co daje ogromne możliwości dla norweskiego przemysłu – dodaje Heggheim. 

Pływające wieloturbinowe platformy wiatrowe składają się z dużej liczby turbin o mocy 1 MW każda, zmontowanych w ramach wysokiej konstrukcji. Żywotność technologii ma sięgnąć 50 lat, a usługi serwisowe mają być o wiele tańsze w porównaniu do tradycyjnych turbin. Inżynierowie wskazują także, że projekt niweluje problem związany z recyklingiem dużych łopat oraz kwestię konfliktu interesów z obszarem rybołówstwa. Firma informuje, że jeden "żagiel" Wind Catching jest pięć razy bardziej wydajny niż konwencjonalna morska turbina wiatrowa i może wytwarzać energię dla 80 000 gospodarstw domowych.

- Naszym celem jest zakończenie weryfikacji technicznej w 2021 roku i zaoferowanie komercyjnych rozwiązań już w 2022 roku. Wind Catching będzie miał znaczną przewagę konkurencyjną nad konwencjonalnymi technologiami pływającymi na morzu i widzimy duże możliwości dla norweskiego przemysłu dostawców i eksportu – powiedział mówi Erik Bjørstad, dyrektor inwestycyjny w Ferd.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.