• <
pge_baltica_390x100_duży

Mayflower Wind wykorzysta infrastrukturę elektrowni węglowej do wyprowadzenia mocy z offshore wind

31.05.2021 15:12 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Mayflower Wind wykorzysta infrastrukturę elektrowni węglowej do wyprowadzenia mocy z offshore wind

Partnerzy portalu

Mayflower Wind wykorzysta infrastrukturę elektrowni węglowej do wyprowadzenia mocy z offshore wind  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Była elektrownia węglowa Brayton Point będzie swojego rodzaju interkonektorem dla przyszłego kompleksu morskich farm wiatrowych dewelepowanych przez Mayflower Wind. Infrastruktura zostanie użyta do rozwoju Centrum OZE. 

Przedstawiciele Mayflower Wind (spółka joint venture 50/50 firm Shell i Ocean Winds) oraz Anbaric Development Partners sygnowali 27 maja 2021 roku umowę dotyczącą wykorzystania infrastruktury przesyłowej przez Mayflower.

Została ona zaprojektowana przez Anbaric w celu doprowadzenia energii z morskiej farmy wiatrowej do elektrowni węglowej Brayton Point w Somerset w stanie Massachusetts. W ten sposób energia dostanie się dalej do systemu elektroenergetycznego. Jednostka konwencjonalna została zamknięta w 2017 roku.

Przez prawie 50 lat elektrownia o mocy 1600 MW zasilała w energię okoliczne gospodarstwa domowe oraz przemysł. Elektrownia była największą w Nowej Anglii oraz ostatnią funkcjonującą w Massachusetts. 

Infrastruktura przesyłowa w Brayton Point była pierwotnie opracowana przez Anbaric, obecnie należy do Mayflower Wind. Firma chce wykorzystać linie wysokiego napięcia (HV) w celu ograniczenia instalacji okablowania morskiego, co przełoży się na mniejsze straty w przesyle oraz wzmocni sieć Nowej Anglii. Anbaric już podął prace na rzecz wytyczenia lokalizacji integracji farmy z siecią elektroenergetyczną Nowej Anglii.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Dziś infrastruktura, która dotychczas służyła na rzecz elektrowni, może wspomóc rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Jej zaletami jest bezpośredni dostęp do morskich szlaków energetycznych na wodach Oceanu Atlantyckiego, dostęp do portu głębokowodnego, głównych dróg itd. Brayton Point będzie więc mógł być wykorzystane jako centrum logistyczne i produkcyjne, oraz przede wszystkim jako wsparcie dla morskiej energetyki wiatrowej. 

Mayflower Wind posiada już stosowne pozwolenia dotyczące budowy farm, których łączna moc wyniesie ok. 2 GW. Obecnie inwestor realizuje prace w Falmouth obejmujące podłączenie pierwszego projektu morskiej elektrownia wiatrowej o mocy 804 MW do sieci elektroenergetycznej Nowej Anglii. 


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.