• <

Rosja i Arabia Saudyjska odrzucają wezwania do zakończenia inwestycji w ropę i gaz, nazywają plan MAE zerowej emisji netto „nierealistycznym”

zk

08.06.2021 14:54 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rosja i Arabia Saudyjska odrzucają wezwania do zakończenia inwestycji w ropę i gaz, nazywają plan MAE zerowej emisji netto „nierealistycznym”
Rosja i Arabia Saudyjska odrzucają wezwania do zakończenia inwestycji w ropę i gaz, nazywają plan MAE zerowej emisji netto „nierealistycznym” - GospodarkaMorska.pl
Fot. gettyimages

Rosyjski wicepremier Alexander Novak oznajmił, że MAE rzekomo doszła do swoich ustaleń „za pomocą odwróconych obliczeń” dotyczących sposobu osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku.

– Moim zdaniem to uproszczone podejście. Jest to również nierealne – powiedział Novak CNBC na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

Jego komentarze pojawiły się wkrótce po tym, jak minister energii Arabii Saudyjskiej, książę Abdulaziz bin Salman, żartował na temat raportu MAE na internetowej konferencji prasowej.

– To kontynuacja filmu „La La Land”. Dlaczego miałbym traktować to poważnie? – Abdulaziz powiedział, według Reutersa.

Jego reakcja na raport pojawiła się wkrótce po tym, jak partnerzy OPEC i spoza OPEC – sojusz energetyczny znany jako OPEC+ – zgodzili się na stopniowe łagodzenie cięć produkcji w nadchodzących miesiącach w związku z odbiciem cen ropy.

– Arabia Saudyjska produkuje ropę i gaz po niskich kosztach ale również produkuje energię z odnawialnych źródeł. Zachęcam świat do zaakceptowania tego jako rzeczywistości: że będziemy zwycięzcami wszystkich tych działań – dodał.

Giganci ropy i gazu

Dwa z największych na świecie krajów produkujących ropę planują przeciwstawić się zaleceniom Międzynarodowej Agencji Energetycznej i kontynuować swoje inwestycje, odrzucając wezwania do drastycznego ograniczenia zużycia paliw kopalnych pomimo pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Decydenci polityczni są pod ogromną presją wywiązania się z obietnic złożonych w ramach Porozumienia Paryskiego.

Prawie 200 krajów, w tym Rosja i Arabia Saudyjska, ratyfikowało paryskie porozumienie klimatyczne w 2015 roku, zgadzając się na kontynuowanie podjętych wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury na planecie do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Porozumienie wymaga zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku.

MAE — wiodący na świecie doradca ds. energii — wydał w zeszłym miesiącu najsurowsze ostrzeżenie dotyczące globalnego zużycia paliw kopalnych, informując, że eksploatacja i rozwój nowych pól naftowych i gazowych muszą zostać zatrzymane w tym roku, jeśli świat chce osiągnąć zerowe emisje netto do 2050 roku.

Przemawiając w czwartek na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu, rosyjski wicepremier Alexander Novak powiedział, że MAE rzekomo doszła do swoich ustaleń „za pomocą odwróconych obliczeń” dotyczących tego, jak osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku.

Rola MAE i Rosja

Oczywiście, czołowy światowy organ nadzorczy twierdzi, że powstrzymanie rozwoju ropy, gazu i węgla ma fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia uzgodnionego na szczeblu międzynarodowym celu zerowej emisji netto.

– Moim zdaniem to uproszczone podejście. Jest to również nierealistyczne– powiedział Novak CNBC.

– Nie ma wątpliwości, że musimy iść w kierunku zielonej energii i w kierunku zielonej agendy. Musimy mieć jasność, z jakimi zasobami można to zrobić, kto za to zapłaci, jakie technologie i możliwości, którymi dysponujemy, m.in. w celu rozwiązania nierozstrzygniętych problemów, które wciąż czekają na rozwiązanie – dodał.

W rozmowie z CNBC w czwartek Novak powiedział, że Abdulaziz po raz kolejny potwierdził zaangażowanie Rijadu w inwestowanie w ropę na panelu SPIEF.

Novak oznajmił, że zamiarem Moskwy było zrobienie tego samego.

– Mogę zapewnić, że Federacja Rosyjska, jej plany, i strategia kontynuowania inwestycji zarówno w ropę, gaz, jak i węgiel. Ale inwestujemy również w odnawialne źródła energii, w wodór, w samochody elektryczne i elektryczne stacje ładowania, więc postrzegamy nadchodzącą dekadę jako mieszankę odnawialnych źródeł energii i paliw kopalnych – powiedział Novak.


GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.