• <
mewo_2022

Rosja. Putin: gaz z Nord Stream 2 jest ekologiczny, czystszy, tańszy i pewniejszy

AK

04.06.2021 15:55 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rosja. Putin: gaz z Nord Stream 2 jest ekologiczny, czystszy, tańszy i pewniejszy

Partnerzy portalu

Rosja. Putin: gaz z Nord Stream 2 jest ekologiczny, czystszy, tańszy i pewniejszy  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Rosyjski gaz dostarczany gazociągiem Nord Stream 2 będzie bardziej ekologiczny, "czystszy", tańszy i pewniejszy - zapewnił w piątek prezydent Władimir Putin. Sugerował, że tranzyt przez Ukrainę mógłby zostać zwiększony nawet po uruchomieniu Nord Stream 2.

Zakładamy, że dostawy do UE będą rosły w ciągu następnej dekady, więc "jest możliwość zapełniania" rurociągów Ukrainy także w przyszłości; Rosja tego chce - mówił Putin na forum gospodarczym w Petersburgu.

Przekonywał, że należy "nawiązywać normalne relacje gospodarcze" i że Rosja jest do tego gotowa. Podkreślał, że Ukraina płaci w tej chwili znacznie więcej za gaz niż np. Białoruś, która sprowadza gaz z Rosji.

Rosyjski prezydent przekonywał, że Nord Stream 2 jest projektem "czysto komercyjnym", bowiem trasa z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego jest krótsza i tańsza niż przez kraje europejskie. Jego zdaniem ta trasa przesyłu gazu nie tworzy "zagrożeń politycznych" i sprawia, że odbiorca końcowy otrzymuje tańszy surowiec.

Putin, który poinformował wcześniej o zakończeniu układania pierwszej nitki Nord Stream 2, wyjaśnił, że ciągu dwóch miesięcy powinna być zakończona druga nitka.

Putin: zakończyło się układanie rur pierwszej nitki Nord Stream 2

Z przyjemnością informuję, że właśnie dziś, 2,5 godziny temu, zakończone zostało z powodzeniem układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2. Prace przy drugiej nitce nadal trwają" - powiedział Putin na sesji plenarnej forum w Petersburgu.

Rosyjski prezydent poinformował też o gotowości funkcjonowania gazociągu na odcinku do tłoczni Sławianskaja. W ten sposób - dodał - "Gazprom jest gotowy do zapełnienia Nord Stream 2 gazem".

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił 3 czerwca, że do ukończenia całego projektu niezbędne jest jeszcze ułożenie około 100 km gazociągu. Dwie rosyjskie jednostki morskie - Akademik Czerski i Fortuna - prowadzą teraz prace nad układaniem rur po dnie Bałtyku.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.