Cerulean Winds zamierza przyspieszyć dekarbonizację aktywów naftowych i gazowych. Spółka zamierza zainwestować 10 mld funtów w rozwój pływających farm wiatrowych i instalacje do produkcji wodoru.
Inwestycja zakłada budowę 200 dużych turbin wiatrowych produkujących 3 GWh energii. Instalacje mają powstać w regionie Wysp Szetlandzkich oraz w centralnej części Morza Północnego. Jak poinformował Cerulean Winds, produkowana w nich energia ma zasilić aktywa naftowo-gazowe spółki na brytyjskim szelfie kontynentalnym.
Według szacunków spółki Cerulean Winds cena produkowana z pływających farm morskich będzie niższa od tej pozyskiwanej z gazu. Ponadto, nadwyżka 1,5 GWh energii ma zostać wykorzystana do produkcji wodoru w instalacjach na lądzie. Spółka uważa, że potencjał eksportowy zielonego wodoru może wynieść nawet 1 mld funtów.
Cerulean Winds wystąpiło do Marine Scotland (agencja ds. gospodarki morskiej w Szkocji – przyp. red.) z wnioskiem o wydzierżawienie dna morskiego na potrzeby inwestycji w dekarbonizację brytyjskiego szelfu kontynentalnego. Według szacunków spółki realizacja wspomnianej inwestycji pozwoli na redukcję emisji CO2 o ok. 20 mln ton.
Spółka stawia na project finance
Projekt ma być zrealizowany w formule project finance. Jak zapewnia inwestor, nie będzie konieczności wykorzystania mechanizmu kontraktu różnicowego (CfD), ani dotacji. Projekt zapewni nie tylko setki milionów funtów dochodu dla budżetu państwa z tytułu dzierżawy. Ostateczna decyzja w sprawie modelu finansowania projektu ma zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku. Natomiast budowa mogłaby ruszyć wkrótce po niej, a pierwsza energia mogłaby popłynąć w 2024 roku.
Zdaniem Cerulean Winds, realizacja inwestycji pozwoli nie tylko na zabezpieczenie miejsc pracy dla 160 tys. osób zatrudnionych w sektorze naftowo-gazowym, ale również na powstanie 200 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pływających farm wiatrowych. Ponadto, wesprze budowę łańcucha dostaw na potrzeby rozwoju produkcji zielonego wodoru.
– Wielka Brytania robi postępy w transformacji energetycznej, ale konieczne jest wspólne przeświadczenie o konieczności podjęcia pilnych działań, aby umożliwić szybką dekarbonizację aktywów naftowych i gazowych lub istnieje ryzyko wcześniejszej likwidacji i znacznej utraty pracy – powiedział Dan Jackson, dyrektor Cerulean Wind.
Jak zaznaczył, wraz ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, rola brytyjskiego przemysłu naftowego i gazowego w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju w procesie transformacji może być zagrożona, o ile obecne wysiłki na rzecz dekarbonizacji nie zostaną znacznie przyspieszone. - Konsekwencje braku odpowiedniego tempa będą katastrofalne dla gospodarki i środowiska – zaznaczył.
Podsumowanie kolejnej edycji Gaz-System Forum
Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power
Łukaszewska-Trzeciakowska: w środę nastąpi podpisanie umowy na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra
Northland Power i Mitsui inwestują 6,5 mld dolarów w morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Tajwanu
W Ustce odbyła się wizyta studyjna na statku serwisowym morskich farm wiatrowych