• <
mewo_2022

Wyspy Kanaryjskie stawiają na pływające farmy wiatrowe

27.05.2021 08:57 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Wyspy Kanaryjskie stawiają na pływające farmy wiatrowe

Partnerzy portalu

Wyspy Kanaryjskie stawiają na pływające farmy wiatrowe  - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

Hiszpańska spółka Greenalia realizująca projekt budowy pięciu pływających morskich farm w pobliżu Wysp Kanaryjskich podpisała list intencyjny z Morskim Klastrem Wysyp Kanaryjskich w celu promowania rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.

Dokument został podpisany przez Manuela Garcia, prezesa Greenalia oraz Vicente Marrero, prezydenta Morskiego Klastra Wysp Kanaryjskich. W uroczystości uczestniczyli również Guillermo Ramos - sekretarz Morskiego Klastra Wysp Kanaryjskich, Beatriz Mato - dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju firmy Greenalia, oraz  Juan Amate i Jose Luis Guerra – szefowie spółki Blue Lines Renewables będącej deweloperem technologicznym projektów morskich farm wiatrowych realizowanych przez Greenalia.

Strony listu zobowiązały się zbadania, zaprojektowania i wdrożenia strategii, która stworzy odpowiednie warunki do dalszego rozwoju projektów morskich farm wiatrowych na Wyspach Kanaryjskich. Technologia offshore wind jest uznawana za jedną z sił napędowych rozwoju OZE, co ma szczególne znaczenie w kontekście odbudowy gospodarek dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa.
Jak zaznaczył prezes Greenalia projekty morskich farm wiatrowych realizowane przez spółkę umożliwią wdrożenie tej technologii nie tylko na obszarach charakteryzujących się dużą wietrznością jak Wyspy Kanaryjskie czy Galicja (wspólnota autonomiczna Hiszpanii – przyp. red.). Według Garci będą kluczowymi elementami osiągnięcia większej niezależności energetycznej całego archipelagu, ale również przyczynią się do realizacji celu OZE. Projekty offshore wind będą stanowić znaczący impuls do tworzenia nowych, wysoce wykwalifikowanych miejsc pracy i pozycjonowania Hiszpanii jako jednego z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Rejon Wysp Kanaryjskich jest uważany za obszar o jednych z najlepszych warunków wietrznych. W opinii Greenalii jest to idealne miejsce do realizacji projektów offshore wind. Obecnie spółka jest na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę pływającej  farmy wiatrowej Gofio o mocy 50 MW, a także prowadzenia badań środowiskowych dla projektów Dunas, Mojo, Cardón i Guanche. Każda z farm ma mieć moc 50 MW i będzie zlokalizowana w południowo-wschodniej części wyspy Gran Canaria.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.