• <
escort_980x120_gif_2020

Sieci widma, czyli co czyha w wodzie

ac

27.05.2021 09:14 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Sieci widma, czyli co czyha w wodzie

Partnerzy portalu

Sieci widma, czyli co czyha w wodzie  - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

Porzucone w morzu sieci rybackie dalej łowią. Są realnym zagrożeniem dla morskich stworzeń. To tak zwane „sieci widma”. Stowarzyszenie Ghost Diving Poland zajmuje się ich wyszukiwaniem i wydobywaniem. W ostatni majowy weekend w Akwarium Gdyńskim będzie można zapoznać się z działalnością tej organizacji. Wszystko podczas wystawy „Sieci widma”.

Współczesne sieci są produkowane z tworzyw sztucznych, tak jak butelki plastikowe czy słomki. Ze względu na swoją wytrzymałość taki materiał pozostawiony w wodzie może przetrwać długie lata. Do wody trafiają fragmenty sieci, które oderwały się na przykład na skutek zahaczenia o wraki. Pozostawione w morzu nadal mogą pełnić swoją funkcję – łowić. To tzw. „sieci widma”.

Ten zagubiony sprzęt to statystycznie ok. 1% wyposażenia z każdej łodzi. Wydaje się mało? Gdy spojrzymy na sprawę globalnie, w ciągu roku we wszechoceanie pozostaje ok. 640 000 ton sprzętu rybackiego. To tyle, ile waży 6100 płetwali błękitnych – największych zwierząt żyjących na Ziemi.

Gdy „sieć widmo” złapie swoje pierwsze ofiary, stają się one wabikiem dla kolejnych zwierząt, które mają nadzieję na łatwy posiłek. Szacuje się, że zagrożenie ze strony „sieci widm” znacznie spada po ok. 35 tygodniach ich pobytu we wszechoceanie.

Jednak podobnie jak inne odpady z tworzyw sztucznych, „sieci widmo” mogą też rozpadać się na mniejsze kawałki, a z czasem przekształcać w mikroplastik, który stanowi zagrożenie zarówno dla świata podwodnego, jak i nas – ludzi.

Nowe życie sieci – wystawa w Akwarium Gdyńskim

Stowarzyszenie Ghost Diving Poland, które jest częścią ogólnoświatowej organizacji charytatywnej Ghost Diving, zajmuje się wyszukiwaniem i wydobywaniem „sieci-pułapek”. Nurkowie należący do organizacji poświęcają swój prywatny czas na wyławianie takich pozostałości z wody. To działania, które służą nie tylko ochronie środowiska morskiego, ale też zwiększają bezpieczeństwo nurków, którzy również mogliby się zaplątać w zerwane sieci.

Po wyłowieniu sieci są czyszczone, a później przekazywane do fabryk, które zajmują się ich ponownym przetworzeniem. Z sieci wyłowionych w Morzu Północnym, Śródziemnym i Adriatyku już teraz produkowane są skarpetki, kostiumy kąpielowe i wykładziny.

Produkty z recyklingu będą częścią wystawy „Sieci widma”, na którą w ostatni majowy weekend - 29-30.05 - zaprasza Akwarium Gdyńskie. Zaprezentowana zostanie również „sieć widmo” wyłowiona z Bałtyku oraz filmy z podwodnych akcji.

Wstęp na wystawę jest płatny - w ramach biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego.

Więcej o działalności zrzeszenia nurków Ghost Diving Poland i procesie wyławiania sieci z morza można się dowiedzieć w nowym odcinku „Niepodręcznika Oceanicznego”. O „sieciach widmach" opowiada nurek Bartek Trzciński.

Spotkaj się z nurkami

Jak niebezpieczne są eskapady ghost diving? Jak uwolnić zwierzę, które zaplątało się w śmieci pozostawione w wodzie przez ludzi? Odpowiedź na te i wiele innych pytań będzie można poznać podczas organizowanych w ramach wystawy prelekcji – w sobotę (29.05.) i niedzielę (30.05.) w sali kinowej Akwarium Gdyńskiego. W każdy z tych dni spotkania będą się odbywać w 3 terminach – o godz. 11:00, 12:30 oraz 14:00.

Na prelekcje obowiązuje rezerwacja miejsc:

mailowo: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl,
lub telefonicznie pod nr. 690 119 184.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne liczba osób, które mogą wziąć udział w prelekcji, jest ograniczona.
Na wystawę i prezentacje można wejść w ramach biletów wstępu do Akwarium Gdyńskiego. Wydarzenie nie jest dodatkowo płatne.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.