• <
escort_980x120_gif_2020

Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów

18.05.2021 21:16 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów

Partnerzy portalu

Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów - GospodarkaMorska.pl
Fot. re:wild

Leonarda Di Caprio nie musimy chyba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych aktorów świata od wielu lat działa jako aktywista ekologiczny, który inwestuje w przedsięwzięcia prośrodowiskowe – sam tytułuje się ekologiem. Tym razem na celowniku celebryty są Wyspy Galapagos oraz żyjące na nich zwierzęta zagrożone wyginięciem.

Di Caprio przekazał już ponad 100 mln dolarów na dotacje w ramach prośrodowiskowych programów i projektów w skali globalnej. Przypomnijmy, że w 1998 roku stworzył Fundację Leonardo Di Caprio, aby wspierać organizacje i inicjatywy zajmujące się zabezpieczeniem zrównoważonej przyszłości planety. Od tego czasu Leonardo buduje relacje z ekspertami, przywódcami oraz aktywistami ekologicznymi. Oprócz WWF, Leonardo zasiada w zarządzie kilku organizacji zajmujących się tymi kwestiami, w tym Rady Obrony Zasobów Naturalnych (NRDC), Global Green USA i International Fund for Animal Welfare (IFAW). W ciągu ostatnich 12 lat Leonardo prowadził strategiczne działania mające na celu zmianę świadomości społecznej w kluczowych kwestiach. Dlaczego Di Caprio działa jako ekolog? W wielu wywiadach wskazywał, że właściwie zawsze interesował się kwestią przyrody i będąc aktorem jest świadomy tego, że swoimi działaniami może nagłośnić wiele problemów jak zanieczyszczenie powietrza czy globalne ocieplenie.

Aktor zadeklarował tym razem, że zbierze w ramach nowej inicjatywy i przeznaczy 43 miliony dolarów na działania związane z odbudową ekosystemu Wysp Galapagos. Do tak dużego projektu zaprosił środowiska oraz organizacje zajmujące się ochroną przyrody, które pracują już nad ochroną zwierząt i roślinności typowej dla tego archipelagu.

Nowa inicjatywa Re:wild

W tym celu powołał inicjatywę Re:wild, nową globalną organizację ekologiczną, która będzie miała na celu odbudowę równowagi środowiskowej, dzikiej przyrody, zaczynając od swojego pierwszego poważnego zobowiązania tj. współpracy z Dyrekcją Parku Narodowego Galapagos, organizacjami zaangażowanymi w ochronę wysp i społecznościami lokalnymi.

Co więcej, organizacja nie chce ograniczać się tylko do Wysp Galapagos. W planie są prace na wszystkich archipelagach Ameryki Łacińskiej na Pacyfiku, od Meksyku po Chile. Działania będą obejmować inicjatywy z obszaru ochrony przyrody, rozwoju populacji dzikich zwierząt oraz ekosystemów, w które dziś ingeruje człowiek.

- Tego rodzaju partnerstwa, które wykorzystują innowacje techniczne, społeczne i finansowe, są dokładnie tym, czego potrzebujemy na całym świecie, aby przywrócić zdrowie naszej planecie - powiedział Marcelo Mata Guerrero, Minister Środowiska i Wody Ekwadoru. Przedstawiciel kraju dodał, że Ekwador jest jednym z 17 najbardziej różnorodnych biologicznie krajów na Ziemi. Kraj ten chce zademonstrować, jak wygląda naprawdę skuteczny model ochrony i odtwarzania dzikiej przyrody.

Leonardo DiCaprio jako członek zarządu Re:wild, ogłosił informację o powołaniu organizacji, zobowiązał się do przeznaczenia 43 milionów dolarów. Swoje konto na Twitterze przekazał tymczasowo ekspertowi Pauli A. Castaño, działającego już na wyspach Galapagos i w całej Ameryce Łacińskiej. Di Caprio poznał go podczas swoich podróży na wyspach. Castaño współpracuje obecnie z Parkiem Narodowym Galapagos, lokalnymi społecznościami i innymi partnerami

- Czas ucieka wielu gatunkom, zwłaszcza na wyspach, gdzie ich małe populacje są bezbronne i zagrożone. Różowe legwany z Galapagos, przedrzeźniacze galapagoskie oraz inne dzikie zwierzęta mogą wkrótce bezpowrotnie wyginąć. Wiemy, jak zapobiegać wyginięciu i przywracać funkcjonalność ekosystemów, co zrobiliśmy już, ale musimy powtórzyć te sukcesy, wprowadzać innowacje i iść na dużą skalę - powiedział Castaño. Wskazał, że potrzebne są przede wszystkim inwestycje.

Dlaczego ekosystemy Galapagos zostały zniszczone?

Jak twierdzą eksperci, na wyspy zostały wprowadzone szczury i inne inwazyjne ssaki, które zdziesiątkowały populacje ptaków i gadów. Duże zniszczenia wprowadziło także rybołówstwo przemysłowe.

- Zdegradowaliśmy trzy czwarte dzikich miejsc i zepchnęliśmy ponad milion gatunków na skraj wyginięcia. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, ponad połowa pozostałych dzikich obszarów Ziemi może zniknąć w ciągu najbliższych kilku dekad. Na szczęście liderzy ochrony przyrody, tacy jak Paula, pokazują nam, że nie jest za późno, aby odwrócić ten niepokojący trend – powiedział Di Caprio.

Re:wild ma w planie kilka większych projektów. Uzbierane środki zostaną przeznaczone na przywrócenie ekosystemu na wyspach Floreana, na której żyją 54 zagrożone gatunki, oraz przywrócenie 13 wymarłych gatunków, w tym przedrzeźniacza. Zostanie zorganizowana sztuczna hodowla legwana, który żyje na wyspie Isabela – pozostało już tylko 300 osobników. W wyniku ewentualnej erupcji wulkanu ten gatunek zniknie. Celem jest zadbanie o 250 gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, które żyją na wszystkich wyspach wchodzących w skład archipelagu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.