• <
Baltexpo2023_duży

Pierwszy hybrydowy CTV Ørsted

bk

05.06.2023 09:02

Partnerzy portalu

CTV Orsted
Fot. CTV/Ems Maritime Offshore GmbH

EMS Maritime Offshore (EMO) oficjalnie określił Windea One mianem pierwszego hybrydowego statku do transferu załogi (CTV), który zostanie wdrożony na farmach wiatrowych Ørsted w rejonie Niemiec.

Ørsted będzie wykorzystywać CTV do konserwacji własnych farm wiatrowych, Borkum Riffgrund 1 i 2 oraz Gode Wind 1 i 2 na Morzu Północnym.

Nowy statek został zamówiony w stoczni Penguin w Batam w Indonezji i jest oparty na projekcie firmy inżynieryjnej Incat-Crowther.

Windea One ma 31,9 metrów długości, 10 metrów szerokości i 1,8 metra zanurzenia. Na pokładzie znajdują się cztery silniki Volvo o łącznej mocy 2 060 kW - dwa z nich są połączone z silnikami elektrycznymi Volvo-Danfoss, każdy o mocy 180 kW, które są zasilane z akumulatorów EST Floattech. CTV może osiągnąć maksymalną prędkość 28 węzłów.

Jak poinformował Ørsted istnieje również opcja przejścia na biopaliwo i wykorzystania "tak zwanych uwodornionych olejów roślinnych (HVO) zamiast oleju napędowego".

Trzyosobową załogę zapewni EMO, podczas gdy statek może pomieścić do 24 pracowników technicznych. Ponadto, jak podaje deweloper, jednostka może podnieść około 50 ton ładunku, który jest przemieszczany za pomocą dźwigu hydraulicznego zainstalowanego na statku.

EMO wyczarterowała na zasadzie długoterminowej Ørsted jednostkę hybrydową, która będzie dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu od sierpnia.

- EMO jest częścią naszej strategii uczynienia eksploatacji naszych morskich farm wiatrowych bardziej przyjazną dla klimatu. Transformacja wymaga również pewnej odwagi i chęci przełamywania barier. Miło jest mieć lokalnego partnera po naszej stronie -  powiedział Thijs Schless, członek zarządu Ørsted w Ostfriesland.

MFW Borkum Riffgrund 1 o mocy 312 MW znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec na Morzu Północnym i składa się z 78 turbin Siemens Gamesa o mocy 4 MW, które pracują od 2015 roku.

Morska farma wiatrowa Borkum Riffgrund 2 o mocy 450 MW została w pełni uruchomiona w listopadzie 2018 roku.

Jeśli chodzi o Gode Wind 1 i 2, morskie farmy wiatrowe zostały oficjalnie oddane do użytku w czerwcu 2017 roku i znajdują się około 45 kilometrów od wybrzeża Niemiec.


etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.