• <
Baltexpo2023_duży

Thesta stworzy zestaw do badań hydrograficznych dla Marynarki Wojennej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Thesta stworzy zestaw do badań hydrograficznych dla Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Służby Prasowe MW

Mająca swoją siedzibę w Szczecinie spółka Thesta, świadczącą usługi skierowane dla sektora obronnego, jest w trakcie realizacji przedsięwzięcia dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w ramach programu Homar -2, którego celem jest dostarczenie mobilnego, samodzielnego zestawu do prowadzenia badań hydrograficznych.

Jak podał w mediach społecznościowych prezes zarządu spółki Marcin Ryngwelski, firma wygrała ogłoszony w październiku ubr. przetarg na dostarczenie specjalistycznego sprzętu, który znajdzie się w wyposażeniu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego 3. Flotylli Okrętów. Ma być przeznaczony do dokonywania pomiarów, tak obecnie wykorzystywany sprzęt wchodzący w ramach zestawu Homar-1.

W skład nowego zestawu dla sił zbrojnych będzie się składał z łodzi pomiarowej Gliseris GS70 Cabin, budowanej na specjalne zamówienie dla morskiego rodzaju sił zbrojnych, wykonanej z aluminium i wyposażonej w silnik zaburtowy marki Mercury o mocy ok. 110 kW. Dodatkowo jednostka otrzyma bramownicę do holowania sonaru bocznego, a jako osprzęt nawigacyjny zostaną wykorzystane urządzenia Raymarine w skład których wejdą multiwyświetlacz, radar nawigacyjny, echosonda z logiem oraz system pozycjonowania i łączności oraz kamera zewnętrzna. Częścią zestawu będzie też samochód do zadań transportowych z napędem 4x4 Iveco Daily 55s18H 3.0, wyposażony zostanie w żuraw hydrauliczny Fassi M20.A13 do wodowania autonomicznego pojazdu nawodnego Z-Boat.

Łódź zostanie także wyposażona w nowoczesny sprzęt hydrograficzny, w którego skład wejdą:

- echosonda wielowiązkowa do pomiarów na akwenach płytkich i ultra płytkich Norbit B51;
- kompensator kołysania - system inercyjny INS iXblue Hydrins Gen 4;
- odbiornik pozycji GNSS Septentrio AsteRX-U3 Marine;
- profilomierz prędkości dźwięku w wodzie SVP AML-3;
- stacja Robocza do akwizycji danych i obsługi sprzętu hydrograficznego z oprogramowaniem Qinsy 9.


Fot. Thesta

Zlecenie ma zostać zrealizowane do grudnia 2023 roku. Obecnie Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego posiada łódź pomiarową przeznaczoną do zadań hydrograficznych Homar-1, która bazuje na kadłubie typu RHIB (sztywne podwodzie, pneumatyczne burty) z kabiną, którą wyprodukowała spółka Sportis na bazie modelu S-8500K. Do wykonywania zadań pomiarowych Homara-1 służy sonar boczny Klein 3900.

Dziękujemy za wysłane grafiki.