Mająca swoją siedzibę w Szczecinie spółka Thesta, świadczącą usługi skierowane dla sektora obronnego, jest w trakcie realizacji przedsięwzięcia dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w ramach programu Homar -2, którego celem jest dostarczenie mobilnego, samodzielnego zestawu do prowadzenia badań hydrograficznych.
Jak podał w mediach społecznościowych prezes zarządu spółki Marcin Ryngwelski, firma wygrała ogłoszony w październiku ubr. przetarg na dostarczenie specjalistycznego sprzętu, który znajdzie się w wyposażeniu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego 3. Flotylli Okrętów. Ma być przeznaczony do dokonywania pomiarów, tak obecnie wykorzystywany sprzęt wchodzący w ramach zestawu Homar-1.
W skład nowego zestawu dla sił zbrojnych będzie się składał z łodzi pomiarowej Gliseris GS70 Cabin, budowanej na specjalne zamówienie dla morskiego rodzaju sił zbrojnych, wykonanej z aluminium i wyposażonej w silnik zaburtowy marki Mercury o mocy ok. 110 kW. Dodatkowo jednostka otrzyma bramownicę do holowania sonaru bocznego, a jako osprzęt nawigacyjny zostaną wykorzystane urządzenia Raymarine w skład których wejdą multiwyświetlacz, radar nawigacyjny, echosonda z logiem oraz system pozycjonowania i łączności oraz kamera zewnętrzna. Częścią zestawu będzie też samochód do zadań transportowych z napędem 4x4 Iveco Daily 55s18H 3.0, wyposażony zostanie w żuraw hydrauliczny Fassi M20.A13 do wodowania autonomicznego pojazdu nawodnego Z-Boat.
Łódź zostanie także wyposażona w nowoczesny sprzęt hydrograficzny, w którego skład wejdą:
- echosonda wielowiązkowa do pomiarów na akwenach płytkich i ultra płytkich Norbit B51;
- kompensator kołysania - system inercyjny INS iXblue Hydrins Gen 4;
- odbiornik pozycji GNSS Septentrio AsteRX-U3 Marine;
- profilomierz prędkości dźwięku w wodzie SVP AML-3;
- stacja Robocza do akwizycji danych i obsługi sprzętu hydrograficznego z oprogramowaniem Qinsy 9.
Zlecenie ma zostać zrealizowane do grudnia 2023 roku. Obecnie Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego posiada łódź pomiarową przeznaczoną do zadań hydrograficznych Homar-1, która bazuje na kadłubie typu RHIB (sztywne podwodzie, pneumatyczne burty) z kabiną, którą wyprodukowała spółka Sportis na bazie modelu S-8500K. Do wykonywania zadań pomiarowych Homara-1 służy sonar boczny Klein 3900.
Bezpieczeństwo przede wszystkim. Heinen & Hopman wyposaży niderlandzko-belgijskie fregaty
Władze Wysp Kanaryjskich oczekują spotkania na szczeblu unijnym w sprawie kryzysu migracyjnego
Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?
W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej
Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich
Resort obrony W. Brytanii: to najpoważniejsze ataki na Flotę Czarnomorską od początku wojny