• <
siemens_gamesa_2022

Glennmont nabędzie 50 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3

21.10.2021 12:15
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Glennmont nabędzie 50 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Partnerzy portalu

Glennmont nabędzie 50 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ørsted

Ørsted, duński potentat wiatrowy, informuje w komunikacie, że podpisał umowę z Glennmont Partners, która zakłada nabycie 50 proc. udziałów w należącej do Ørsted morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Wartość transakcji sięga 9 mld DDK.

Farma wiatrowa Borkum Riffgrund 3 zostanie oddana do użytku w 2025 roku, pod warunkiem podjęcia przez Ørsted ostatecznej decyzji inwestycyjnej, która jest spodziewana do końca 2021 roku. Oczekuje się, że całkowita wartość transakcji wyniesie około 9 mld DDK, na którą składa się cena nabycia 50 proc. udziałów własnościowych oraz zobowiązanie do sfinansowania 50 proc. płatności wynikających z umowy EPC (ang. engineering, procurement, and construction) dla całej farmy wiatrowej.

Kilka słów o farmie

Morska farma wiatrowa Borkum Riffgrund 3 powstanie na niemieckich wodach Morza Północnego. Instalacja osiągnie łączną moc na poziomie 900 MW. Elektrownia będzie zlokalizowana w pobliżu istniejących morskich farm wiatrowych Ørsted - Borkum Riffgrund 1 i Borkum Riffgrund 2. Ørsted jest wiodącym deweloperem morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech, posiadającym ok. 1,35 GW w eksploatacji (Gode Wind 1&2, Borkum Riffgrund 1&2) oraz ok. 1,1 GW w budowie (Borkum Riffgrund 3 i Gode Wind 3).

Na instalację będzie składało się 200 morskich turbin wiatrowych produkcji Siemens Gamesa. Każda z nich będzie posiadała moc sięgającą 11 MW. Uruchomienie farmy wiatrowej planowane jest na 2025 rok, pod warunkiem podjęcia przez Ørsted ostatecznej decyzji inwestycyjnej. W niemieckich aukcjach dla morskich farm wiatrowych w 2017 i 2018 roku projekt Borkum Riffgrund 3 wygrał z ofertą na poziomie 0 EUR za MWh. Duński deweloper wyjaśnia, że było to możliwe dzięki wielu czynnikom kosztowym, w tym instalacji turbin wiatrowych nowej generacji, bardzo dobrym warunkom lokalizacyjnym i wysokim prędkościom wiatru. Kluczowym czynnikiem były też przewidywane umowy zakupu energii elektrycznej przez podmioty z branży przemysłowej. Umowy PPA są gwarancją stabilnych przychodów dla deweloperów.

Glennmont realizuje transakcje zgodnie z wymaganiami inwestorów

Podmiot Glennmont, będący w całości własnością Nuveen, globalnego inwestora zarządzającego aktywami o wartości 1,3 bln dolarów, jest jednym z największych w Europie zarządców funduszy, który inwestuje wyłącznie w infrastrukturę OZE. Glennmont zrealizował inwestycję dotyczącą Borkum Riffgrund 3, aby spełnić potrzeby swoich inwestorów instytucjonalnych, w tym macierzystej firmy Nuveen.

Na bazie porozumienia, Ørsted wybuduje farmę wiatrową w ramach kontraktu EPC, będzie świadczył usługi eksploatacyjne i serwisowe przez 20 lat oraz zapewni zielone certyfikaty. Ponadto Ørsted zawarł już długoterminowe umowy korporacyjne na zakup energii elektrycznej (PPA) z Borkum Riffgrund 3, obejmujące moc 450 MW. Ørsted w dalszym ciągu kontynuuje zaawansowane prace nad dodatkowymi umowami PPA.

– Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę z Glennmont, który jest już partnerem w Gode Wind 1 i koncentruje całe swoje portfolio na inwestycjach w infrastrukturę OZE, wspierając w ten sposób pilnie potrzebne przejście z kopalnych źródeł energii na systemy energetyczne oparte o OZE – powiedział Martin Neubert, wiceprezes Ørsted.

Z kolei Francesco Cacciabue, dyrektor ds. finansowych i współzałożyciel w Glennmont powiedział, że opisywana transakcja to przełomowa inwestycja dla firmy.

– Od momentu powstania Glennmont ponad dekadę temu, staramy się nawiązywać długoterminowe relacje z podmiotami, z którymi możemy współpracować przy wielu inwestycjach. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po raz kolejny możemy współpracować z Ørstedem przy inwestycjach w transformację energetyczną. Nasi klienci wykazują duże zainteresowanie inwestycjami w bezemisyjną energię, ponieważ poszukują solidnych zysków przy jednoczesnej dekarbonizacji swojego portfela inwestycyjnego – wyjaśnił Cacciabue.

Biff Ourso, szef działu infrastruktury w Nuveen podkreślił, że nowa inwestycja z Ørsted jest przykładem tego, w jaki sposób Glennmont osiąga swoje wyniki w zakresie inwestycji w OZE. Glennmont częściowo sfinansuje nabycie i realizację projektu w ramach pakietu finansowania, który został ustrukturyzowany przez Ørsted, a współaranżowany przez Glennmont. Instrumenty zawierają szereg unikalnych cech, świadczących o wiodącym na rynku podejściu do finansowania morskiej energetyki wiatrowej. Środki finansowe zostaną zapewnione przez osiem banków: Santander, SEB, Natwest, ING, Bank of China, Helaba, ABN AMRO i Siemens Bank.

Deweloper duński podkreśla, że zbycie udziałów uzależnione jest od podjęcia przez Ørsted ostatecznej decyzji inwestycyjnej, która spodziewana jest do końca 2021 roku, a także od uzyskania pozwoleń na realizację projektu oraz zgód na fuzję i inwestycje zagraniczne. Zakończenie transakcji spodziewane jest w IV kwartale 2021 roku lub I kwartale 2022 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.