• <
siemens_gamesa_2022

RWE buduje farmę wiatrową na wale przeciwpowodziowym w Holandii

21.10.2021 08:44
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE buduje farmę wiatrową na wale przeciwpowodziowym w Holandii

Partnerzy portalu

RWE buduje farmę wiatrową na wale przeciwpowodziowym w Holandii  - GospodarkaMorska.pl
Fot. RWE

RWE, niemiecki deweloper OZE, idzie o krok dalej w rozwoju elektrowni wiatrowych. Obecnie realizuje ich budowę na wałach przeciwpowodziowych. Pierwsza z nich – Oostpolderdijk – jest instalowana w Holandii.

Katja Wünschel, dyrektor operacyjna w RWE Renewables, powiedziała, że deweloper buduje farmę wiatrową Oostpolderdijk jako pierwszą na świecie instalację wiatrową na wale przeciwpowodziowym.

– Zależy nam na wprowadzaniu takich innowacji, aby jeszcze bardziej poszerzyć i zwiększyć możliwości w zakresie zrównoważonej produkcji energii elektrycznej. Dzięki połączeniu wiedzy, innowacji i determinacji, dodaliśmy nową funkcję do tamy na wale przeciwpowodziowym w Holandii. Bezpieczeństwo i integralność wału przeciwpowodziowego są naszym najwyższym priorytetem – dodała Wünschel.

Farma wiatrowa Oostpolderdijk w holenderskiej prowincji Groningen będzie składać się z trzech turbin. Jest to pierwszy tego typu projekt na świecie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na terenie wału, do montażu górnych elementów turbiny wykorzystywany jest dźwig wspinający. Do tej pory zainstalowano już fundamenty i najniższe elementy turbin wiatrowych. Jedna turbina wiatrowa została w pełni ukończona, a żuraw wspinaczkowy rozpoczął dalszą budowę drugiej turbiny.

Farma rozpocznie produkcję energii w 2021 roku

W ostatnich latach przedstawiciele RWE i Zarząd Gospodarki Wodnej Noorderzijlvest (właściciel wału przeciwpowodziowego) przeprowadzili skrupulatne badania nad procesem budowy i bezpieczeństwem wału, a także nad wpływem projektu na lokalne środowisko. W rezultacie powstał wysoce wyspecjalizowany projekt techniczny, który jest obecnie wdrażany. Farma wiatrowa Oostpolderdijk, o łącznej mocy zainstalowanej 7,5 MW, ma zostać uruchomiona do końca 2021 roku.

W lutym RWE zawarło długoterminową umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) z ASML, największym na świecie dostawcą systemów litograficznych dla przemysłu półprzewodników. Kontrakt obejmuje zakup zielonej energii produkowanej przez farmę wiatrową Oostpolderdijk oraz inne instalacje.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.