• <
siemens_gamesa_2022

Uruchomiono największą pływającą farmę wiatrową Kincardine. Jej moc sięga 50 MW

19.10.2021 08:11
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Uruchomiono największą pływającą farmę wiatrową Kincardine. Jej moc sięga 50 MW

Partnerzy portalu

Uruchomiono największą pływającą farmę wiatrową Kincardine. Jej moc sięga 50 MW - GospodarkaMorska.pl
Fot. Cobra

Zagraniczne portale donoszą, że pływająca morska farma wiatrowa Kincardine o mocy 50 MW, zlokalizowana u wybrzeży Szkocji, została już w pełni zainstalowana i uruchomiona.

Kincardine, jak dotąd największa na świecie działająca farma wiatrowa w technologii floating, znajduje się 15 km od wybrzeża Aberdeenshire, na wodach o głębokości od 60 do 80 metrów. Projekt składa się z pięciu turbin Vestas V164-9,5MW i jednej V80-2MW. Turbiny są posadowione na półzanurzalnych platformach WindFloat zaprojektowanych przez Principle Power. Przewidywany okres eksploatacji to co najmniej 25 lat.

W 2014 roku realizację projektu Kincardine rozpoczęli przedstawiciele Flotation Energy. W 2016 roku Cobra Group została głównym inwestorem w projekcie.

– Oprócz tego, że jest to największa pływająca farma wiatrowa na świecie, charakteryzuje się również tym, że jest kolejną pierwszą farmą, wykorzystującą turbiny wiatrowe o największej mocy, jakie kiedykolwiek zainstalowano na platformach pływających – powiedział starszy menedżer Cobra Group, Jose Antonio Fernandez, cytowany przez renews.biz.

Energię z pływającej farmy zakupi Statkraft

Kincardine będzie generować ponad 200 GWh bezemisyjnej energii elektrycznej rocznie. Statkraft kupi całą energię wyprodukowaną w ramach projektu wiatrowego z gwarantowaną minimalną ceną za 1 MWh do 2029 roku.

Zespół Kincardine ogłosił również wybór Aberdeen jako swojej bazy operacyjnej i serwisowej.

– Nasz lokalny zespół, zarządzany przez Cobrę, będzie odpowiedzialny za codzienne operacje wokół projektu. Będziemy korzystać ze szkockich firm o sprawdzonych możliwościach na Morzu Północnym, czerpiąc z ich doświadczenia w utrzymaniu morskich półzanurzalnych statków i platform w ciągu ostatnich 50 lat – poinformował Jaime Altolaguirre, dyrektor projektu KOWL z firmy Cobra.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.