• <
siemens_gamesa_2022

Załoga Les Alizés zainstaluje fundamenty na farmach Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund 3 na Morzu Północnym

13.10.2021 17:28 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Załoga Les Alizés zainstaluje fundamenty na farmach Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund 3 na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Załoga Les Alizés zainstaluje fundamenty na farmach Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund 3 na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jan Den Nul

Przedstawiciele duńskiego dewelopera Ørsted Wind Power oraz Jan De Nul Group sygnowali ostateczną umowy na transport i instalację 107 fundamentów monopalowych i jednej podstacji morskiej na terenie farm Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund 3 Offshore. Zlecenie zostanie zrealizowane z pomocą jednostki Les Alizés, która zadebiutuje na Morzu Północnym.

Transport i instalacja fundamentów rozpoczną się w 2023 roku. Jak czytamy w komunikacie Jan De Nul Group, będzie to pierwsze zadanie dla Les Alizés, nowej generacji morskiego statku instalacyjnego Jan De Nul. Jednostka znajduje się obecnie w budowie - oddanie do użytku planowane jest na 2022 rok. Statek będzie wykorzystywany głównie do budowy morskich farm wiatrowych, ale dzięki zaawansowanemu żurawiowi nadaje się również do likwidacji morskich platform naftowych i gazowych. 

Wyposażony jest w wysoce zaawansowany system filtrowania spalin, dzięki czemu jest pierwszym pełnomorskim statkiem instalacyjnym tego typu, który posiada certyfikat Ultra-Low Emission (ULEv) oraz certyfikat Stage V. Inwestycja jest odpowiedzią na globalny trend w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, polegający na projektowaniu i instalowaniu coraz większych turbin wiatrowych.

Czas na turbiny o mocy 11 MW

Farmy wiatrowe Gode Wind 3 o mocy 242 MW i Borkum Riffgrund 3 o mocy 900 MW są pełną własnością Ørsted Wind Power. Obie farmy wiatrowe będą wykorzystywać 11 MW-owe turbiny Siemens Gamesa i są zlokalizowane na niemieckim Morzu Północnym. Farma Borkum Riffgrund 3 będzie zlokalizowana w sąsiedztwie istniejących morskich farm wiatrowych Ørsted Borkum Riffgrund 1 i Borkum Riffgrund 2. Gode Wind 3 będzie znajdować się w pobliżu należących do Ørsted farm Gode Wind 1 i 2.

Zakres prac Jan De Nul obejmuje transport i montaż 106 fundamentów turbin wiatrowych oraz jednego fundamentu morskiej stacji elektroenergetycznej, wraz z towarzyszącą im górną częścią obudowy. Po raz pierwszy firma Ørsted zastosuje monopale bez konieczności instalowania elementu przejściowego łączącego turbinę z fundamentem. Przed montażem, we wszystkich 107 lokalizacjach, zostaną zainstalowane zabezpieczenia przeciwerozyjne. Przewiduje się, że prace zostaną zakończone w 2024 roku. 

Po zakończeniu budowy farmy wiatrowe będą produkować energię elektryczną wystarczającą do zasilania ok. 1,2 mln niemieckich gospodarstw domowych rocznie. 

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.