• <
mewo_2022

Hywind Tampen: zainstalowano pierwszą turbinę na największej na świecie pływającej morskiej farmie wiatrowej

bk

07.06.2022 13:45
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Hywind Tampen: zainstalowano pierwszą turbinę na największej na świecie pływającej morskiej farmie wiatrowej

Partnerzy portalu

Hywind Tampen: zainstalowano pierwszą turbinę na największej na świecie pływającej morskiej farmie wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jan Arne Wold/Woldcam/Equinor

Pierwsza z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8,6 MW, które będą stanowić pływającą farmę wiatrową Hywind Tampen firmy Equinor, została zainstalowana około 140 kilometrów od wybrzeża Norwegii.

Turbina odpłynęła w zeszłym tygodniu z bazy Wergeland w Gülen w zachodniej Norwegii, gdzie została zmontowana. Aktualnie w pełni zmontowano cztery turbiny wiatrowe.

Turbiny są montowane na betonowych fundamentach pływających typu SPAR i instalowane na głębokościach od 260 do 300 metrów.

Oddanie do użytku Hywind Tampen o mocy 94,6 MW,  jest planowane na koniec roku - i stanie się największą pływającą farmą wiatrową na morzu.

Energia elektryczna wytwarzana przez turbiny wiatrowe będzie wykorzystywana do zasilania platform naftowych i gazowych Snorre i Gullfaks u wybrzeży Norwegii, pokrywając około 35 procent rocznego zapotrzebowania na energię pięciu platform.

Hywind Tampen będzie nie tylko największą działającą pływającą farmą wiatrową, ale także pierwszą pływającą farmą wiatrową na morzu, która będzie dostarczać energię elektryczną do instalacji naftowych i gazowych.

Equinor opracowuje i będzie obsługiwać farmę wiatrową o wartości około 488 mln EUR, w imieniu spółek, do których należą Equinor Energy AS, Petoro AS i OMV (Norge) AS w ramach licencji Gulflaks oraz Equinor Energy AS, Petoro AS, Idemitsu Petroleum Norge AS, Wintershall Dea Norge AS oraz Vår Energi AS za licencję Snorre.


Źródło: offshorewind.biz

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.