• <
gryfia_70lat

Złożono zamówienie na dwa z największych na świecie statków do instalacji turbin wiatrowych

05.07.2021 10:32 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Złożono zamówienie na dwa z największych na świecie statków do instalacji turbin wiatrowych

Partnerzy portalu

Złożono zamówienie na dwa z największych na świecie statków do instalacji turbin wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Cadeler

Kopenhaska firma Cadeler złożyła w COSCO zamówienie na dwa największe na świecie jednostki do instalacji turbin wiatrowych (WTIV).

Oba statki zostaną zbudowane w stoczni COSCO Shipping Heavy Industry Qidong w Chinach z dostawą odpowiednio w trzecim kwartale 2024 i pierwszym kwartale 2025 roku.

Cadeler powiedział, że zamówienie jest wyceniane na 651 milionów dolarów. Oczekuje się, że po dostarczeniu statek będzie największym tego rodzaju na świecie.

Z powierzchnią pokładu 5600 metrów kwadratowych, ładownością ponad 17 600 ton i udźwigiem głównego dźwigu powyżej 2000 ton na 53 metrach, oba statki będą mogły transportować i instalować siedem kompletnych turbozespołów 15 MW na jeden ładunek lub pięć zestawów turbin 20MW.

Pierwszy statek został już zakontraktowany przez Siemens Gamesa do transportu i instalacji stu 14 MW turbin wiatrowych na morskiej farmie wiatrowej „Sofia”, zlokalizowanej w Dogger Bank na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że turbiny o mocy 14 MW będą największymi turbinami wiatrowymi na świecie w momencie instalacji, mierząc 252 metry wysokości od poziomu morza do czubka łopaty wirnika.

Statki równie nowoczesne, co turbiny

Dodanie dwóch nowych statków, znanych jako klasa X, podwoi wielkość obecnej floty Cadeler.

– Rozbudowa naszej floty jest ważnym strategicznym priorytetem, aby zapewnić, że możemy zaspokoić zapotrzebowanie klientów na większą wydajność instalacji – powiedział Mikkel Gleerup, dyrektor generalny Cadeler.

– Morska energia wiatrowa odgrywa coraz większą rolę w przejściu na zieloną energię i oczekuje się, że zainstalowana moc morskiej energii wiatrowej znacznie wzrośnie w nadchodzących latach w kilku regionach. Jesteśmy dobrze przygotowani do odgrywania roli w konkurencyjnej kosztowo produkcji morskiej energii wiatrowej, zapewniając wzrost wydajności producentom turbin i właścicielom farm wiatrowych – dodał Gleerup.

Dyrektor generalny Siemens Gamesa, Marc Becker, wskazał, że statki pomogą dotrzymać kroku zapotrzebowaniu branży.

– W przypadku pierwszej komercyjnej instalacji największych morskich turbin wiatrowych, które będą produkowane, ważne jest, aby statki były tak nowoczesne, jak same maszyny. Jesteśmy przekonani, że statki klasy X firmy Cadeler zapewnią wyjątkową ładowność, osiągnięcia technologiczne i ogólną poprawę efektywności energetycznej, na którą liczymy – powiedział Becker.

Oczekuje się, że budowa statków rozpocznie się natychmiast.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.