• <
mewo_2022

Na wodach Wielkiej Brytanii zainstalowano już 1000 turbin produkcji Ørsted

26.06.2021 11:34 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Na wodach Wielkiej Brytanii zainstalowano już 1000 turbin produkcji Ørsted

Partnerzy portalu

Na wodach Wielkiej Brytanii zainstalowano już 1000 turbin produkcji Ørsted - GospodarkaMorska.pl
Fot. prasowe/ Ørsted

Gigant wiatrowy Ørsted poinformował, że na wodach Wielkiej Brytanii zainstalowano już 1000 turbinę produkcji duńskiej. Historyczny dla Duńczyków montaż zrealizowano na obszarze farmy Hornsea Two (1,4 GW). 

Ørsted podkreśla, że jest to dla niego krok milowy w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na terenie Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy, że to właśnie ten kraj jest obecnie liderem pod względem mocy zainstalowanej w offshore wind (10,5 GW w 2020 roku). Ambicje Brytyjczyków są duże – chcą zainstalować łącznie 40 GW do 2030 roku. W ten sposób rząd chce wykorzystać sprzyjające warunki rozwoju tego sektora, ale także warunki pogodowe – trudno będzie Wielkiej Brytanii postawić np. na ekspansję fotowoltaiki. 

Ørsted jest obecny w Wielkiej Brytanii od momentu realizacji pierwszej dostawy turbin dla morskiej farmy wiatrowej Barrow w 2004 roku. Elektrownia Hornsea Two z 165 turbinami produkcji duńskiej stanie się największą na świecie instalacją wiatrową na morzu w skali globalnej po oddaniu jej do użytku w 2022 roku. 

– Projekty takie jak Hornsea Two pomagają Wielkiej Brytanii zrealizować znaczące kroki w kierunku prawnie wiążących rządowych celów z zakresu neutralności klimatycznej. Transformacja, jaką obserwujemy od czasu naszych pierwszych morskich instalacji wiatrowych w Wielkiej Brytanii zrealizowanych 15 lat temu, jest wręcz niesamowita. Wielkość turbin jest ponad dwukrotnie większa, a koszty produkowanej energii elektrycznej spadły o ponad połowę – powiedział Duncan Clark, szef Ørsted na Wielką Brytanię. 

Ørsted stawia już tylko na OZE

W 2017 roku Ørsted zakończył głęboką transformację swojego portfela operacyjnego, zaprzestając wszelkich inwestycji w segment ropy i gazu oraz w pełni angażując się w OZE. Na dzień dzisiejszy firma zbudowała więcej morskich farm wiatrowych niż jakikolwiek inny deweloper na świecie. 

W sumie 12 kompletnych morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii jest w stanie zasilić ponad 4,2 mln gospodarstw domowych rocznie. Liczba ta wzrośnie do ponad 5,5 miliona domów, gdy obecnie realizowane przez Ørsted farmy wiatrowe zostaną ukończone.

W ciągu ostatnich pięciu lat Ørsted zawarł duże kontrakty z ponad 100 różnymi dostawcami z Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii produkowane są obecnie głównie elementy konstrukcyjne, takie jak łopaty turbin i kable.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.