• <
mewo_2022

Pracownicy farmy wiatrowej Ørsted będą strajkować z powodu niskich płac

16.09.2022 22:25
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Pracownicy farmy wiatrowej Ørsted będą strajkować z powodu niskich płac

Partnerzy portalu

Pracownicy farmy wiatrowej Ørsted będą strajkować z powodu niskich płac - GospodarkaMorska.pl
Fot. anna s / Unsplash

Brytyjskie media donoszą, że pracownicy zatrudnieni przy projekcie morskiej farmy wiatrowej w Walney będą strajkować we wrześniu. Powodem są niskie płace. Inwestycja należy do duńskiego potentata wiatrowego Ørsted.

Związek zawodowy pracowników kolei, żeglugi i transportu (RMT) poinformował, że Ørsted proponuje wdrożenie oferty płacowej poniżej inflacji w wysokości 3,5 procent w 2022 roku. RMT poprosił wcześniej firmę o negocjacje w celu omówienia tej kwestii, ale jego "rozsądny" wniosek został odrzucony.

- Po przeprowadzeniu głosowania wśród 96 członków pracujących w naszym zespole operacji morskich wiatrów, związek RMT powiadomił nas o swoim zamiarze przeprowadzenia dwóch 48-godzinnych strajków dotyczących płac i warunków pracy, rozpoczynających się 23 września i 30 września – poinformował rzecznik Ørsted, cytowany przez The Mail.

Z kolei Ørsted przekonuje, że zawsze był „wiodącym i troskliwym pracodawcą” i ma na uwadze presję inflacyjną w Wielkiej Brytanii.

Członkowie związku zawodowego RMT zostali poinstruowani, aby nie rejestrować się na żadne zmiany między piątkiem 23 września a sobotą 24 września oraz piątkiem 30 września a sobotą 1 października.

- Miejmy nadzieję, że ta akcja skupi uwagę kierownictwa i skłoni je do powrotu do stołu w celu rozwiązania tej sprawy. Powinniście zostać nagrodzeni sprawiedliwą podwyżką płac i rzeczywistą poprawą warunków pracy.

Kierownictwo prawdopodobnie uważa, że nie jesteście gotowi walczyć o sprawiedliwość płacową, nadszedł czas, aby udowodnić, że się mylą – wyjaśnił w komunikacie do członków RTM sekretarz generalny, Michael Lynch.

Położona u wybrzeży Kumbrii w północno-zachodniej Anglii morska farma wiatrowa Walney Extension ma moc 659 MW. Budowa farmy wiatrowej rozpoczęła się w sierpniu 2015 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło we wrześniu 2018 roku. Tworzy ją 87 turbin - 47 turbin 8MW MHI duńskiej firmy energetycznej Vestas i 40 turbin 7MW Siemens Gamesa, przy czym ostatnia turbina została zainstalowana w kwietniu 2018 roku.

Farma wiatrowa obejmuje 145 km2 Morza Irlandzkiego i jest w stanie zapewnić energię elektryczną dla 600 000 gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Walney Extension jest projektem rozbudowy potencjału farm wiatrowych Walney 1 i 2. Z łączną mocą 367 MW Walney 1 i 2 były poprzednio największą morską farmą wiatrową na świecie. Łącznie projekt Walney posiada moc 1 026 MW.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.