• <
siemens_gamesa_2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

22.08.2022 21:43

Partnerzy portalu

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk - GospodarkaMorska.pl
Edith Maersk w Felixstowe

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.

Powodem strajku w porcie Felixstowe są płace – związki zawodowe domagają się większych podwyżek, które pokryją rosnące koszty życia. Dokerzy są świadomi, że ich akcja wpłynie na światowe, a przede wszystkim brytyjskie łańcuchy dostaw, ale jednocześnie zaznaczają, że winna jest administracja portu, którego operatorem jest Hutchison Ports.

Sam operator poinformował w zeszłym tygodniu, że odrzucona przez związki propozycja 7-procentowej podwyżki i ryczałtu w wysokości 500 funtów na pracownika była sprawiedliwa. Taką ofertę miał zaakceptować związek pracowników portu, reprezentujących około 500 pracowników na stanowiskach nadzorczych, inżynieryjnych i urzędniczych. Propozycja została jednak odrzucona przez Unite, związek zrzeszających głównie dokerów. Według nich jest to znacznie poniżej aktualnej stopy inflacji.

Strajk potrwa do 29 sierpnia.

Hutchison Ports podał także, że stara się zminimalizować zakłócenia spowodowane strajkiem. Niemniej jednak linie kontenerowe, jak choćby Maersk, ostrzegają, że akcja dokerów będzie miała duży wpływ na opóźnienia. Przewoźnik najprawdopodobniej będzie musiał wprowadzić zmiany w rozkładach statków.

Felixstowe odpowiada za 48 procent przeładunków kontenerów w całej Wielkiej Brytanii i jest głównym hubem handlu z Azją. Według Russel Group strajk dokerów spowoduje straty wielkości ponad 800 milionów dolarów. Odczuwalny może być także w innych branżach uzależnionych od regularnych dostaw, m.in. motoryzacyjnej. Z kolei według informacji IQAX Big Schedules, opracowanych na podstawie danych z 21 sierpnia, bezpośrednio narażone na problemy z obsługą są 33 statki: BF Fortaleza, BG Ireland, Cosco Shipping Star, Cosco Vietnam, CSCL Brisbane, Evelyn Maersk, Ever Alp, Henrika Schulte, Jazan, MSC Allegra, MSC Cancun, MSC Clorinda, MSC Daisy, MSC Flavia, MSC Geneva, MSC Ingrid, MSC Instanbul, MSC La Spezia, MSC London, MSC Margrit, MSC Melissa, MSC Mirja, MSC Paloma, MSC Sarah, MSC Soraya, MSC Sveva, MSC Teresa, OOCL Hong Kong, Spirit, Sven D, Vilnia Maersk, Wec De Hoogh, Ym Evolution.

Coraz wyższe koszty życia i rosnąca inflacja w Wielkiej Brytanii prowadzą do kolejnych strajków pracowników handlu, przemysłu i transportu. Swoje akcje przeprowadzili lub zapowiedzieli już także kolejarze i kierowcy autobusów. Jak informowaliśmy, strajk w niesprecyzowanym jeszcze terminie potwierdzili także dokerzy w Liverpoolu.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.