• <

Wynik wyszukiwania - "felixstowe" - Wiadomości

Pierwsze bunkrowanie metanolem kontenerowca Ane Maersk w Antwerpii

Pierwszy na świecie duży kontenerowiec napędzany metanolem Ane Maersk zawinął 1 kwietnia do mieszczącego się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET). ​ Statek zakończył w nim swoją pierwszą operację bunkrowania na wodach europejskich. Skutecznie zrealizowana procedura ma wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego i Portu Antwerpia-Bruga, aby stać się miejscem obsługi jednostek z napędem konwencjonalnym, jak i coraz popularniejszym ekologicznym, o niższej lub zerowej emisji CO2.
04.04.2024

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol już w Europie

Brytyjski Port Felixstowe przywitał Ane Maersk, pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem. To także pierwsze zawinięcie tego statku do portu w Europie Zachodniej w ramach ustalonej trasy żeglugowej, która wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi i branży morskiej.
27.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni ponownie przesunięty

Po raz kolejny przesunięto termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni. O umowę mają rywalizować między sobą cztery podmioty. Swoje oferty mogą składać do 14 czerwca tego roku.
20.02.2024

Grzywna i wyrok w zawieszeniu dla polskiego kapitana pod wpływem alkoholu

Brytyjski sąd wydał wyrok w sprawie polskiego kapitana statku kontenerowego, który dowodził jednostką pod wpływem alkoholu. Mężczyzna otrzymał łagodną karę, ale stwierdził, że jego kariera „dobiegła końca”.
14.02.2024

Polskie porty mogą stracić bezpośrednie połączenie z Azją?

Maersk, jeden z największych przewoźników ogłosił, że od przyszłego roku najważniejsze linie z Azji będą kończyły kursy w głównych portach Morza Północnego. W obliczu takich zmian najbardziej zagrożony jest gdański terminal Baltic Hub.
11.02.2024

Polski kapitan kontenerowca pod wpływem alkoholu

15 stycznia w brytyjskim porcie Felixstowe zatrzymany został kapitan kontenerowca MSC Roshney V. Polak przyznał się do dowodzenia statkiem pod wpływem alkoholu.
18.01.2024

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol bliski ukończenia. Będzie pływać z Azji do Europy

Maersk ogłosił, że pierwszy duży kontenerowiec napędzany metanolem zostanie zwodowany jeszcze tej zimy i obsługiwać będzie trasę między Azją a Europą.
08.12.2023

Kontenerowiec Maersk z rekordowym zanurzeniem

Należący do A.P. Moller – Maersk statek o nazwie Mumbai Maersk ustanowił nowy rekord jednostki o najgłębszym zanurzeniu, jaka zawinęła do portu Felixstowe w Wielkiej Brytanii. Wpisuje się to w modernizację portów morskich celem przystosowania ich do przyjmowania coraz większych statków transportujących kontenery. Rekord został ustanowiony zaledwie cztery tygodnie po ogłoszeniu zakończenia wartego 130 milionów funtów projektu mającego na celu pogłębienie podejść do portu i jego głównych stanowisk dla kontenerów.
16.11.2023

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni, zaś przyszły rok to perspektywa zawierania umowy oraz rozpoczynania prac - powiedział podczas konferencji w Gdyni ws. budowy portu zewnętrznego wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
05.10.2023

Cztery firmy mogą złożyć oferty na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni

Cztery międzynarodowe firmy zostały zaproszone do złożenia oferty na projekt bodowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia - poinformowała firma EY, która doradza przy inwestycji. To największy projekt w historii polskiego rynku PPP, z szacowaną wartością nakładów ponad 5,5 mld zł - dodała.
18.07.2023

Prawdziwy kolos wśród kontenerowców! MSC odbiera swoją pierwszą jednostkę o pojemności ponad 24 000 TEU

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała dziś w Chinach dostawę pierwszego kontenerowca z serii nowych, dużych jednostek transportowych. MSC Tessa jest promowany przez swoich chińskich budowniczych jako największy obecnie ukończony i dostarczony kontenerowiec na świecie o pojemności przeszło 24 116 TEU.
10.03.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Baltic Hub obsłużył jednocześnie dwa oceaniczne kontenerowce

W gdańskim terminalu kontenerowym Baltic Hub odbył się jednoczesny przeładunek aż dwóch blisko 400-metrowych kontenerowców oceanicznych. To pierwsza taka sytuacja od 2019 roku.
13.02.2023

Porty brytyjskie w dobie wielkich zmian. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Branża portowa w Wielkiej Brytanii to bardzo istotna i ważna gałąź całej gospodarki, co wynika nie tylko z historii i tradycji, ale również i współczesnych wymogów oraz oczekiwań biznesowych. Świadczy o tym, to że 95% towarów powiązanych z gospodarką Zjednoczonego Królestwa obsługiwanych jest właśnie drogą morską.
16.09.2022

Strajk w porcie w Liverpoolu w drugiej połowie września

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w porcie w Liverpoolu dojdzie do strajku pracowników. Ponad 560 z nich uzgodniło, że rozpocznie się on 19 września i potrwa dwa tygodnie.
05.09.2022

Statek Lidla zakończył pierwszy rejs

Zdenerwowane niekończącymi się problemami z łańcuchami dostaw władze sieci marketów Lidl w zeszłym roku – jak wiele innych firm handlowych – postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić sobie permanentne miejsce na pokładzie statku poprzez... czarter statku. Wiking, pierwsza z wyczarterowanych przez Niemców jednostek, zakończyła właśnie pierwszy rejs.
26.08.2022

Strajk w Felixstowe – władze portu oskarżają, związek zawodowy się odgraża

Strajk dokerów w największym w Wielkiej Brytanii porcie kontenerowym Felixstowe trwa. Strony konfliktu – władze portu i związek zawodowy – przerzucają się groźbami i oskarżeniami, a sytuacja nie zbliża się do happy endu.
25.08.2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.
22.08.2022

Strajki w brytyjskich portach. Liverpool następny w kolejce

Dokerzy z portu w Liverpoolu nie są zadowoleni z przedstawionej im propozycji podwyżki i zadecydowali o strajku. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy do niego dojdzie.
17.08.2022

Kontenery w zautomatyzowanych portach. PSA International i DCT poprowadzą porty na Bałtyku nowym kursem?

Terminale kontenerowe warto automatyzować, a inwestycja w automatyzację przeładunku pojemników zwraca się w czasie około 5 lat wynika z wnikliwych badań eksploatacji 63 portów kontenerowych przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Kaliforni, Gandawie i Anwerpii oraz Pireusie.
15.08.2022

W 22 miesiące MSC kupiło 207 kontenerowców

Mediterranean Shipping Company (MSC) w ciągu ostatnich 22 miesięcy kupiło aż 207 używanych statków. Firma chce w ten sposób porzucić konieczność czarterowania jednostek.
07.07.2022

Sieć 5G przyszłością portów. Dzięki sztucznej inteligencji terminal GCT w Gdyni oszczędzi czas i pieniądze

O tym, że czas to pieniądz wiedzą dokładnie pracownicy portów. Gdynia Container Terminal (GCT), który jest częścią międzynarodowej grupy Hutchison Ports, pracuje nad wdrożeniem ułatwień i oszczędności z wykorzystaniem supernowoczesnych technologii 5G. Jak szybka sieć może usprawnić pracę na terenie gdyńskiego portu?
24.05.2022

Top 10 morskich nacji. Chiny na pierwszym miejscu. Polska poza rankingiem

Chiny, Japonia i Grecja zdominowały rynek transportu morskiego. Dziś ta trójka należy najpotężniejszych krajów posiadających statki handlowe i pasażerskie. W końcu 2021 łączna wartość flot będąca w dyspozycji armatorów z tych krajów osiągnęła około 520 mld USD – oszacowali analitycy VesselsValue. To więcej niż łączna wartość flot armatorów działających w pozostałych 7. krajach uwzględnionych w rankingu.
16.04.2022

Port of Felixstowe. Rekord przeładunku kontenerów na jednym statku ustanowiony

W ubiegłym tygodniu w Port of Felixstowe, największym porcie kontenerowym Wielkiej Brytanii, ustalono kolejny rekord przeładunków na jednym statku: na MSC Amelia port przeładował ponad 27 961 TEU kontenerów. Tym samym port poprawił swoje poprzednie rekordowe przeładunki – 25 852 TEU na statku Moscow Maersk tydzień wcześniej oraz 23 773 TEU na statku MSC Diletta osiągnięte w styczniu 2022 roku. Wszystkie trzy statki operują na dalekowschodnim serwisie sojuszu 2M Griffin/AE55.
17.03.2022

Brytyjskie porty już zamknięte dla statków mających związki z Rosją

Wszystkie brytyjskie porty są już oficjalnie zamknięte dla wszystkich statków mających jakikolwiek związek z Rosją - ogłosił we wtorek minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps.
01.03.2022

Felixstowe się pospieszyło. Rekordowe cargo należy do Antwerpii

Rekordowy dla Europy ładunek został przeładowany w Antwerpii, nie – jak podano wcześniej – w Felixstowe.
17.01.2022

Najwięcej kontenerów na jednym statku – Felixstowe bije rekord Europy

W należącym do Hutchison Ports Porcie Felixstowe w Wielkiej Brytanii padł rekord największej liczby kontenerów, jaka kiedykolwiek przypłynęła na jednym statku do Europy.
14.01.2022

Sea-Intelligence: dwie trzecie wszystkich kontenerowców jest opóźnionych

Globalne zagęszczenie portów nadal sieje spustoszenie w rozkładach rejsów liniowych. Zgodnie z nowymi danymi z Sea-Intelligence, wiarygodność harmonogramów utrzymuje się na dolnym końcu zakresu obserwowanego w 2021 roku. We wrześniu dwa na trzy statki były opóźnione, a liczba dni opóźnienia również pozostała na najwyższym poziomie.
10.11.2021

Port towarowy w brytyjskim Felixstowe zakorkowany. Powód: brak kierowców ciężarówek

Brak kierowców ciężarówek w połączeniu z rosnącym wszędzie na świecie popytem na towary spowodował zakorkowanie największego brytyjskiego portu towarowego w Felixstowe.
13.10.2021

Ever Given powrócił do Kanału Sueskiego [WIDEO]

Najsłynniejszy kontenerowiec świata, Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski przez sześć dni, powrócił do kanału w drodze powrotnej.
22.08.2021

Brytyjskie porty nie osłabły po Brexicie i pandemii Covid-19

Brytyjskie porty całkiem nieźle radziły sobie w czasach pandemii i po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Terminale i ich zaplecze nie ustrzegły się jednak zawirowań spowodowanych okresowym spiętrzeniem dostaw.
28.05.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

Zarząd Morskiego Portu Gdynia z nagrodą "Latarnia Gospodarki Morskiej 2021" portalu GospodarkaMorska.pl

"Latarnie Gospodarki Morskiej" to cykliczna nagroda portalu GospodarkaMorska.pl wyróżniająca firmy i ludzi z branży morskiej. Co roku Kapituła nagrody przyznaje "Latarnie" w kilku kategoriach. Zarząd Morskiego Portu Gdynia został laureatem nagrody w kategorii "Porty morskie, Logistyka morska"
23.03.2021

Port Gdynia podsumował ubiegły rok – na fali wzrostów budujemy dla pokoleń [foto,video]

2020 był rokiem ogromnych wyzwań, jednak pomimo światowego spowolnienia gospodarczego wynikającego z pandemii, okazał się być rekordowy dla Portu Gdynia. Tempo inwestycji nie zwolniło, zapadły kluczowe decyzje dla dalszego rozwoju portu oraz osiągnięto rekordowy wynik przeładunków, dając wzrost o 2,9% w porównaniu do poprzedniego roku bez pandemii.
23.03.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

Rok burzliwego transportu morskiego

Pandemia koronawirusa silnie uderzyła w 2020 roku w światowy rynek logistyki. Niektóre skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka miesięcy tego roku, inne – nawet przez kilka lat. Mogą się zmienić łańcuchy dostaw, czyli może ulec korekcie produkcja przemysłowa na świecie.
15.02.2021

W styczniu aż o 68 procent spadł eksport do UE przez brytyjskie porty

W styczniu eksport z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej przez brytyjskie porty spadł o 68 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 r. - poinformowało w niedzielę brytyjskie stowarzyszenie przewoźników drogowych RHA.
08.02.2021

Cały świat spojrzał w stronę Portu Gdynia - otwarcie ofert na partnera prywatnego w realizacji Portu Zewnętrznego

Rekiny światowego rynku morskiego oraz globalni gracze zwrócili swoją uwagę na Port Gdynia. Wszystko za sprawą ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku postępowania na wybór partnera prywatnego dla projektu pn. “Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”, którego ostateczny termin wyznaczono na 5 luty. W terminie złożono 4 wnioski o dopuszczenie do postępowania.
05.02.2021

Port Felixstowe testuje sieć 5G

Brytyjski Port Felixstowe zamierza wykorzystywać technologię 5G oraz Internet Rzeczy (IoT) w ramach rządowego „Programu prób i testów 5G”.
15.01.2021

Rząd Wielkiej Brytanii podpisuje umowy z przewoźnikami o wartości 100 mln $

Rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowy z czterema operatorami promowymi, aby zapewnić przepustowość dla 3000 ciężarówek tygodniowo. Takie działanie ma zmniejszyć ryzyko zakłóceń dla kluczowych towarowych w łańcuchu dostaw do GB.
21.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: chwilowo bez promu Wawel na trasie Gdańsk-Nynäshamn

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o czasowej przerwie w eksploatacji promu Wawel.
19.10.2020

C.Hartwig Gdynia przewiezie zboże użytkowników giełdy rolnej Commoditrader

Commoditrader, dostępna w Polsce od czerwca duńska cyfrowa giełda handlu zbożem, nawiązała współpracę z firmą spedycyjną C.Hartwig Gdynia S.A. Platforma Commoditrader, czyli “allegro dla zboża”, skupia ponad 2000 producentów rolnych z całej Europy oferując im między innymi dostęp do usług transportowych jako dodatek do handlu produktami rolnymi online.
24.06.2020

Zawieszenie rejsów najmocniej uderzyło w europejskie porty

Ogromna liczba pustych rejsów ogłoszona przez przewoźników oceanicznych w odpowiedzi na malejący popyt spowodowany pandemią COVID-19 mocno odbiła się na kondycji portów na całym świecie.
04.05.2020

Stawki frachtowe kontenerowców wciąż niskie

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co przez ostatnie 2 lata, a oczekiwane ożywienie wciąż się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które nadal nie mogą przekroczyć bariery 1000 pkt. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna wzrósł co prawda do 800 punktów, ale to wciąż niski wynik. Jeszcze pod koniec marca ten indeks sięgał nawet poziomu 950 pkt.
12.12.2019

Nielegalni imigranci na promie DFDS. Statek musiał zawrócić

Kolejna grupa nielegalnych imigrantów próbowała przedostać się do Wielkiej Brytanii na pokładzie promu. Kilkadziesiąt osób, które nie posiadały uprawnień, odkryto na pokładzie należącej do DFDS jednostki Britannia Seaways.
27.11.2019

Brexit: Umowy frachtowe dla Brittany Ferries, DFDS, P&O Ferries i Stena Line

Nie ustają przygotowania do Brexitu. Aby zapewnić ciągłość dostaw leków po opuszczeniu Unii Europejskiej przez wyspiarskie państwo, brytyjski rząd podpisał kontrakty frachtowe. z 4 operatorami: Brittany Ferries, DFDS, P&O Ferries and Stena Line.
24.10.2019

W kwietniu stawki kontenerowe wciąż niskie

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co przez ostatnie 2 lata, a oczekiwane ożywienie wciąż się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które nadal nie mogą przekroczyć bariery 1000 pkt. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna spadł dodatkowo do 658 pkt. Jeszcze pod koniec marca ten indeks sięgał nawet poziomu 950 pkt.
09.04.2019

Brexitu jeszcze nie było, ale armatorzy już zwiększyli oferowanie na trasach do Wielkiej Brytanii

Armatorzy, którzy zawarli z brytyjskim rządem porozumienie dotyczące zwiększenia potencjału przewozowego, zaczęły realizować postanowienia, które znajdowały się w umowie. Stało się to, choć brexit formalnie jeszcze nie nastąpił.
03.04.2019

Wielka Brytania/Gróbarczyk: Brexit może być szansą dla polskich portów

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ocenił w poniedziałek, że wyjście W. Brytanii z Unii Europejskiej może stanowić szansę dla polskich portów, liczących na zwiększenie obsługi towarów odprawianych z Wysp Brytyjskich.
19.03.2019

Luty także bez wzrostu stawek kontenerowych

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co przez ostatnie 2 lata, a oczekiwane ożywienie opóźnia się. Widać to po stawkach frachtowych, które nadal nie mogą przekroczyć bariery 1000 pkt. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna spadł dodatkowo do 960 pkt, w porównaniu do zeszłego roku.
07.02.2019

Stawki kontenerowe w nowym roku wciąż na niskim poziomie

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co w zeszłym roku, a oczekiwane ożywienie opóźnia się. Widać to po stawkach frachtowych, które nadal nie mogą przekroczyć bariery 1000 pkt. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna spadł dodatkowo do 970 pkt.
22.01.2019

Flota MSC w tym roku zbliży się do poziomu ogólnej ładowności jednostek Maerska

Flota MSC ma powiększyć się w tym roku o nowe jednostki o ogólnej ładowności 330 tys. TEU, co pozwoli im się zbliżyć wielkością do liderującego Maersk Line.
11.01.2019

Spodziewany wzrost stawek kontenerowych wciąż nie nadchodzi

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie opóźnia się. Widać to po stawkach frachtowych, które nadal nie mogą przekroczyć bariery 1000 pkt. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna spadł dodatkowo do 996 pkt.
01.01.2019

Rynek transportu kontenerowego wciąż stoi w miejscu

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie opóźnia się. Widać to po stawkach frachtowych, które nadal nie mogą przekroczyć bariery 1000 pkt. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna zanotował mały wzrost, do 747, o 12 pkt więcej niż tydzień temu.
02.12.2018

Zapowiadany wzrost stawek kontenerowych wciąż nie nadchodzi

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie opóźnia się. Widać to po stawkach frachtowych, które nadal nie mogą przekroczyć bariery 1000 pkt. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna spadł dodatkowo do 735 pkt, o 31 pkt mniej niż tydzień temu.
10.10.2018

Armatorzy kontenerowi z mniejszymi zarobkami

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które wciąż nie mogą przekroczyć bariery 1000 pkt. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna spadł dodatkowo do 766 pkt, o 55 pkt mniej niż tydzień temu.
27.09.2018

Stawki kontenerowe coraz bliżej dna

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które po raz kolejny zanotowały spadek. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna zanotował spadek do 821 pkt, o 64 pkt mniej niż tydzień temu.
20.09.2018

Indeks kontenerowy ponownie poniżej 900 pkt

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które po raz kolejny zanotowały spadek. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna zanotował spadek do 885 pkt, o 48 pkt mniej niż tydzień temu.
13.09.2018

Stawki kontenerowe ponownie spadają

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na niskim poziomie, z rzadkimi okresami wzrostu. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna zanotował spadek do 933 pkt, o 26 pkt więcej niż tydzień temu.
06.09.2018

Wan Hai z zamówieniem ponad 10 kontenerowców feederowych

Tajwański armator kontenerowy Wan Hai Lines złożył zamówienie na 12 nowych kontenerowców feederowych o ładowności 1,9 tys. TEU.
27.08.2018

Stawki kontenerowe z lekkim wzrostem, ale wciąż poniżej 1000 punktów

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na niskim poziomie, z rzadkimi okresami wzrostu. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna również zanotował wzrost do 959 pkt, o 78 pkt więcej niż tydzień temu.
26.08.2018

Stawki kontenerowe z lekkim spadkiem

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na niskim poziomie, z rzadkimi okresami wzrostu. W tym tygodniu indeks stawek na szlaku Azja-Europa Północna również zanotował spadek do 881 pkt, o 4 pkt mniej niż tydzień temu.
11.07.2018

Stawki kontenerowe ze wzrostem, ale wciąż niskie

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na niskim poziomie, z rzadkimi okresami wzrostu. Do jednego z nich doszło w tym tygodniu, gdy stawki na szlaku Azja-Północna Europa osiągnęły poziom 885 pkt.
04.07.2018

Port Southampton traci serwis ważnego aliansu

Alians 2M, składający się z Maerska i MSC, opuścił brytyjski port w Southampton. Armatorzy wypisali obiekt z listy portów w serwisie AE1 na szlaku Azja-Europa.
05.06.2018

Poranek na pokładzie promu. Widok, który zachwyca

Pływanie statkiem – czy to w roli pasażera, czy członka załogi – daje mnóstwo frajdy. Jedną z wielkich radości jest możliwość podziwiania świata z zupełnie nowej perspektywy. To widoki, które nierzadko zapierają dech w piersiach.
25.05.2018

Stawki frachtowe kontenerowców wciąż niskie i nic nie zapowiada poprawy

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na niskim poziomie. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość osiągnęła w poniedziałek 793 pkt.
22.05.2018

Wciąż widać efekty wojny cenowej na rynku kontenerowym. Indeks SCFI z niskim wynikiem

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na niskim poziomie. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość osiągnęła w poniedziałek 788 pkt.
09.05.2018

Do Gdyni będą zawijały dwa oceaniczne kontenerowce w tygodniu! MSC przedłuża swoje serwisy

Dobre wieści dla Portu Gdynia. Jak poinformował MSC (Mediterranean Shipping Company SA), funkcjonowanie rozpoczną 2 cotygodniowe serwisy oceaniczne, dla których Gdynia będzie jednym z portów bezpośrednich zawinięć.
28.04.2018

Alians 2M wycofuje serwis z Anglii

Alians 2M, składający się z Maerska i MSC, opuścił brytyjski port w Southampton. Armatorzy wypisali obiekt z listy portów w serwisie AE1 na szlaku Azja-Europa.
10.04.2018

Stawki frachtu kontenerowego znów na dnie

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na niskim poziomie. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość osiągnęła w poniedziałek 617 pkt.
09.04.2018

Branża transportu kontenerowego zarobiła 6 mld dolarów w tym roku

Branża transportu kontenerowego zarobiła w zeszłym roku około 6 mld dolarów, a w tym roku ta suma ma jeszcze wzrosnąć – wynika z raportu agencji Drewry.
13.03.2018

Stawki frachtu stabilne, lecz wciąż niskie

Rynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które od dłuższego czasu stoją prawie w miejscu. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość od ponad 4 miesięcy waha się zaledwie w okolicach 900 pkt. Obecnie zatrzymały się one na 916 pkt.
26.02.2018

Świnoujście: Żegluga promowa na wystawie

Zdjęcia i modele promów będzie można oglądać w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu na wystawie "70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk". Otwarcie ekspozycji zaplanowano na najbliższy piątek.
21.02.2018

Stawki frachtu kontenerowego dalej niskie

Wciąż trwa wojna cenowa między armatorami kontenerowców. Widać to po bardzo niskich stawkach frachtu. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość od ponad 4 miesięcy waha się zaledwie w okolicach 900 pkt. Obecnie zatrzymały się one na 914 pkt.
12.02.2018

Chiński eksport znów napędza światowy transport kontenerów

W zeszłym roku kontenerowce przewiozły ok. 10 mln TEU drobnicy na szlaku z Azji do Europy Północnej. Oznacza to 5 proc. wzrost w stosunku do zeszłego roku (9,5 mln TEU).
05.02.2018

Port Southampton utracił ważny serwis aliansu 2M

Alians 2M, składający się z Maerska i MSC, zamierza opuścić brytyjski port w Southampton. Armatorzy zamierzają wypisać obiekt z listy portów w serwisie AE1 na szlaku Azja-Europa.
21.01.2018

Niskie stawki frachtu kontenerowego wciąż dużym obciążeniem dla armatorów

Wciąż trwa wojna cenowa między armatorami kontenerowców. Widać to po bardzo niskich stawkach frachtu. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość od ponad 2 miesięcy nie przekroczyła progu 800 pkt i obecnie wynosi zaledwie 694 pkt.
02.01.2018

Niskie stawki frachtu kontenerowego dużym obciążeniem dla armatorów

Wciąż trwa wojna cenowa między armatorami kontenerowców. Widać to po bardzo niskich stawkach frachtu. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość od ponad 2 miesięcy nie przekroczyła progu 800 pkt i obecnie wynosi zaledwie 694 pkt.
26.11.2017

Stawki frachtu kontenerowego bez znaczącego wzrostu od ponad 2 miesięcy

Wciąż trwa wojna cenowa między armatorami kontenerowców. Widać to po bardzo niskich stawkach frachtu. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość od ponad 2 miesięcy nie przekroczyła progu 800 pkt i obecnie wynosi 779 pkt.
09.11.2017

Chiński eksport napędza światowy transport kontenerów

W tym roku kontenerowce przewiozą 10 mln TEU drobnicy na szlaku z Azji do Europy Północnej. Oznacza to 5 proc. wzrost w stosunku do zeszłego roku (9,5 mln TEU).
24.10.2017

Branża transportu kontenerowego zarobi 6 mld dolarów w tym roku

Branża transportu kontenerowego zarobi w tym roku około 6 mld dolarów, a za rok ta suma ma jeszcze wzrosnąć – wynika z raportu agencji Drewry.
16.10.2017

Ciemna przyszłość rynku kontenerowego

Stawki frachtu na szlaku Azja-Północna Europa spadły w tym tygodniu poniżej 700 dolarów za TEU. Obecnie wynoszą one dokładnie 686 dolarów za TEU, a stawki na szlaku do Morza Śródziemnego spadły do 652 dolarów za TEU.
13.10.2017

Kolejny nowy prom w barwach DFDS już na trasie

Kolejna nowa jednostka, pływająca w barwach DFDS, trafiła już na trasę. Tulipa Seaways realizuje regularne kursy na trasie Rotterdam-Immingham.
11.10.2017

Stawki kontenerowe dalej na dnie

Trwa wojna cenowa między armatorami kontenerowców. Widać to po bardzo niskich stawkach frachtu. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość spadła do poziomu 714 pkt.
09.10.2017

Wojna cenowa trwa. Stawki frachtu kontenerowego pikują

Potwierdzają się obawy o wojnie cenowej między armatorami kontenerowców. Widać to po bardzo niskich stawkach frachtu. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość spadła do poziomu 714 pkt.
04.10.2017

Czy czeka nas nowa wojna cenowa między przewoźniki oceanicznymi?

Rok po upadku armatora Hanjin Shipping pojawiają się po raz kolejny obawy, że przewoźnicy oceaniczni rozpoczną nową wojnę cenową. Eksperci agencji Alphaliner zauważają pierwsze obniżki stawek na rynku.
14.09.2017

Stawki kontenerowe dalej niskie

Armatorzy kontenerowców nie mają wciąż powodów do zadowolenia. Od paru miesięcy stawki kontenerowe wciąż utrzymują się na niskim poziomie. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość spadła o 28 pkt do poziomu 935 pkt.
09.08.2017

Stawki kontenerowe w końcu wzrosły

Armatorzy kontenerowców nie mieli ostatnio powodów do zadowolenia. Od ponad miesiąca stale spadały stawki frachtu kontenerowego. W ten podziałek w końcu doszło do wzrostu: na Szlaku Azja-Północna Europa ich wartość wzrosła o 44 pkt do poziomu 963 pkt.
31.07.2017

Kolejny tydzień spadku stawek frachtu kontenerowego

Armatorzy kontenerowców nie mają ostatnio powodów do zadowolenia. Już od ponad miesiąca stale spadają ich. W ten podziałek na Szlaku Azja-Północna Europa ich wartość spadła o 20 pkt do poziomu 919 pkt.
24.07.2017

Fracht kontenerowy dalej niski

Zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, nadal utrzymują się na niskim poziomie. W poniedziałek jego wartość spadła o 30 pkt do poziomu 939 dolarów za TEU., o 30 dolarów mniej niż w zeszłym tygodniu.
17.07.2017

Stawki frachtu morskiego nadal niskie

Zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, nadal utrzymują się na niskim poziomie. W poniedziałek jego wartość wzrosła zaledwie o 2 pkt do poziomu 882 dolarów za TEU., o 55 dolarów mniej niż w zeszłym tygodniu.
26.06.2017

Spadają stawki frachtu morskiego przed sezonem wakacyjnym

Zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, zanotowały spadek. W poniedziałek jego wartość spadła do poziomu 880 dolarów za TEU., o 55 dolarów mniej niż w zeszłym tygodniu.
19.06.2017

Zarobki armatorów kontenerowców z dużym spadkiem

Mało powodów do zadowolenia mają armatorzy kontenerowców . Wskaźnik SCFI na szlaku Azja-Europa Północna ponownie zmalał, tym razem do 935 dolarów za TEU. To o 44 dolary mniej niż tydzień temu.
13.06.2017

Transport drobnicy w kontenerach dalej tanieje

Mało powodów do zadowolenia mają wciąż armatorzy kontenerowców . Wskaźnik SCFI na szlaku Azja-Europa Północna ponownie zmalał, tym razem do 933 dolarów za TEU. To o 44 dolary mniej niż tydzień temu.
05.06.2017

Rosną zarobki armatorów kontenerowców, ale spadają przewoźnikom towarów masowych

Zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, w końcu doczekały się wzrostu. W poniedziałek jego wartość wzrosła o 2 pkt do poziomu 977 pkt., o 53 dolarów więcej.
29.05.2017

DSV kontenerowcami transportuje nawierzchnię na wyścigi konne

DSV przetransportowało ponad 400 ton nawierzchni wykorzystywanej na torach wyścigów konnych z Wielkiej Brytanii do Danii. Przedsięwzięcie to było jednym z wielu tego typu transportów zrealizowanych przez operatora na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.
24.05.2017

Stawki frachtu kontenerowego wciąż niskie

Mało powodów do zadowolenia mają armatorzy kontenerowców . Wskaźnik SCFI ponownie zmalał, tym razem do 830 dolarów za TEU. To o 35 dolarów mniej niż tydzień temu.
21.05.2017

Największe kontenerowce świata raz w tygodniu będą wpływały do gdańskiego portu (foto, wideo)

CSCL Arctic Ocean w terminalu kontenerowym DCT. Jeden z największych kontenerowców na świecie o pojemności około 19 000 TEU zacumował przy nabrzeżu T2 we wtorek wieczorem. Jednostka dotarła do gdańskiego portu w ramach rozpoczętej właśnie współpracy z Ocean Alliance – największym aliansem kontenerowym świata. Pozostanie tam do czwartku.
18.05.2017

Największy na świecie kontenerowy serwis żeglugowy rozpoczął funkcjonowanie w Porcie Gdańsk

Zapowiadane od kilku miesięcy pierwsze zawinięcie kontenerowego aliansu żeglugowego stało się faktem w dniu 9 maja. Tego dnia do terminalu kontenerowego DCT zawinął statek oceaniczny OOCL Tianjin inaugurując kolejne regularne połączenie kontenerowe Gdańska z Azją.
10.05.2017

Spadają zarobki armatorów kontenerowców

Pod koniec zeszłego tygodnia dobiegł końca miesięczny wzrost stawek frachtu morskiego drobnicy w kontenerach, w umowach spotowych. Wskaźnik SCFI zmalał do 894,43 dolarów za TEU, o 1,6 proc.
08.05.2017

Stawki frachtu kontenerowego w końcu ze wzrostem

Zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, w końcu doczekały się wzrostu. W poniedziałek jego wartość spadła o 2 pkt do poziomu 836 pkt.
25.04.2017

Lekka zwyżka stawek kontenerowych

Sytuacja na rynku kontenerowym nie napawa optymizmem. W czasie gdy armatorzy masowców mogą się cieszyć z dosyć wysokich, indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, notuje lekkie wzrosty. W poniedziałek jego wartość wzrosła o 23 pkt do poziomu 838 pkt.
05.04.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Europa, cz. 2 (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się drugiej piątce obiektów położonych w Europie. Warto wspomnieć, że Gdańsk znajduje się na 20 miejscu tej listy.
30.03.2017

Dalszy spadek stawek kontenerowych

Sytuacja na rynku kontenerowym nie napawa optymizmem. W czasie gdy armatorzy masowców mogą się cieszyć z wciąż rosnących stawek, indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, ponownie zanotował, do poziomu 815pkt. Oznacza to spadek o 4 pkt.
28.03.2017

Brak poprawy na rynku kontenerowym

Sytuacja na rynku kontenerowym nie napawa optymizmem. W czasie gdy armatorzy masowców mogą się cieszyć z wciąż rosnących stawek, indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, zanotował spory spadek w przeciągu ostatnich dwóch tygodni, do poziomu 819 pkt. Oznacza to spadek o 40 pkt.
20.03.2017

Armatorzy kontenerowi wciąż w dołku

Sytuacja na rynku kontenerowym nie napawa optymizmem. Indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, zanotował spory spadek w przeciągu ostatnich dwóch tygodni, do poziomu 859 pkt. Oznacza to spadek o 62 pkt.
14.03.2017

Lekki wzrost stawek kontenerowych

Indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, zanotował lekki wzrost w ciągu ostatniego tygodnia, do poziomu 921 pkt. Daje to chwile oddechu armatorom po poprzednim, 200 pkt spadku stawek.
01.03.2017

Stawki kontenerowe już poniżej 1000 pkt

Indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, spadł w ciągu tygodnia aż o 210 pkt., do poziomu 858 pkt. Zakończył się więc krótki, bo zaledwie miesięczny, okres wyższych stawek.
21.02.2017

Seago Line wprowadza nowy serwis kontenerowy między Szwecją i Polską

Seago Line, należący do Maerska wewnątrzeuropejski armator, wprowadził nowy serwis kontenerowy łączący Szwecję z Polską. Wzmacnia to ofertę przewoźnika na Bałtyku i daje spedytorom alternatywne połączenie między oboma krajami.
18.02.2017

Koniec wyższych stawek frachtu kontenerowego

Indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, spadł w ciągu tygodnia aż o 110 pkt., do poziomu 1023 pkt. Zakończył się więc krótki, bo zaledwie miesięczny, okres wyższych.
13.02.2017

Stawki frachtu kontenerów utrzymują się na stabilnym poziomie

Indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, spadł w ciągu tygodnia o 18 pkt., do poziomu 1023 pkt. Mimo tendencji spadkowej, armatorzy mogą cieszyć się z długiego utrzymania się stawek powyżej granicy 1000 pkt.
06.02.2017

Wkrótce nowe usprawnienia dla ruchu samochodowego w Porcie Gdańsk

Terminal kontenerowy DCT w Porcie Gdańsk od pewnego czasu prowadzi intensywne prace na rzecz usprawnienia ruchu samochodowego na terminalu. W tym celu w maju 2016 roku rozpoczął spotkania informacyjne z przewoźnikami oraz spedytorami, podczas których przyszli użytkownicy systemu e.Brama mieli okazję dowiedzieć się na czym polega proces awizacyjny i jakie są jego założenia. ZMPG dysponuje także już pełną wyceną gruntów, które w ocenie portu byłyby najdogodniejszą lokalizacją pod budowę parkingu dedykowanego prawobrzeżnej c
01.02.2017

Niedługo ruszy system e.Brama w DCT Gdańsk

Do końca I kwartału 2017 r ruszy system e.Brama w DCT Gdańsk - poinformowali przedstawiciele terminala. Podobne systemy funkcjonują z powodzeniem w największych portach Europy, jak na przykład w Hamburgu, Antwerpii, Rotterdamie czy Felixstowe.
30.01.2017

Stawki kontenerowców wciąż powyżej 1000 dolarów za TEU

Indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, spadł w ciągu tygodnia o 11 pkt., do poziomu 1041 pkt. Mimo tendencji spadkowej, armatorzy mogą cieszyć się z długiego utrzymania się stawek powyżej granicy 1000 pkt.
30.01.2017

Fracht kontenerowy wciąż pikuje

Indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, spadł w ciągu tygodnia o 34 pkt., do poziomu 1052 pkt. Mimo tendencji spadkowej, armatorzy mogą cieszyć się z długiego utrzymania się stawek powyżej granicy 1000 pkt.
23.01.2017

Eksplozja kontenerowca. Jedna osoba nie żyje

Nie żyje jedna osoba, a druga została ranna w eksplozji na pokładzie kontenerowca. Jak podała brytyjska Straż Przybrzeżna, do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem w Felixstowe.
20.01.2017

Kolejny spadek zarobków armatorów kontenerowców

Indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, spadł w ciągu tygodnia o 75 pkt., do poziomu 1086 pkt. To wciąż jednak o wiele więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.
16.01.2017

Fracht kontenerowy z lepszymi wynikami niż rok temu

Indeks SCFI, badający zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, spadł w ciągu tygodnia o 50 pkt., do poziomu 1161 pkt. To wciąż jednak o wiele więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.
09.01.2017

Dobry wynik indeksu SCFI na koniec roku

Wzrostem o 119 pkt. zakończyła się ostatnia zeszłoroczna sesja indeksu SCFI, który bada zarobki armatorów kontenerowców na szlaku Azja-Północna Europa. 30 grudnia jego wartość wyniosła 1168 pkt, co było najlepszym wynikiem w 2016 roku.
04.01.2017

Indeks SCFI wciąż powyżej 1000 pkt, ale widać trend spadkowy

Zakończyła sie krótka zwyżka stawek frachtowych kontenerowców na szlaku Azja-Północna Europa - wynika z indeksu SCFI. Obecnie jego wartość wynosi 1006 pkt, o 40 pkt. niej niż tydzień temu.
19.12.2016

Idą święta - armatorzy kontenerowców ze wzrostem zarobków

Zarobki armatorów kontenerowców pływających na szlaku Azja-Północna Europa wzrosły - wynika z indeksu SCFI. Obecnie wynosi on 1046 pkt., o 200 pkt więcej niż przed dwoma tygodniami.
12.12.2016

Stawki kontenerowe dalej spadają

Zarobki armatorów kontenerowców pływających na szlaku Azja-Północna Europa spadły - wynika z indeksu SCFI. Obecnie wynosi on 775 pkt., o 50 mniej niż przed dwoma tygodniami.
29.11.2016

Stawki kontenerowe wciąż na niskim poziomie

Zarobki armatorów kontenerowców pływających na szlaku Azja-Północna Europa spadły o 5,6 proc. Obecnie wynoszą one 776 dolary za TEU (kontener 20-stopowy).
18.10.2016

Bańka po upadku Hanjin pękła. Stawki frachtowe znów spadają

Wzrost stawek na szlaku Azja-Europa spowodowany upadkiem armatora Hanjin okazał się krótkotrwały. W tym tygodniu stawki spadły aż o 20 proc., do poprzedniego poziomu.
25.09.2016

Stawki frachtowe kontenerowców ponownie spadły

W piątek doszło do aż 8,1 proc. spadku stawek frachtowych dla kontenerowców. Armatorzy tych jednostek zarabiają obecnie tylko 713 dolarów za TEU (kontener 20-stopowy).
23.07.2016

Raport: Nowy Kanał Panamski może spodować spadek stawek frachtu

Otwarcie nowego zestawu śluz w Kanale Pamaskim daje wiele korzyści dla Panamy, spedytorów czy konsumentów z USA. Może to być jednak także finansowa katastrofa dla przewoźników kontenerowych - według agencji informacyjnej Xeneta.
27.06.2016

Znów ogromny spadek stawek kontenerowców

W piątek doszło do aż 17,8 proc. spadku stawek frachtowych dla kontenerowców. Armatorzy tych jednostek zarabiają obecnie tylko 540 dolarów za TEU (kontener 20-stopowy).
17.06.2016

Raport: stawki frachtowe spadają z powodu wojny cenowej

Wciąż trwa agresywna wojna cenowa między armatorami kontenerowców działającymi na głównym szlakach Wschód-Zachód. Według ekspertów z agencji Drewry doprowadzi to do nawet 30-proc. spadku stawek w nowych kontraktach.
16.06.2016

Popyt na towary masowe idzie w górę, kontenery wciąż na dnie

Przez cały poprzedni rok oceaniczne przewozy drobnicy w kontenerach oraz towarów masowych wspólnie pogłębiały się w kryzysie. W tym roku na rynku masowym doszło jednak do lekkiego ożywienia, podczas gdy stawki frachtowe kontenerowców wciąż znajdują się na dnie.
11.04.2016

DFDS: rekordowy wolumen przewozów towarowych do Wielkiej Brytanii

Rok 2015 okazał się rekordowym dla DFDS. Obroty grupy wzrosły o 5% do poziomu 13,5 mld koron duńskich. EBITDA, czyli zysk przed uwzględnieniem odsetek, podatków i amortyzacji wzrósł o 42% do poziomu 2 041 miliona koron duńskich. Te historyczne wyniki są częściowo efektem silnego wzrostu wolumenu przewozów towarowych i pasażerskich między kontynentem a Wielką Brytanią.
08.03.2016

Kontenerowiec Indian Ocean w końcu ściągnięty z mielizny (WIDEO)

Statek należący do chińskiego armatora CSCL dziś rano został ściągnięty z mielizny na rzece Łabie. Gigantyczna jednostka została już odholowana do pobliskiego portu w Hamburgu. Teraz przejdzie tam gruntowną inspekcję.
09.02.2016

Kolejna nieudana próba uwolnienia ogromnego kontenerowca (WIDEO)

Megakontenerowiec Indian Ocean wciąż tkwi na mieliźnie na rzece Łabie. Pierwsze próby uwolnienia jednostki należącej do chińskiego armatora CSCL spełzły na niczym. Lokalne władze mają już jednak nowy plan.
06.02.2016

Gigant osiadł na mieliźnie w porcie w Hamburgu

400-metrowy Indian Ocean, należący do chińskiego armatora CSCL, osiadł na mieliźnie na rzece Łabie przy wejściu do portu w Hamburgu. Gigant należy do największych kontenerowców na świecie.
04.02.2016

Dalszy spadek zarobków armatorów

Po nagłym wzroście na początku roku, sytuacja na rynku przewozów kontenerowych wraca do poprzedniej sytuacji. Za nami już drugi tydzień spadków stawek frachtowych.
25.01.2016

Koniec krótkiej hossy na rynku kontenerowców. Stawki frachtowe znowu w dół

Zarobki armatorów kontenerowców pływających na szlaku Azja-Północna Europa spadły o 20,6 proc. Obecnie wynoszą one 740 dolary za TEU (kontener 20-stopowy).
15.01.2016

Stawki frachtowe w końcu powyżej 1000 dolarów za TEU

Armatorzy doczekali się w końcu radykalnej podwyżki stawek frachtu w przewozach drobnicy. Na szlaku z Azji do Europy Północnej wyniosły one aż 1232 dolary za TEU. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost (115 proc.) w porównaniu do zeszłego tygodnia, kiedy stawki wyniosły 573 dolary za TEU.
04.01.2016

Stawki frachtowe w dalszym ciągu niskie

Grudzień potwierdza wyniki masowców do przewozu towarów suchych i drobnicowców za cały rok 2015. W dalszym ciągu mamy do czynienia z niskim poziomem notowań głównych indeksów stawek frachtu.
29.12.2015

Rekord załadunku. 18 601 TEU płynie do Wielkiej Brytanii

Jeden z najnowszych i największych kontenerowców w świata, Al Muraykh, należący do United Arab Shipping Company (UASC) pobił rekord ładowności. Na jego pokładzie znajduje się 18 601 kontenerów 20-stopowych. Kontenerowiec wypłynął z Portu Klang w Malezji i udaje się do największego portu w Wielkiej Brytanii, Felixstowe.
21.12.2015

W końcu wzrost w zarobkach armatorów kontenerowych

W poprzednim tygodniu opłaty w umowach bieżących za przewóz drobnicy w kontenerach na szlaku Azja – Europa Północna wzrosły z 275 do 703 dolarów za TEU (+156 proc.).
14.12.2015

Zarobki kontenerowców spadły ponad połowę

Stawki frachtowe na szlaku Azja-Północna Europa zanotowały w piątek spadek o 50,4 procent, co powoduje, że armatorzy kontenerowców w tym dniu zarabiali 275 dolarów za TEU. Na nic więc zdała się podwyżka cen w umowach krótkoterminowych, którą przeprowadzili przewoźnicy 1 grudnia.
07.12.2015

DFDS zamienia statki na Morzu Północnym i Bałtyku

W celu optymalizacji ładowności na swoich trasach, DFDS przeprowadzi zamiany jednostek na Morzu Północnym i Bałtyku – zapowiedział Richard Berg-Larsen dyrektor zarządzający flotą operatora. Zmiany odbędą się w dniach 30 listopada i 2 grudnia.
24.11.2015

Rynek przewozów kontenerowych sięgnął dna

Koniec poprzedniego tygodnia był katastrofalny nie tylko dla armatorów masowców, ale także kontenerowców. Ci ostatni na szlaku z Azji do portów Morza Północnego zarabiali w piątek tylko 295 dolary za TEU. Oznacza to spadek aż o 30 proc. w porównania do ostatniego tygodnia!
23.11.2015

Na rynku kontenerowym po staremu. Kryzys trwa

Stawki frachtowe na szlaku Azja-Północna Europa ponownie spadły, tym razem o 39 proc. i wynoszą zaledwie 409 dolarów za TEU (konener 20-stopowy).
16.11.2015

Nareszcie wzrost! Stawki frachtowe w górę

Zarobki armatorów kontenerowców przewożących towary z Azji do Północnej Europy wzrosły w piątek o 327,7 proc. i osiągnęły poziom 988 dolarów za TEU (kontener 20-stopowy). Powodem wzrostu było wprowadzenie przez przewoźników GRI - globalnego podwyższenia stawek na rynku kasowym.
30.10.2015

Debiutuje nowy wskaźnik kontenerowy

Zadebiutował nowy wskaźnik określający fracht kontenerów. O tego tygodnia na stronie Baltic Exchange można śledzić The Ningbo Containerized Freight Index (NCFI).
26.10.2015

Kolejne spadki stawek frachtowych

Obecnie armatorzy kontenerowców na szlaku z Azji do Europy Północnej zarabiają już poniżej 250 dolarów za TEU. Po zeszłotygodniowym spadku o 2 dolary, cena przewozu towarów w kontenerach w umowach spotowych wynosiła 231 dolarów za TEU.
26.10.2015

Do Remontowej trafił kontenerowiec duńskiego armatora

W czwartek (22.10) do Stoczni Remontowej trafił kontenerowiec Seago Felixstowe. Jednostka przejdzie w zakładzie remont.
22.10.2015

250 dolarów za kontener – stawki frachtowe na dnie

Stawki za przewóz kontenerów z Azji do Północnej Europy ponownie spadły, tym razem o 17,3 proc. i wynoszą obecnie 259 dolarów za TEU – wynika z przecieków z Shanghai Containerized Freight Index.
09.10.2015

Rynek przewozów kontenerowych na dnie. Najniższe stawki w historii

W piątek stawki frachtu na trasie Azja-Północna Europa (w tym DCT Gdańsk) spadły o kolejne 31 proc. i osiągnęły najniższy w historii poziom – 313 dolarów za TEU (kontener 20-stopowy).
28.09.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.