• <
BOTA_2023

Nareszcie wzrost! Stawki frachtowe w górę

30.10.2015 14:20 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Nareszcie wzrost! Stawki frachtowe w górę - GospodarkaMorska.pl

Zarobki armatorów kontenerowców przewożących towary z Azji do Północnej Europy wzrosły w piątek o 327,7 proc. i osiągnęły poziom 988 dolarów za TEU (kontener 20-stopowy). Powodem wzrostu było wprowadzenie przez przewoźników GRI - globalnego podwyższenia stawek na rynku kasowym.

Dane bazują na indeksie Shanghai Containerised Freight Index (SCFI), która bada stawki frachtu między innymi z portów chińskich w kierunku do Antwerpii, Felixstowe, Le Havre, Hamburga i polskiego DCT Gdańsk.

Mocno wzrosły także stawki z Azji do: Morza Śródziemnego (298 proc.), portów zachodniego (16,9 proc.) i wschodniego (8,8 proc.) wybrzeża USA.

Peter Sand, główny analityk Bałtyckiej i Międzynarodowej Rady Morskiej (BIMCO) jest jednak dobrej myśli, mimo fatalnej sytuacji na światowych rynkach. I to w odniesieniu do wszystkich segmentów transportu morskiego: kontenerowców, masowców i tankowców.

- Pamiętajmy, że wciąż wzrasta konsumpcja w Unii Europejskiej, a w Stanach Zjednoczonych popyt na skonteneryzowane towary powinien w końcu pójść w górę. To powinno zatrzymać obecny trend spadkowy. Można oczekiwać, że popyt wzrośnie na nowych rynkach: Iranie, Kubie, Brazylii i Afryce – przekonywał Peter Sand.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.