• <

Bangladesz odmawia przyjęcia rosyjskiego statku z elementami elektrowni jądrowej

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Bangladesz odmawia przyjęcia rosyjskiego statku z elementami elektrowni jądrowej

Partnerzy portalu

Bangladesz odmawia przyjęcia rosyjskiego statku z elementami elektrowni jądrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ahmet Ünlügil / VesselFinder.com

Bangladesz jest w trakcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju, ale pojawił się nieoczekiwany problem – elementy instalacji płyną do kraju na pokładzie statku objętego sankcjami, którego władze w Dhace nie chcą.

Wykonawcą pierwszej bangladeskiej elektrowni jądrowej Rooppur jest rosyjski koncern Rosatom. Logistyka projektu zakłada przeprowadzenie kolejnej dostawy komponentów drogą morską. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że Rosatom postanowił wykorzystać do tego drobnicowiec Ursa Major pod rosyjską banderą. Sęk w tym, że statek jest objęty sankcjami, jako ruchomość powiązana z rosyjską firmą Obronlogistika OOO, która zajmuje się dostarczaniem ładunków dla rosyjskiego ministerstwa obrony, a tym samym dla armii. Media wyliczają, że Ursa Major był wykorzystywany m.in. do transportu materiałów budowlanych do budowy baz wojskowych w Arktyce.

Yafes Osman, minister nauki i technologii Bangladeszu, zakazał statkowi wpłynięcia do kraju i rozładunku. O decyzji poinformowana została strona rosyjska. Według lokalnych mediów rozdrażniła ona rosyjskich dyplomatów w Dhace, którzy złożyli oficjalny list protestacyjny do rządu Bangldeszu. Jednocześnie jednak Osman miał przekazać dziennikarzom, że Rosjanie wysłali Ursa Major przez pomyłkę i są gotowi do zastąpienia go innym statkiem, który będzie miał pozwolenie na przybicie do portu.

Poprzednie dostawy elementów do budowy elektrowni w Rooppur były wykonywane za pomocą statków zarówno pod banderą rosyjską, jak i innymi. Były to m.in. frachtowce Kamilla (pod flagą Rosji) i Dragonball (Liberia).okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.