• <
PZT_1100x200_gif_2020

Wkrótce nowe usprawnienia dla ruchu samochodowego w Porcie Gdańsk

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wkrótce nowe usprawnienia dla ruchu samochodowego w Porcie Gdańsk
Wkrótce nowe usprawnienia dla ruchu samochodowego w Porcie Gdańsk - GospodarkaMorska.pl

mk

01.02.2017 Źródło: własne

Terminal kontenerowy DCT w Porcie Gdańsk od pewnego czasu prowadzi intensywne prace na rzecz usprawnienia ruchu samochodowego na terminalu. W tym celu w maju 2016 roku rozpoczął spotkania informacyjne z przewoźnikami oraz spedytorami, podczas których przyszli użytkownicy systemu e.Brama mieli okazję dowiedzieć się na czym polega proces awizacyjny i jakie są jego założenia. ZMPG dysponuje także już pełną wyceną gruntów, które w ocenie portu byłyby najdogodniejszą lokalizacją pod budowę parkingu dedykowanego prawobrzeżnej części kompleksu portowego.

System e.Brama to system wcześniejszej awizacji samochodów ciężarowych, który obejmie wszystkich przewoźników przyjeżdzających do DCT Gdańsk. Tego typu systemy funkcjonują powszechnie w największych portach Europy i świata, w tym np. w Hamburgu, Antwerpii, Rotterdamie czy Felixstowe. Naturalną konsekwencją było zatem wdrożenie podobnego rozwiązania na największym terminalu kontenerowym Bałtyku - terminalu DCT.

Dzięki systemowi kierowcy oraz firmy przewozowe będą mogli samodzielnie decydować kiedy chcą złożyć lub odebrać pełny kontener (proces nie dotyczy pustych kontenerów). W tym celu, będą musieli po zalogowaniu się w systemie e.Brama, dokonać wyboru preferowanego przedziału czasowego, w którym deklarują przyjazd na terminal.

Do połowy lutego br. proces podejmowania i składania kontenerów na terminalu odbywa się na dotychczasowych zasadach, jednak już wkrótce proces wdrażania systemu e.Brama wkroczy w końcową fazę.

Już za kilka tygodni, od połowy lutego br. obowiązkowa stanie się awizacja samochodów ciężarowych w godzinach szczytu, które w przypadku terminalu kontenerowego DCT są godzinami ruchomymi. O przedziałach czasowych, które będą objęte awizacją, terminal informować będzie na bieżąco. W tych terminach nie będzie możliwości wjazdu na terminal po odbiór lub złożenie pełnego kontenera bez wcześniejszej awizacji w systemie e.Brama.

Kolejny etap wdrażania systemu nastąpi miesiąc później. Od połowy marca 2017 roku system awizacji e.Brama będzie jedynym sposobem, aby odebrać lub złożyć pełny kontener w terminalu DCT Gdańsk. Wcześniejsza awizacja samochodów ciężarowych obowiązywać będzie wszystkich kierowców przyjeżdzających do DCT całą dobę.

W związku z tym, wszystkie firmy i kierowcy, którzy dotąd nie zarejestrowali się w systemie, proszeni są o niezwłoczne złożenie stosownych formularzy dostępnych na stronie terminalu kontenerowego DCT pod adresem dctgdansk.pl/pl/strefa-klienta/system-e-brama/. Ostateczny termin nadsyłania formularzy upływa 10 lutego 2017 roku. Nie dotrzymanie go skutkować będzie brakiem możliwości podjęcia lub złożenia kontenerów na terminalu.

Port Gdańsk od pewnego czasu wraz z terminalem DCT prowadzi intensywne prace nad usprawnieniem ruchu samochodowego w porcie. Wdrożenie systemu e.Brama przez terminal kontenerowy jest jednym z elementów tego procesu.

Drugim będzie budowa przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. docelowych parkingów buforowych. Jednego dedykowanego głównie lewobrzeżnej części portu, planowanego w okolicach ul. Handlowej oraz drugiego przeznaczonego dla ruchu ciążącego do prawobrzeżnej części portu, którego lokalizacja przewidziana jest w pobliżu ul. Kontenerowej.

W ciągu najbliższych dni Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. ogłosi przetarg w formule Zaprojektuj i Zbuduj na parking przy ul. Handlowej, którego docelowa powierzchnia pozwoli na swobodne parkowanie około 60 aut ciężarowych. W chwili obecnej na ukończeniu znajduje się opracowanie tzw. programu funkcjonalno-użytkowego, który zgodnie z prawem o zamówieniach publicznych jest dokumentem koniecznym do określenia szczegółowych celów prac projektowych i robót budowlanych, przy zamówieniach typu projektuj i buduj.

Nadto ZMPG dysponuje już pełną wyceną gruntów, które w ocenie portu byłyby najdogodniejszą lokalizacją pod budowę parkingu dedykowanego prawobrzeżnej części kompleksu portowego. To pozwoliło zarządowi portu zabezpieczyć w planie Inwestycji na 2017 rok środki na wykup oraz wzmocnienie gruntu pod budowę dużego parkingu buforowego w okolicach ul. Kontenerowej. W chwili obecnej trwają jeszcze badania geotechniczne gruntów i opracowywane są koncepcje możliwości komunikacyjnych terenu najlepiej predestynowanego pod lokalizację parkingu. Weryfikowane są także kwestie jego zabezpieczenia w sieć energetyczną i wodno-kanalizacyjną, bowiem docelowo parking wyposażony zostanie także w zaplecze sanitarne, stację paliw wraz z myjnią oraz gastronomię.

Zakres inwestycji będzie szeroki, bowiem parking zaprojektowany będzie dla ok. 1000 samochodów ciężarowych, którego budowa postępować będzie równolegle z inną inwestycją - modernizacją infrastruktury drogowej w ramach zapowiadanego wcześniej projektu pn. Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym". To projekt, na który port pozyskał ponad 24 mln EUR dofinansowania unijnego w ramach instrumentu CEF - Łącząc Europę.

Zarówno wdrażany obecnie system awizacyjny e.Brama, jak i docelowa budowa parkingu buforowego w Porcie Gdańsk stanowić będą kompleksowe i spójne rozwiązanie zmierzające do wyznaczenia nowych standardów obsługi kierowców w Porcie Gdańsk i do przeobrażenia go w przyjazny dla wszystkich przewoźników drogowych nowoczesny kompleks portowy.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.