• <

Szydło: trzeba ożywić gospodarczo północ Polski i dalej informatyzować kraj

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Szydło: trzeba ożywić gospodarczo północ Polski i dalej informatyzować kraj
Szydło: trzeba ożywić gospodarczo północ Polski i dalej informatyzować kraj - GospodarkaMorska.pl

pc

01.02.2017 Źródło: PAP

Projekty, których celem jest ożywienie gospodarcze północnej Polski czy usprawnienie kontaktów na linii obywatel-państwo oraz koordynacja systemów informatycznych administracji rządowej i samorządowej, to cele, jakie premier Beata Szydło wyznacza ministrowi gospodarki morskiej oraz szefowej resortu cyfryzacji.

Premier w ramach przeglądu resortów i wyznaczania nowych kierunków działań rządu spotkała się w środę z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem oraz minister cyfryzacji Anną Streżyńską.

Szefowa rządu mówiąc o priorytetach dla ministra gospodarki morskiej wskazała na budowę przemysłu stoczniowego czy ożywienie żeglugi śródlądowej. Szydło podkreśliła, że zadaniem tego resortu jest też prowadzenie takich projektów, które będą miały na celu ożywienie gospodarcze północnej Polski.

Odnosząc się do priorytetów dla minister cyfryzacji, premier zaznaczyła, iż należy przygotować takie ułatwienia informatyczne, które usprawnią kontakt na linii obywatel-państwo. – Zwracałam uwagę na to, żeby wychodzić do obywatela, do klienta z coraz to nowymi ułatwieniami życia publicznego, dotyczącymi zarówno załatwiania osobistych spraw w różnych urzędach, jak i w instytucjach i dla przedsiębiorców – mówiła.

Premier dodała, że konieczna jest też koordynacja systemów informatycznych administracji rządowej i samorządowej, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Ważnym zadaniem dla minister Streżyńskiej ma być też współpraca z minister edukacji Anną Zalewską dotycząca dalszej informatyzacji szkół i placówek oświatowych.

Szefowa resortu cyfryzacji zapowiedziała, że ponad 3 mld zł zostanie zainwestowanych w rozwój szerokopasmowego internetu, szczególnie w małych miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców. Chodzi o likwidację tzw. białych plam, czyli tworzenia sieci tam, gdzie jej obecnie nie ma.

– Ponad 83 proc. gospodarstw domowych objętych naszą inicjatywą znajduje się w małych miejscowościach, o liczbie ludności poniżej 5 tys. mieszkańców. Ponad 50 proc. tych gospodarstw znajduje się w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, w których do tej pory nie było bezprzewodowego internetu – mówiła minister.

Steżyńska podkreśliła, że inwestycje w szerokopasmowy internet są ściśle związane z tworzeniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która obejmie wszystkie szkoły. Sieć za zapewnić bezpieczeństwo cybernetyczne szkół, a także dać dostęp do zaawansowanych materiałów edukacyjnych, e-podręczników czy e-dzienniczka.

Minister cyfryzacji zapowiedziała też koordynację zarządzania rządowym IT oraz większą dostępność do e-usług dla obywateli, które mają być dostępne online przez 24 godziny na portalu gov.pl.

Zapewniła, że od 2018 r. będzie można korzystać z legitymacji uczniowskich i studenckich za pośrednictwem internetu. W br. mają też wejść do użytku cyfrowe karty miejskie oraz legitymacje emerytów i rencistów.

– Na naprawę czekają elektroniczne formularze: zgłoszenia zgubienia dokumentu, uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego, zgłoszenia zbycia pojazdu, wydania prawa jazdy, rejestracji narodzin dziecka – powiedziała Streżyńska. – W nowej wersji elektroniczny wniosek o 500 plus będzie znacznie prostszy i bardziej przyjazny, oparty na oświadczeniach, a nie zaświadczeniach – wyjaśniła.

Szefowa MC zapowiedziała ponadto zmiany w prawie telekomunikacyjnym, które mają lepiej chronić konsumentów. Chodzi o eliminację nieuczciwych praktyk na rynku usług Premium Rate (loterie i konkursy SMS).

Ważnym elementem oprócz cyfryzacji – jak przekonywała minister – ma być też podniesienie cyberbezpieczeństwa. Wkrótce mają zakończyć się prace nad krajową strategią cyberbezpieczeństwa, która ma w większym niż dotąd stopniu chronić administrację państwową przed nieuprawnionym wyciekiem danych.

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przekonywał natomiast, że filarem gospodarki morskiej jest przemysł stoczniowy.

Przypomniał, że niedawno nastąpił symboliczny powrót Stoczni Szczecińskiej do Szczecina. – To oczywiście mały krok na drodze do przywrócenia naszych zdolności produkcyjnych, ale niezwykle ważny, bo stworzyliśmy niezwykle mocną grupę – zaznaczył minister.

Chodzi o niedawny zakup stoczni przez Fundusz Inwestycyjny Mars (za 100 mln zł), dzięki czemu nad Bałtykiem ma powstać największa grupa stoczniowa. Wkrótce rozpocząć się ma też budowa dwóch promów dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. – Mamy nadzieję, że rozmowy i kontrakt zostanie podpisany w marcu, tak aby w drugim kwartale tego roku położyć symboliczną stępkę pod budowę nowego promu – dodał minister.

Gróbarczyk poinformował, że w najbliższym czasie powinno zakończyć się też postępowanie rozstrzygające sprzedaż Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. – Cały ten proces będzie w tym roku domknięty – ocenił.

Polska – jak zaznaczył minister – ma też zainwestować w odbudowę żeglugi śródlądowej. Przypomniał, że w ciągu dwóch lat ma zostać oddany dla żeglugi odcinek Odry i Kanału Gliwickiego między Gliwicami a Opolem. Inwestycja ta ma umożliwić przewóz węgla na potrzeby nowego bloku elektrowni w Opolu.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, Górna Odra zostanie dostosowana do parametrów czwartej klasy żeglowności w 2020 r.

Minister dodał, że za dwa lata ma też zostać wybrana dokładna lokalizacja przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Obecnie trwa końcowy etap przetargu, który wyłoni wykonawcę robót projektowych, prac związanych z oceną oddziaływania przekopu na środowisko oraz raportem geologicznym. Inwestycja ma przyczynić się m.in. do rozwoju Elbląga.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.