Statek instalacyjny Wind Orca należący do firmy Cadeler uderzył w brytyjskim porcie Tyne w zacumowany feeder, co spowodało, że na tę jednostkę zawalił się nabrzeżowy dźwig kontenerowy.
Do wypadku w brytyjskim porcie Tyne doszło w niedzielę 19 lipca, krótko po godzinie 13. Według doniesień wtedy to swoje stanowisko przy jednym z nabrzeży opuszczał jack-up instalacyjny firmy Cadeler Wind Orca. Ten 161-metrowy offshorowiec, pracujący przy jednym z projektów morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Wielkiej Brytanii, zahaczył o 170-metrowy kontenerowiec dowozowy BG Orange będący w trakcie rozładunku. W wyniku tej kolizji na pokład BG Orange zawaliła się suwnica kontenerowa.
Dźwig przewrócił się na jednostkę i oparł na nadbudówce. Część kontenerów na pokładzie została przemieszczona, niektóre zostały zniszczone. Jedna osoba jest ranna i trafiła do szpitala. Służby podały, że jej życie nie jest zagrożone.
W akcji ratunkowej wzięła udział policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, śmigłowiec ratunkowy i zespół reagowania w strefach zagrożenia. Dochodzenie w sprawie przyczyn zdarzenia zostało już rozpoczęte.
Po wypadku duński Wind Orca powrócił do nabrzeża, zaś BG Orange pozostał na swoim miejscu. Obie jednostki cumują obecnie obok siebie. Nie wiadomo jeszcze, jakie uszkodzenia odniosły oba statki. Wiadomo natomiast, że Wind Orca miał wyznaczoną 50-metrową strefę wyłączenia wokół jednostki podczas postoju przy nabrzeżu, co wymusza na innych statkach w pobliżu obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Jack-up był zatem traktowany w porcie Tyne jako jednostka o szczególnych wymaganiach operacyjnych, co jest procedurą standardową dla dużych statków instalacyjnych.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Saab z zamówieniem na wyposażenie nowych fregat dla niemieckich sił morskich
USA zbudują nową generację okrętów pomiarowych dla testów rakietowych
Cadeler odebrał nowy statek instalacyjny
Gdańska Giełda Zboża ponownie połączyła najważniejszych przedstawicieli branży
FRS Windcat odebrał nowy statek z kadłubem z Polski
Rośnie potencjał podażowy LNG. Inwestycje na rynku amerykańskim ustabilizują rynek [ANALIZA]