• <
smartre_2023

Najwięcej kontenerów na jednym statku – Felixstowe bije rekord Europy

jm

14.01.2022 20:18
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Najwięcej kontenerów na jednym statku – Felixstowe bije rekord Europy

Partnerzy portalu

Najwięcej kontenerów na jednym statku – Felixstowe bije rekord Europy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port of Felixstowe

W należącym do Hutchison Ports Porcie Felixstowe w Wielkiej Brytanii padł rekord największej liczby kontenerów, jaka kiedykolwiek przypłynęła na jednym statku do Europy.

Dokładnie 23 773 TEU zostało przeładowane z mogącego pomieścić 24 000 TEU statku MSC Diletta, który wypłynął z Felixstowe 12 stycznia. Według dostępnych danych jest to największa ilość kontenerów na pojedynczym statku w Europie. Statek przypłynął z Azji.

– Wielkość kontenerowców rośnie systematycznie od wielu lat, a wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi w Porcie Felixstowe obserwujemy również coraz większe przeładunki kontenerów – powiedział Robert Ashton, dyrektor operacyjny w Felixstowe.

Ashton zwrócił także uwagę na trend konsolidacji ładunków na mniejszej liczbie statków, za to bardzo dużych. Wspomniany MSC Diletta jest obsługiwany w ramach 2M Alliance, w któego skład wchodzą dwie największe linie żeglugowe – Maersk i MSC.

Jak podają władze portu, w Felixstowe można się spodziewać większej ilości tego typu przeładunków. Dlatego też główny kanał podejściowy jest pogłębiany z 14,5 do 16 metrów. Prace mają być zakończone w przyszłym roku. 16,5 metra głębokości ma już jedno z nabrzeży w porcie, kolejne osiągnie tą głębokość w tym roku, natomiast dwa następne będą nawet głębsze – ta wartość sięgnie 18 metrów.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.