• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Grzywna i wyrok w zawieszeniu dla polskiego kapitana pod wpływem alkoholu

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Grzywna i wyrok w zawieszeniu dla polskiego kapitana pod wpływem alkoholu

Partnerzy portalu

Fot. Carlos Sequeira / VesselFinder.com

Brytyjski sąd wydał wyrok w sprawie polskiego kapitana statku kontenerowego, który dowodził jednostką pod wpływem alkoholu. Mężczyzna otrzymał łagodną karę, ale stwierdził, że jego kariera „dobiegła końca”.

65-letni Zbigniew Chowaniec był kapitanem kontenerowca MSC Roshney V. Jak pisaliśmy w styczniu, kapitan był wyraźnie pod wpływem alkoholu, kiedy na jednostce pojawił się pilot, by pomóc wejść do portu Felixstowe. Szczegóły – tutaj.

12 lutego odbyła się planowa rozprawa polskiego kapitana. Sędzia David Wilson wydał łagodny werdykt. Opierając swoją decyzję na „dobrym charakterze” kapitana, braku wcześniejszych uchybień i tym, że nie stanowi on zagrożenia dla społeczeństwa, sędzia nakazał Chowańcowi uiścić grzywnę w wysokości nieco ponad 620 dolarów. 65-latek otrzymał także karę ośmiu tygodni więzienia w zawieszeniu na 12 miesięcy pod warunkiem, że nie dopuści się innego przestępstwa.

Podczas rozprawy kapitan przyznał, że żałuje występku i że jego kariera na morzu „dobiegła końca”.
bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.