• <

Wynik wyszukiwania - "alkohol" - Wiadomości

Statek który uderzył w most w Baltimore miał wcześniej awarie? Są pierwsze wyniki śledztwa

Zbliża się moment odholowania kontenerowca M/V Dali z miejsca zawalenia się mostu Francis Scott Key. Wraz z postępem prac rozbiórkowych pojawiły się informacje dotyczące feralnego statku, na którym już wcześniej miały miejsce awarie systemów. To wadliwość urządzeń pokładowych miała odpowiadać za katastrofę, powodującej miliardowe straty dla żeglugi w Baltimore oraz śmierć sześciu osób.
16.05.2024

Dania. Ruszył proces w sprawie morderstwa na kutrze

Pięciu mężczyzn w wieku od 29 do 42 lat, członków załogi kutra rybackiego Inger Katrine, stanęło dziś przed sądem w duńskim Holstebro. Są oskarżeni o morderstwa 41-letniego mężczyzny w trakcie połowów na Morzu Północnym.
29.04.2024

Z Gdańska na mieliznę. Pechowy rejs holenderskiego frachtowca

Bogaty w wydarzenia weekend miała załoga frachtowca Trito Navigator. W piątek przypłynął on do Gdańska, w sobotę wypłynął w dalszą podróż, w niedzielę utknął na mieliźnie w duńskim Nyborgu.
29.04.2024

Prezes Grupy Azoty zapowiada zaktualizowanie strategii w ciągu 12 miesięcy

W ciągu 12 miesięcy zaktualizujemy strategię Grupy Azoty - poinformował PAP prezes Grupy Adam Leszkiewicz. Podkreślił, że spółkę czeka w tym czasie restrukturyzacja związana z "optymalizacją biznesu". Zapewnił jednocześnie, że firma podejmuje działania, by "zabezpieczyć miejsca pracy".
23.04.2024

Jak zapewnić bezpieczeństwa statkom napędzanym metanolem? Badanie wykazuje potrzebę wprowadzenia odpowiednich przepisów

Nowe badanie bezpieczeństwa pożarowego przeprowadzone przez globalnego dostawcę rozwiązań w zakresie technologii bezpieczeństwa, firmę Survitec, ujawniło, że istniejące metody gaszenia pożarów stosowane do gaszenia pożarów przestrzeni maszynowych i zbiorników wodnych na statkach zasilanych konwencjonalnym paliwem są nieodpowiednie w przypadku pożarów spowodowanych metanolem.
21.03.2024

Powołano nowy zarząd Grupy Azoty S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty S.A. powołała z dniem 20 marca br. Adama Leszkiewicza na stanowisko prezesa zarządu Grupy Azoty S.A.
20.03.2024

Gdynia może być miejscem produkcji e-metanolu, zielonego paliwa dla statków

Zielony metanol ma szansę stać się paliwem alternatywnym dla paliw kopalnych dla branży morskiej, która odpowiada za 3% globalnych emisji CO2. Podczas spotkania w PPNT o możliwościach produkcji tego paliwa przyszłości w Gdyni rozmawiała w międzynarodowym gronie wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.03.2024

Szczecin. Kapitan statku towarowego miał prawie 6 promili alkoholu w organizmie

5,67 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 39-letni kapitan statku towarowego obcej bandery, który w środę wieczorem chciał wypłynąć ze szczecińskiego portu do Wielkiej Brytanii – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Tadeusz Gruchalla.
22.02.2024

Grzywna i wyrok w zawieszeniu dla polskiego kapitana pod wpływem alkoholu

Brytyjski sąd wydał wyrok w sprawie polskiego kapitana statku kontenerowego, który dowodził jednostką pod wpływem alkoholu. Mężczyzna otrzymał łagodną karę, ale stwierdził, że jego kariera „dobiegła końca”.
14.02.2024

Mariusz Grab zrezygnował z funkcji prezesa spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Mariusz Grab zrezygnował 14 lutego br. z funkcji prezesa Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz z funkcji członka jej zarządu. Był jej prezesem od 30 kwietnia 2021 roku.
14.02.2024

Wyrok dla kapitana, który motorówką ratowniczą uderzył w falochron

Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał kapitana na karę grzywny za spowodowanie wypadku motorówki ratowniczej, do którego doszło w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie). W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
12.02.2024

Azoty planują odpis na 300 mln zł przez utratę wartości spółki Polyolefins

Grupa Azoty poinformowała w piątek w komunikacie, że analizy wykazały zasadność odpisu na 300 mln zł z powodu utraty wartości aktywów spółki GA Polyolefins, realizującej projekt Polimery Police. Powodem są opóźnienia i perspektywy rynku polipropylenu.
10.02.2024

Polski kapitan kontenerowca pod wpływem alkoholu

15 stycznia w brytyjskim porcie Felixstowe zatrzymany został kapitan kontenerowca MSC Roshney V. Polak przyznał się do dowodzenia statkiem pod wpływem alkoholu.
18.01.2024

Polacy aresztowani za fotografowanie bazy greckiej marynarki

W poniedziałek, na małej greckiej wyspie Salamina, niedaleko Aten, policja aresztowała dwóch Polaków. Ich przewinienie? Fotografowanie bazy marynarki wojennej.
03.01.2024

Nietrzeźwa pilotka spowodowała wypadek na Renie. Szkody sięgają 1,5 miliona euro! [wideo]

W dramatycznym zdarzeniu niedaleko Karlsruhe statek towarowy, sterowany przez nietrzeźwą pilotkę, brutalnie uderzył w bramę śluzy na rzece Ren, pozostawiając za sobą szkody rzędu 1,5 miliona euro - informują niemieckie służby morskie.
19.11.2023

W Kołobrzegu zatrzymano pijanego kapitana luksemburskiego statku handlowego

54-letni obywatel Ukrainy, kapitan statku handlowego bandery luksemburskiej, został zatrzymany w kołobrzeskim porcie przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej. Mężczyzna był nietrzeźwy, miał 1,88 promila alkoholu w organizmie – podał we wtorek Morski Oddział Straży Granicznej.
14.11.2023

Grupa Azoty podpisała porozumienie z Polską Grupą Zbrojeniową ws. rozwoju technologii i produkcji

Grupa Azoty podpisała porozumienie z Polską Grupą Zbrojeniową - poinformowała w środę spółka. Współpraca ma objąć prace badawczo-rozwojowe, dostawy komponentów, nowych materiałów dla zbrojeniówki oraz projektowania materiałów do druku 3D w zastosowaniach militarnych - dodano.
12.10.2023

Grupa Azoty prowadzi rozmowy z instytucjami finansowymi

Grupa Azoty prowadzi dalsze rozmowy z instytucjami finansowymi w związku z sytuacją finansową spółki - poinformował w czwartek wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski. Zapewnił, że grupa ma środki pieniężne i wolne limity finasowania, które umożliwiają bieżące regulowanie zobowiązań.
28.09.2023

Metanol w porcie. IAPH opracował zestaw procedur bezpieczeństwa. Polskie porty mają „gotowce” do wdrożenia

Metanol staje się potencjalnie alternatywnym paliwem bunkrowym w transporcie morskim. Jest paliwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Od 2015 rośnie skala jego użycia w związku z rosnącym portfelem zamówień na statki w których są stosowane silniki dwupaliwowe, mogące wykorzystywać zielone paliwo. Oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie liczba statków korzystających z metanolu szybko wzrośnie, przewiduje IAPH (International Association of Ports and Harbours).
13.09.2023

Strażnicy graniczni wykryli nieprawidłowości na jachcie

Pływający pod polską banderą jacht z dwoma osobami na pokładzie został skontrolowany 8 września na Zatoce Gdańskiej przez funkcjonariuszy z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, którzy pełnili służbę na jednostce pływającej SG-215.
11.09.2023

U wybrzeży Hiszpanii pojawiła się meduza o 24 oczach

U wybrzeży Hiszpanii, zwłaszcza Katalonii, pojawiła się nowa odmiana meduzy, zwanej pudełkową ze względu na swój przypominający sześcian kształt - poinformowały media w Hiszpanii. Należy do rodziny Carybdea marsupialis, a jej najbardziej zadziwiającą cechą są 24 oczy zwane ropaliami, rozmieszczone w czterech skupiskach po sześć wokół ciała parzydełkowca.
26.08.2023

Nietrzeźwy kapitan jachtu zatrzymany na Zatoce Gdańskiej

Podczas rutynowego patrolu na Zatoce Gdańskiej, jednostka SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zatrzymała w środę, 16 sierpnia jacht płynący pod polską banderą. Uwagę strażników zwrócił fakt, że poruszał się on w strefie zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa. Okazało się, że sternik miał prawie promil alkoholu we krwi.
22.08.2023

Sopot. Policja zatrzymała pijanego sternika skutera wodnego

Ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał 40-letni mężczyzna, który pływał skuterem w pobliżu ludzi kąpiących się na sopockiej plaży. Mężczyzna został zatrzymany przez policję.
21.08.2023

Morska "wycieczka" z promilami w zakazanej strefie. Strażnicy graniczni musieli interweniować

Sportowo-żeglarska jednostka wpłynęła w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej, co wymusiło kontrolę SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Kontrola wykazała również kolejne przewiny 68-letniego szypra.
17.08.2023

NFZ przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą. Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest oznakowane i strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) - podkreślono na stronie NFZ.
10.08.2023

54-latek utonął w Jastarni

W niedzielę w godzinach popołudniowych na niestrzeżonej plaży w Jastarni (Pomorskie) wyciągnięto z wody 54-latka. Mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.
06.08.2023

W usteckim porcie żartownisie odcumowali kuter. Nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji

Wieczorem dwójka młodych osób postanowiła w ramach "żartu" odcumować jeden z kutrów znajdujących się w Porcie Ustka, a następnie wypchnąć go na wodę. Na ich nieszczęście wszystko to zostało nagrane na portowym monitoringu.
02.08.2023

Ustawa o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej - komentarz prawny

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej został opracowany w związku z koniecznością transpozycji do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2397 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej oraz uchylającej dyrektywy Rady 91/672/EWG i 96/50/WE (dalej: „dyrektywa 2017/2397”).
31.07.2023

Morscy strażnicy graniczni zatrzymali nietrzeźwego sternika skutera

Podczas kontroli skutera wodnego w okolicach Dziwnowa funkcjonariusze Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej skontrolowali jej sternika. 37-letni mężczyzna pływał, mając około promil alkoholu w organizmie.
24.07.2023

Komisja wyjaśniła, dlaczego holowany żuraw stoczniowy wypadł do Morza Bałtyckiego

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich opublikowała raport na temat utraty żurawia stoczniowego z pokładu holowanego pontonu na Morzu Bałtyckim, do którego doszło pod koniec sierpnia ub.r. Przypomniano, że trzej marynarze holownika Odys byli pod wpływem alkoholu.
22.07.2023

Miał 2 promile i chciał dopłynąć do Danii

Policjanci z Krynicy Morskiej w Zatoce Gdańskiej zatrzymali nietrzeźwego 72-letniego sternika, który jachtem żaglowym chciał dopłynąć do Danii. Jednostka, którą sterował znajdowała się 7 kilometrów od granicy z Federacją Rosyjską. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnej celi.
20.07.2023

Jest raport po wypadku statku ratowniczego, w którym rannych zostało trzech mężczyzn

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku statku ratowniczego Wiatr, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku. Po uderzeniu jednostki w falochron portu wojennego Hel rannych zostało trzech ratowników. Jeden z członków załogi był pijany.
20.07.2023

Surowe kary grzywny za nieprzestrzeganie przepisów korzystania z hiszpańskich plaż

Nieprzestrzeganie ogólnych i lokalnych przepisów dotyczących korzystania z plaż często wiąże się z wysokimi karami grzywny. Hiszpańskie media wymieniają wykroczenia najczęściej popełniane przez turystów w lecie, jak kąpanie się w morzu przy czerwonej fladze, za co grozi grzywna od 100 do 3 tys. euro.
20.07.2023

Dwie osoby utonęły w pomorskich jeziorach

Dwóch mężczyzn utonęło w niedzielę w pomorskich jeziorach. Mimo reanimacji 19- i 27-latka nie udało się uratować.
10.07.2023

Ratowniczka wodna: także w rzekach uważanych za bezpieczne czyhają niebezpieczeństwa

Nawet w rzekach uważanych za stosunkowo bezpieczne są miejsca, które stwarzają duże zagrożenia dla życia ludzi. Niektóre z nich już są oznaczone jako tzw. czarne punkty, ale wiele jest lokalizacji jeszcze nieoznakowanych – podkreśliła w rozmowie z PAP ratowniczka wodna Marta Tomczyńska.
02.07.2023

Jak obniżyć koszty logistyczne w dostawach produktów dla branży beverage? Hillebrand Gori o kontyngentach taryfowych

Logistyka dla branży beverage stoi dziś przed wyzwaniem, jakim jest optymalizacja kosztów. Jednym ze sposobów na ich obniżenie mogą być kontyngenty taryfowe. Jak z nich skorzystać i jakie mogą mieć znaczenie dla odpraw celnych w imporcie? Najważniejsze informacje zebrał Hillebrand Gori, globalny operator logistyczny dla branży beverage.
29.06.2023

Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach Police

Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu br. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.
27.06.2023

Tragiczny finał poszukiwań 37-latka w Zatoce Gdańskiej

Rozpoczynający się sezon wakacyjny oznacza wzmożoną pracę nadmorskich ratowników. Pierwszy weekend wakacji plus piękna pogoda to wiele zabawy i radości, ale również skrajnie niebezpiecznych sytuacji nad wodą. W niedzielę w Jantarze w wodach Zatoki Gdańskiej zaginął 37-letni mężczyzna. Mimo szybkiej reakcji strażaków i SAR mężczyzny nie udało się uratować.
26.06.2023

Szef zachodniopomorskich ratowników: bojka asekuracyjna ratuje życie, a kosztuje kilkadziesiąt zł

Gdy w wodzie złapie nas skurcz lub zasłabniemy i mamy bojkę asekuracyjną, to ona może nam uratować życie. Kosztuje kilkadziesiąt złotych, a znacząco podnosi bezpieczeństwo – powiedział prezes WOPR Województwa Zachodniopomorskiego Apoloniusz Kurylczyk.
23.06.2023

RCB: w środę utonęła jedna osoba

W środę utonęła jedna osoba - poinformowało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 82 utonięcia.
22.06.2023

Czarne punkty wodne w subregionie płockim

Kolejnych 7 niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 7 z nich znajduje się w subregionie płockim. Dziś o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili władze Mazowsza oraz przedstawiciele policji i WOPR. Zostały także podpisane umowy z przedstawicielami WOPR z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania z budżetu województwa to ponad 1,4 mln zł. Dzięki temu jednostki zakupią m.in. niezbędny sprzęt ratowniczy.
02.06.2023

Niebezpieczne manewry na torze wodnym świnoujskiego portu

Operujący na wodzie funkcjonariusze z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej zatrzymali nietrzeźwego kierownika jednostki sportowo-rekreacyjnej, który 1 czerwca, na torze wodnym świnoujskiego portu, zagrażał bezpieczeństwu żeglugi. Mundurowi uniemożliwili zatrzymanemu 60-latkowi dalsze pływanie.
02.06.2023

Zatopiony na Bałtyku dźwig podjęty z dna

Podjęte z dna elementy dźwigu, który w zeszłym roku zatonął podczas transportu między Łebą i Ustką, przypłynęły do Gdańska.
25.05.2023

Dostawy LCL dla branży beverage – jak bezpiecznie dostarczyć drogą morską sake z Japonii do Europy?

W organizacji dostaw morskich niewielkich ilości ładunków najczęściej wykorzystywane są usługi transportu drobnicowego (LCL). Jednak w przypadku towarów szczególnie wrażliwych na zniszczenie czy utratę jakości, np. napojów, soków czy wina, wymagane jest niestandardowe podejście i przygotowanie dedykowanych rozwiązań.
17.05.2023

460 tys. zł od wojewody dla jednostek podlaskiego WOPR

Wojewoda podlaski przekazał we wtorek 460 tys. zł dla czterech jednostek Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - augustowskiej, białostockiej, łomżyńskiej i suwalskiej, które będą dbały o bezpieczeństwo nad wodą w regionie w tym roku.
16.05.2023

Grupa Azoty w kwietniu br. ograniczyła produkcję r/r

Grupa Azoty poinformowała w piątek we wstępnym raporcie za kwiecień br., że ograniczyła produkcję w kluczowych segmentach w porównaniu do kwietnia 2022 r. Produkcja kaprolaktamu w Puławach spadła do zerowego poziomu. W Grupie Azoty wzrosła natomiast produkcja nawozów specjalistycznych.
12.05.2023

Prezes PKN Orlen: przejęcia Energi, Lotosu i PGNiG, aby przeprowadzić transformację energetyczną w Polsce

PKN Orlen stworzył koncern multienergetyczny, przejmując Grupę Energa, Grupę Lotos i PGNiG, aby przeprowadzić w Polsce transformację energetyczną - podkreślił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki tym fuzjom, koncern może stabilizować sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną w kraju.
11.05.2023

Prezes Grupy Azoty: import nawozów i tworzyw do UE uderza w rentowność europejskich producentów

Polityka klimatyczna UE zachwiała równowagą podażowo-popytową na europejskim rynku chemicznym - ocenił w rozmowie z PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Import nawozów za Wschodu i tworzyw z Chin do UE uderza w rentowność europejskich producentów, którzy zmuszeni są ograniczać produkcję w UE - dodał.
11.05.2023

Interwencje wobec pierwszych w sezonie pijanych sterników

Patrole wodne interweniowały wobec pierwszego w tym sezonie żeglarskim na Mazurach pijanego sternika i użytkownika roweru wodnego - podała we wtorek policja. Funkcjonariusze apelują do żeglarzy o zdrowy rozsądek i zapowiadają dalsze kontrole.
02.05.2023

Dokumenty przewozowe w międzynarodowych dostawach dla beverage

Przygotowanie poprawnie wypełnionych dokumentów przewozowych ma kluczowe znaczenie dla szybkiej organizacji dostaw i sprawnej obsługi celnej. Jest to szczególnie ważne dla firm z branży beverage, które obracają towarami wrażliwymi takimi jak soki, wina, komponenty do produkcji napojów, itp. Eksperci Hillebrand Gori, operatora logistycznego specjalizującego się w obsłudze tej branży, przygotowali krótki przewodnik na temat dokumentów przewozowych.
26.04.2023

Od piątku możliwy tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski

Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
20.04.2023

Grupa Azoty planuje w przyszłym roku weryfikację celów strategii na lata 2021-2030

W 2024 roku jest planowana weryfikacja poszczególnych celów strategii spółki na lata 2021-2030. Spółka obecnie podtrzymuje chęć przejęcia Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, wokół którego mają być skupione "zielone" aktywa grupy.
16.04.2023

Grupa Azoty finalizuje dostawy kluczowych surowców do nowej fabryki Polimerów Police

We wtorek 27 marca na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police. Gazowiec Gaschem Rhonedostarczył do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. pierwsze 3 500 ton surowca. Roczne zapotrzebowanie na etylen Spółka szacuje na ok. 13 000 ton.
28.03.2023

Szlaki żeglugowe w łańcuchach dostaw dla beverage

W globalnej wymianie handlowej kluczową rolę odgrywa transport morski, który obejmuje 80% globalnych dostaw towarów. Dostawy odbywają się wybranymi szlakami żeglugowymi, które mają swoje określone trasy, co wpływa na czas dostawy. Firmy zajmujące się produkcją wina i napojów alkoholowych, znając trasy morskie wykorzystywane do transportu towarów, mogą lepiej planować wysyłki, zarządzać łańcuchem dostaw, minimalizując koszty i czas dostawy.
27.03.2023

Piłeś – nie płyń. Kontenerowiec uderza w nabrzeże, pilot pod wpływem

304-metrowy kontenerowiec Hyundai Tokyo przekroczył dozwoloną w porcie prędkość, po czym uderzył w nabrzeże podczas wejścia do portu Kaohsiung na Tajwanie. Jak się okazało, pilot, który sterował statkiem, był pod wpływem alkoholu.
23.03.2023

Skandal korupcyjny w US Navy. "Sprzedali kraj za koktajle i karaoke"

Federalna ława przysięgłych w San Diego skazała kpt. Jesusa Vasqueza Cantu na 30 miesięcy więzienia za rolę w długotrwałym skandalu korupcyjnym Glenn Defense Marine Asia, lepiej znanym jako "afera Grubego Leonarda".
28.02.2023

Akt oskarżenia przeciwko kapitanowi, który motorówką SAR uderzył w falochron na Helu

Prokuratura Rejonowa w Pucku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 50-letniemu kapitanowi, który w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie) prowadząc motorówkę ratowniczą spowodował wypadek. W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
20.02.2023

Budowa nowej fabryki Grupy Azoty na finiszu

Polimery Police – jedna z największych inwestycji europejskiego przemysłu chemicznego osiągnęła już ponad 99% zaawansowania.
15.02.2023

Hillebrand Gori o LCL dla branży beverage – co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Importerzy, przygotowując się do organizacji dostaw wina i innych napojów z różnych miejsc na świecie, stają przed wyborem odpowiedniej metody ich wysyłki. Kiedy ładunek nie wystarczy do wypełnienia całego kontenera, najlepszym rozwiązaniem w transporcie morskim jest LCL. Hillebrand Gori, specjalizujący się w organizacji globalnych łańcuchów dostaw dla beverage, przygotował krótki przewodnik na temat LCL - na czym polega i dlaczego może być idealnym wyborem dla firmy winiarskiej.
31.01.2023

Szyper z "Czarnej perły" oskarżony po zderzeniu statków na Motławie

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku zakończyła śledztwo w sprawie sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym. W lipcu 2021 r. galeon "Czarna Perła" zderzył się pogłębiarką na wysokości Polskiego Haka przy ujściu Motławy do Martwej Wisły.
05.01.2023

Transport morski w gospodarczych sztormach. Raport UNCTAD 2022

Wyższe ceny zboża i stawki za fracht suchych towarów masowych na początku 2022 r. przyczynią się do 1,2-procentowego wzrostu konsumpcyjnych cen żywności. Kontenerowce cumowały w portach o 13,7% dłużej w 2021 r. w porównaniu z 2020 r., pogłębiając opóźnienia i braki. A w ciągu ostatniego roku całkowita emisja gazów cieplarnianych ze światowej floty wzrosła o 4,7% - to ustalenia eksportów UNCTAD zawarte w najnowszym raporcie „Maritime Transport Review 2022”.
23.12.2022

Rotterdam. Przeładunki w cieniu wojny i sankcji

62 mln ton z prawie 470 mln ton przeładunków w porcie w Rotterdamie powiązane jest z przewozami do i z portów w Rosji – wynika z danych CBS, Urzędu Statystycznego Niderlandów. Przez ten port przechodzi wiele nośników energii importowanych z Rosji.
20.12.2022

„Midshipman X” – ugoda w sprawie o molestowanie na statku

Maersk Line, spółka zależna AP Moller-Maersk, zawarła ugodę z Hope Hicks, byłą kadetką służącą na statku linii w ramach umowy z Akademią Marynarki Handlowej USA. Hicks ujawniła anonimowo, pod pseudonimem „Midshipman X”, szczegóły dotyczące napaści seksualnej i nękania, którego stała się ofiarą w 2019.
18.11.2022

Kapitan na bani, kontenerowiec na mieliźnie

Mieszkańcy duńskiego miasta Fredericia od kilku dni mogą podziwiać niecodzienny widok – niedaleko od brzegu, na piaszczystej mieliźnie utknął niewielki kontenerowiec. A wszystko z powodu pijanego kapitana.
31.10.2022

PRS wpływa na bezpieczeństwo i ekologię. Powstały wytyczne m.in. w kwestii zastosowania paliw alternatywnych

Polski Rejestr Statków S.A. uczestniczy w polskich inicjatywach związanych ze zmianami energetycznymi, dlatego też zostały wydane kolejne trzy Publikacje Informacyjne PRS. Zawierają one wytyczne bezpiecznego wykorzystania innowacyjnych rozwiązań technicznych w ramach bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń energetycznych statków i obiektów pływających oraz transportu na statkach pojazdów zasilanych alternatywnymi źródłami energii.
19.10.2022

Grupa Azoty: projekt Portu Morskiego Police otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości 1,74 mln euro

Unia Europejska dofinansuje prace studyjne dotyczące projektu zgłoszonego przez Port Police. Obejmuje on m.in. budowę węzła kolejowego wraz z infrastrukturą techniczną w ramach realizacji linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego Police - poinformowała we wtorek Grupa Azoty.
12.10.2022

Szczecin. Portowa zbiórka krwi już w październiku

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Portowcy" działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zapraszają na akcję zbiórki krwi w szczecińskim porcie.
13.09.2022

Wypadki morskie - stan na sierpień 2022

Przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w bieżącym miesiącu. Artykuł jest częścią cyklu o wypadkach morskich.
01.09.2022

Pomorskie. Załoga holownika, z którego wypadł dźwig portowy, była nietrzeźwa

Trzej marynarze z holownika Odys, z którego w środę do Bałtyku wypadł dźwig portowy, byli pod wpływem alkoholu. Takie informacje przekazał w czwartek rzecznik Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Jednostka w asyście strażników granicznych dopłynęła do portu w Gdyni.
25.08.2022

Jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?

Niedobór kontenerów, wciąż wysokie stawki i opóźnienia w tranzycie - jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?
24.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Ratownik z karetki wodnej: wzywają nas do złamań i udarów słonecznych

Kierownik zespołu karetki wodnej ratownictwa medycznego na Zalewie Zegrzyńskim Paweł Świniarski z pokładu pływającego ambulansu o swojej pracy, letnich zagrożeniach i o tym, że najczęstszym wakacyjnym urazem jest ten po poślizgnięciu się na mokrym.
16.07.2022

Na Pomorzu policjanci przez megafony ostrzegają przed zagrożeniem na plażach

Policjanci z Pomorza na plażach, w pasie nadmorskim i w pobliżu jezior rozpoczęli nadawanie komunikatu głosowego ostrzegającego przed zagrożeniem. Jest to związane z rosnącą liczbą utonięć i nieprzestrzeganiem regulaminów kąpielisk.
15.07.2022

Problemy z dostawami w Nowej Zelandii. Brakuje burbona, piwa i nuggetsów

W Nowej Zelandii brakuje burbona, piwa rzemieślniczego i nuggetsów z kurczaka z powodu problemów w światowych łańcuchach dostaw - poinformował w środę dziennik "Guardian".
13.07.2022

Ekspert: musimy pamiętać, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia [ROZMOWA]

Musimy mieć zawsze w tyle głowy, że jesteśmy organizmami lądowymi, a woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia - mówi PAP Rafał Halik z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności NIZP PZH-PIB. Dodaje, że bardzo dużo utonięć jest wynikiem niespodziewanego ataku paniki w wodzie.
10.07.2022

Oficer statku, który zatopił barkę na Bałtyku, skazany

Brytyjczyk, który był na mostku statku Scot Carrier, który w grudniu na Bałtyku zderzył się z barką, w wyniku czego zginęło dwóch jej załogantów, został skazany na 1,5 roku więzienia.
17.06.2022

Stany Zjednoczone. Kadetki napastowane na pokładach Maersk pozywają linie

Od kilku miesięcy w Stanach Zjednoczonych trwa gorąca dyskusja na temat bezpieczeństwa kobiet wchodzących w skład załóg statków po tym, jak ukrywająca się pod pseudonimem „Midshipman-X” studentka służąca jako kadet maszynowy na pokładzie frachtowca Maersk opisała napaść seksualną, jakiej dopuścił się jej przełożony. W ostatnich dniach kobieta ujawniła swoją tożsamość i złożyła oficjalną skargę w sądzie.
17.06.2022

Dania i Kanada zakończyły spór o wyspę w Arktyce, zwany "wojną o whiskey"

Dania i Kanada zakończyły spór o bezludną wyspę Hansa w Arktyce, dzieląc półkilometrowe terytorium na pół - poinformowało we wtorek MSZ w Kopenhadze. Konflikt znany jest jako "wojna o whiskey", od pozostawianych przez duńskie i kanadyjskie władze trunków.
14.06.2022

Transporty masowe płynów w większym rozmiarze - Hillebrand wprowadza nowy flexitank XL

Największymi wyzwaniami dla łańcuchów dostaw płynnych towarów masowych są dziś zakłócenia w transporcie morskim, niedobór kontenerów, zmiany w rozkładach rejsów i przydział przestrzeni ładunkowych. W odpowiedzi Hillebrand, globalny operator logistyczny dla branży beverage, opracował i wprowadził innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na przetransportowanie w jednym kontenerze aż 27 tys. litrów płynów. To flexitank XL, jeden z największych elastycznych zbiorników typu flexitank dostępnych na rynku.
19.05.2022

Ardanowski: przez wojnę na Ukrainie w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa

Brak zasiewów na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji, sprawił, że w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa; Polska powinna zwiększyć produkcję wobec kryzysu żywnościowego na świecie - powiedział PAP Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
16.05.2022

Rusza sezon na Mazurach. Policja radzi, jak zachować bezpieczeństwo na jeziorach

W sobotę rozpoczyna się sezon żeglarski na mazurskich jeziorach. Jak pokazuje doświadczenie ubiegłych sezonów, wielu żeglarzy wsiądzie na łodzie bez podstawowej znajomości zasad żeglowania i bez wiedzy o tym, co mają robić w razie zagrożenia. Policja apeluje, by przed wypłynięciem z portu zobaczyć chociaż, gdzie są środki ratunkowe.
30.04.2022

Embargo na rosyjską ropę? Ceny wahają się

Ceny ropy na giełdach paliw wahają się w reakcji na brak decyzji UE w sprawie rosyjskiej ropy – informują maklerzy.
06.04.2022

UE: nowe sankcje, m.in. zakaz wstępu do unijnych portów dla rosyjskich statków

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała nowy pakiet unijnych sankcji na Rosję. Pośród nich znalazł się m.in. zakaz wstępu do portów UE dla statków rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję.
05.04.2022

Ukraina zakazuje eksportu nawozów - rynek z dużym problemem

Ukraina, jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych, zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją - podał w sobotę Reuters powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa.
12.03.2022

Biden: Razem z UE i G7 zawiesimy normalne stosunki handlowe z Rosją

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i państwami G7 zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej status preferowanego partnera handlowego (MFN). Ogłosił też, że Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek MFW i Banku Światowego, oraz zapowiedział zakaz importu rosyjskiego alkoholu, diamentów i owoców morza.
11.03.2022

Orlen jest zainteresowany budową terminala gazu płynnego w Policach

Orlen jest zainteresowany budową terminala gazu płynnego w Policach z wykorzystaniem infrastruktury Grupy Azoty Polyolefins. Podpisano list intencyjny w tej sprawie - poinformowały spółki w piątek.
28.01.2022

Hillebrand radzi jaki typ kontenera wybrać do transportu wina, napojów czy soków

"Czy mój towar dotrze w dobrym stanie?" To pytanie bardzo często zadają sobie dostawcy towarów wrażliwych na transport, takich jak wina, alkohole i soki. W transporcie wykorzystywane są różnego typu kontenery, a od ich wyboru może zależeć jakość przewożonych ładunków. Istotne jest to zwłaszcza teraz, gdyż planując wysyłkę, trzeba się liczyć z tym, że w obecnej, nieprzewidywalnej sytuacji na rynku transportowym, mogą wystąpić problemy z dostępnością kontenerów.
28.12.2021

Mauritius. Kapitan tankowca skazany na 20 miesięcy więzienia za wyciek paliwa do morza

Kapitan tankowca MW Wakashio i jego zastępca, odpowiedzialni za wyciek paliwa z tego statku do morza w 2020 roku, zostali skazani na 20 miesięcy więzienia - poinformował w poniedziałek maurytyjski sąd. Wypadek spowodował największą w historii Mauritiusu katastrofę ekologiczną.
27.12.2021

Zderzenie statków na Bałtyku. Dwóch załogantów Scot Carrier pod wpływem alkoholu

Szwedzkie służby podały, że badają możliwość postawienia brytyjskiej załodze statku, który przedwczoraj w nocy zderzył się z duńską jednostką na Bałtyku, zarzutów rażącego zaniedbania oraz prowadzenia statku pod wpływem alkoholu. W wypadku zginął jeden Duńczyk, drugi wciąż jest uznawany za zaginionego.
14.12.2021

W przewróconym do góry dnem statku znaleziono zwłoki marynarza

We wnętrzu duńskiego statku handlowego Karin Hoy, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, znaleziono ciało marynarza. Drugi członek załogi pozostaje zaginiony - poinformowała w poniedziałek Szwedzka Administracja Morska.
13.12.2021

Zamiast do portu w Ustce, wpłynęli na plażę. Dochodzenie umorzone

09.12.2021

Zarzut prowadzenia statku handlowego w stanie nietrzeźwości w ruchu wodnym dla oficera Ms. Ruslana

Pierwszy oficer rosyjskiego drobnicowca Ms. Ruslana usłyszał zarzut prowadzenia statku handlowego w stanie nietrzeźwości w ruchu wodnym. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu - poinformowała policja.
09.12.2021

Pijanemu kapitanowi drobnicowca Ruslana grożą dwa lata więzienia

Kapitanowi drobnicowca Ruslana, który zboczył z kursu i omal nie osiadł na mieliźnie w okolicy Gdańska, grozi kara finansowa i więzienie.
08.12.2021

Nietrzeźwy kapitan i załoga rosyjskiego statku o włos od wejścia na mieliznę u brzegów Wyspy Sobieszewskiej

Po 4 rano, rosyjski statek na kursie z Kłajpedy, w ostatniej chwili uniknął wejścia na mieliznę u brzegów Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku. Po interwencji funkcjonariuszy z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej okazało się, że zarówno kapitan, jak i dwóch oficerów było pod wpływem alkoholu.
04.12.2021

Morski Oddział Straży Granicznej: w 2020 roku 29 ofiar handlu ludźmi

Straż Graniczna poinformowała, że w 2020 roku jej Morski Oddział ujawnił dokładnie 29 przypadków handlu ludźmi. Najczęściej chodziło o pracę przymusową.
18.10.2021

Maersk inwestuje w holenderski start-up w celu opracowania paliw żeglugowych z zieloną ligniną

Duński armator A.P. Moller – Maersk, poprzez swoje ramię korporacyjne Maersk Growth, zdecydował się zainwestować w holenderski start-up Vertoro, firmę skoncentrowaną na rozwoju technologii płynnej ligniny, która może być wykorzystywana jako paliwo okrętowe.
18.10.2021

Maersk przyspieszy rozwój eFuel dzięki najnowszym inwestycjom w amerykański start-up

Duński gigant żeglugowy A.P. Moller–Maersk zainwestował w amerykańską firmę startową Prometheus Fuels, która koncentruje się na opracowywaniu opłacalnych, neutralnych pod względem emisji e-paliw dla żeglugi.
27.09.2021

Zachodniopomorskie. W wakacje utonęło łącznie 13 mężczyzn

Zachodniopomorski WOPR poinformował, że na kąpieliskach w województwie w sezonie wakacyjnym utonęło łącznie trzynaście osób – byli to sami mężczyźni. Do wypadków dochodziło wyłącznie na plażach niestrzeżonych.
09.09.2021

Ponad 40 rannych w wypadku promu koło Ibizy. Statek wpłynął na mieliznę. Płynął za szybko?

Ponad 40 osób zostało rannych w efekcie wypadku promu, który wpłynął na mieliznę w pobliżu hiszpańskiej wyspy Ibiza, w archipelagu Balearów. Wśród poszkodowanych jest 10-letni chłopiec, którego stan lekarze określają jako bardzo ciężki.
29.08.2021

Hillebrand Poland liderem w morskich przewozach kontenerowych dla beverage

Hillebrand Poland, operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze branży beverage, umacnia swoją pozycję lidera w morskim transporcie kontenerowym płynnych produktów masowych i zwiększa wolumeny przewożonych tą drogą ładunków. Firma osiąga dwucyfrowe wzrosty w tym segmencie usług i zamierza utrzymać tak dynamiczny rozwój do końca roku.
27.08.2021

Śledztwo po utonięciu w Piszu. Prokuratura bada sprawę, miasto chce upamiętnić chłopca

Podczas wypadku w Piszu na rzece Pisie jacht zahaczył o linię wysokiego napięcia i dwóch porażonych prądem żeglarzy wpadło do wody. Na pomoc ruszył 14-latek, który utonął. Władze miasta dziś zdecydują, jak uhonorować chłopca.
11.08.2021

Bałtyk. Pasażer mógł wypaść z promu. Trwają poszukiwania

Podczas rejsu z Gdańska do Nynäshamn pasażerowie zgłosili zaginięcie ich znajomego. Zaistniało podejrzenie, że mężczyzna wypadł z promu.
09.08.2021

Ratownik MOPR: po weekendowym kursie nikt nie będzie dobrym żeglarzem

Po weekendowym czy tygodniowym kursie nikt nie zostanie dobrym żeglarzem. Woda jest żywiołem, za brak umiejętności i bezmyślność przychodzi płacić wysoką cenę - oceniają ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
24.07.2021

Wypadek statku “Czarna Perła”. Armatorzy przepraszają, dwaj marynarze zwolnieni z pracy

Armatorzy statku wycieczkowego “Czarna Perła” opublikowali w czwartek, 15 lipca, oświadczenie w sprawie okoliczności, w jakich na wodzie doszło do kolizji z pogłębiarką.
16.07.2021

Kolizja statków na Motławie. Załoga "Czarnej Perły" pod wpływem alkoholu, są ranni [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pięć osób trafiło do szpitala po kolizji dwóch statków, do której doszło w środę po południu na rzece Motławie w Gdańsku. Na wysokości tzw. Polskiego Haka, pogłębiarka zderzyła się ze statkiem pasażerskim "Czarna Perła", zabierających turystów w krótkie rejsy. Badanie alkomatem wykazało, że dwóch członków załogi "Czarnej Perły" było po spożyciu alkoholu.
14.07.2021

Pomorskie: 22-latek przestraszył się burzy i wyskoczył z jachtu, sternik był pijany

Załoga jednostki pływającej Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej uratowała mężczyznę, który wypadł za burtę jachtu na Zalewie Wiślanym. W tym czasie przez akwen przechodził szkwał. Sternik łodzi, z której wyskoczył 22-latek, był pod wpływem alkoholu.
13.07.2021

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę EBITDA na poziomie 12,6% (bez zmian r/r). i zysk netto w wysokości 355 mln zł.
15.04.2021

Przetrzymywany od ponad trzech miesięcy południowokoreański tankowiec uwolniony

Przetrzymywany od stycznia przez irańską Straż Rewolucyjną południowokoreański tankowiec został oswobodzony w piątek – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Seulu. Jako pierwszy był uwolniony kapitan jednostki, a następnie tankowiec opuścił port.
09.04.2021

Szwedzka Straż Przybrzeżna „Kustbevakningen” – Morskie Organy Ścigania cz.5

Po naszej ostatniej wizycie na Morzu Północnym oraz spotkaniu z Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4) - skierujemy się na cieśniny duńskie, aby bezpiecznie zakończyć nasz rejs w porcie macierzystym jakim jest Gdynia. Przechodząc pod Mostem nad Sundem, całkiem możliwe jest, że na swojej drodze spotkamy Kustbevakningen, czyli Szwedzką Straż Przybrzeżną.
30.03.2021

Komisje senackie zajmą się poprawkami do tzw. pakietu akcyzowego

Senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz rolnictwa i rozwoju wsi ocenią poprawki złożone w środę do nowelizacji ustawy o akcyzie. Tzw. pakiet akcyzowy zawiera szereg przepisów mających uszczelnić system; wątpliwości senatorów budzi termin ich wejścia w życie - 1 maja br.
24.03.2021

USA: Barka uderzyła w dom w stanie Waszyngton

Barka uderzyła w prywatny dom na nabrzeżu w Gig Harbor w stanie Waszyngton w poniedziałek, 15 marca. Nikomu nic się nie stało.
17.03.2021

Na Mauritiusie rozpoczyna się demontaż rufy MV Wakashio

Sześć miesięcy po zatopieniu dziobu MV Wakashio, w Pointe d'Esny na Mauritiusie w końcu rozpoczął się demontaż rufy statku.
18.02.2021

Ponad 40 procentowy postęp prac na budowie Grupy Azoty Polimerów Police

Realizacja projektu „Polimery Police” weszła w kluczową fazę budowy. Od 17 stycznia systematycznie dostarczane są kolejne wielkogabarytowe urządzenia niezbędne do uruchomienia instalacji. Pierwszym z nich był zbiornik na otrzymywany w procesie odwodornienia propanu propylen. Trwają również przygotowania do przyjęcia największego aparatu jakim jest splitter propan-propylen, którego łączna masa transportu wynosi ponad 890 ton.
05.02.2021

Iran zgodził się wypuścić załogę zatrzymanego w styczniu tankowca

Władze Iranu zgodziły się na wpuszczenie z kraju załogi południowokoreańskiego tankowca - poinformowało we wtorek irańskie MSZ. Tankowiec Hankuk Chemi został zatrzymany 4 stycznia z powodu "zanieczyszczenia olejem" wód Zatoki Perskiej i cieśniny Ormuz.
02.02.2021

Francja chce moratorium, które przerwie wojnę celną UE i USA

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział w wywiadzie dla dziennika "Journal du Dimanche" opublikowanym w niedzielę, że wojnę celną UE i USA należałoby przerwać dzięki moratorium na kolejne taryfy, zanim wypracowane zostanie trwałe rozwiązanie.
17.01.2021

W tym roku inflacja zmniejszy się do 2,6 proc.

W 2021 roku inflacja ogółem zmniejszy się do 2,6 proc. wobec 3,4 proc. w 2020 r - szacuje Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska. Ekonomista w najbliższych miesiącach oczekuje zmniejszenia inflacji dzięki spadkowi dynamiki cen żywności.
15.01.2021

Policjanci popłynęli łodzią po awanturnika

Przepłynięcie łodzią Jeziora Solińskiego było jedyną możliwością dotarcia do awanturującego się pijanego mężczyzny. O pomoc poprosił 77-letni ojciec awanturnika, który schronił się przed synem w przyczepie. Pijany 23-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie.
07.01.2021

Inflacja znalazła się poniżej celu NBP po raz pierwszy od maja 2019 r.

Inflacja znalazła się poniżej celu NBP po raz pierwszy od maja 2019 r., czwartkowy odczyt jest też wyraźnie niższy od prognoz - komentuje dane GUS ekonomista Pekao Piotr Bartkiewicz. Wskazał, że wpływ na spadek inflacji mają ceny żywności i niższa inflacja bazowa.
07.01.2021

Korea Płd. wysyła do Iranu delegację, by starała się o uwolnienie tankowca

Korea Południowa jak najszybciej wyśle do Iranu delegację dla prowadzenia rozmów w sprawie uwolnienia noszącego południowokoreańską banderę tankowca. Statek wraz ze swą 20-osobowa załogą wczoraj został zatrzymany przez okręty irańskiej Gwardii Rewolucyjnej pod zarzutem zanieczyszczenia olejem wód morskich.
05.01.2021

Ogólnokrajowy lockdown w Anglii

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek wieczorem wprowadzenie w trybie natychmiastowym kolejnego lockdownu w Anglii w związku z nową odmianą koronawirusa. Przywrócony zostaje zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego powodu.
04.01.2021

Od 1 stycznia podróżni z Wielkiej Brytanii traktowani jak podróżni z państw trzecich

Od 1 stycznia 2021 r. podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza UE. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt - informuje resort finansów.
30.12.2020

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Hillebrand wprowadza innowacyjny flexitank Pulse do transportów morskich gęstych płynów

Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze branży beverage, stawia na rozwój transportów płynnych towarów masowych o dużej gęstości. W tym roku Hillebrand przejął firmę Braid, czołowego gracza w logistyce towarów płynnych. Teraz wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie dla tej grupy ładunków, które ma usprawnić przewozy masowe gęstych płynów – flexitank Pulse, wykorzystywany w dostawach morskich i drogowych.
16.12.2020

Lockdown u sąsiadów, kolejna fala koronawirusa w Europie

Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa zamykają się przed Bożym Narodzeniem - opisuje sytuację pandemiczną u naszych sąsiadów środowa "Gazeta Wyborcza". Dziennik zauważa też, że Polsce - inaczej niż u naszych sąsiadów - o dodatkowych obostrzeniach na święta i na sylwestra na razie nic nie wiadomo.
16.12.2020

Od początku 2021 r. handel z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

Od 1 stycznia 2021 r. służby celne państw członkowskich Unii Europejskiej, w procedurze eksportu i importu z Wielką Brytanią, będą stosować takie przepisy jak wobec krajów trzecich, czyli nie będących członkami UE - podał resort finansów we wtorek na stronie internetowej.
15.12.2020

Remonty eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej

Jak wszystkie instytucje kultury, Muzeum Marynarki Wojennej z powodu pandemii pozostaje zamknięte. Pod nieobecność zwiedzających kilka cennych eksponatów przechodzi kurację odmładzającą. Inne czekają w kolejce. Konserwacje wspiera samorząd oraz społeczeństwo.
10.12.2020

Premier w "PB": wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego

Walka z pandemią kiedyś się skończy, dlatego poza doraźną pomocą dla firm patrzymy również w przyszłość, by wówczas szybko ruszyć do gospodarczego wyścigu; wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego - zapowiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" premier Mateusz Morawiecki.
07.12.2020

Są nowe ustalenia w sprawie śmiertelnego wypadku przy nabrzeżu Westerplatte

"Mężczyzna próbował wejść na holownik, którego kapitan był pijany" - podało dziś Radio Gdańsk. To nowe ustalenia w sprawie wtorkowego wypadku przy nabrzeżu Westerplatte.
27.11.2020

Najważniejsze postanowienia ze 102. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach 4-11 listopada br. w formie zdalnej odbyła się 102 sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego, w której udział wzięła również delegacja polska.
26.11.2020

Inflacja po pandemii może utrzymywać się na ponadprzeciętnie wysokim poziomie

W najbliższych latach po pandemii inflacja może utrzymywać się na wyższym poziomie niż średnia z ostatnich dwóch dekad - wskazuje w raporcie PKO BP. Przyszłą inflację będą determinowały m.in. demografia, transformacja energetyczna, wojny handlowe, kształt polityki redystrybucyjnej państwa.
25.11.2020

Katalizatory o ogromnych powierzchniach pozwolą zamieniać CO2 w paliwo

Zamianę dwutlenku węgla w alkohol etylowy i inne, cenne substancje umożliwią katalizatory opracowywane przez dr. Wojciecha Stępniowskiego. Katalizatory zbudowane są z nanodrucików, mają ogromne powierzchnie, co zapewnia wystarczająco dużo miejsca cząsteczkom biorącym udział w reakcji.
13.11.2020

Wodorosty uratują Bałtyk?

Dodaje się je do kosmetyków, leków, służą do produkcji materiałów, biopaliwa, a nawet ... do pieczenia chleba! Czy farmy wodorostów to potencjał dla uratowania Morza Bałtyckiego? Tak twierdzą twórcy projektu GRASS z Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.
16.10.2020

W październiku tempo inflacji może być zbliżone do wrześniowego

W październiku można się spodziewać zbliżonego do wrześniowego tempa inflacji, co będzie wynikiem wzrostu cen w usługach, w tym w edukacji - prognozuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Eksperci oczekują też podobnego wzrostu cen żywności i dalszego hamowania spadku cen paliw.
15.10.2020

Recesja polskiej gospodarki w 2020 r. może wynieść 3,9 proc.

Polska gospodarka może skurczyć się w 2020 r. pierwszy raz od niemal 30 lat, notując recesję 3,9 proc., a w 2021 r. zacznie stopniowo odrabiać straty - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego.
07.10.2020

Od początku kwietnia utonęło 358 osób

W sobotę utonęły trzy osoby - poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia - według policyjnych statystyk - utonęło w Polsce 358 osób.
04.10.2020

Inflacja wyższa niż spodziewana

Za wzrost inflacji we wrześniu odpowiadają m.in. wyższa niż zakładano dynamika cen żywności i nośników energii oraz paliw - wskazał ekonomista z Pekao Piotr Bartkiewicz, odnosząc się do czwartkowego szybkiego szacunku GUS wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.
01.10.2020

Import USA gwałtownie rośnie. Detaliści panicznie magazynują towary z powodu pandemii

Producent gier planszowych Exploding Kittens i Throw Throw Burrito z Los Angeles zamówił 1 milion dodatkowych sztuk w swojej fabryce w Chinach w nadziei, że koronawirus nie zrujnuje jego świątecznych sprzedaży.
28.09.2020

Od początku kwietnia już 353 utonięcia

W sobotę 26 września utonęła jedna osoba, zaś od początku kwietnia br. Komenda Główna Policji odnotowała 353 utonięcia - poinformowało w niedzielę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swym raporcie dobowym.
27.09.2020

W piątek utonęły trzy osoby

W piątek 25 września utonęły trzy osoby. Od początku kwietnia br. Komenda Główna Policji odnotowała 352 utonięcia - poinformowało dziś rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swym raporcie dobowym.
26.09.2020

W tym sezonie odnotowano już 348 utonięć

W poniedziałek we Wrocławiu utonęła jedna osoba - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 348 utonięć.
22.09.2020

W niedzielę utonęły dwie osoby

Wczoraj utonęły dwie osoby - podało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 347 utonięć.
21.09.2020

Od kwietnia odnotowano 345 utonięć

W czwartek utonęła jedna osoba - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Doszło do tego w miejscowości Rumia (pow. wejherowski) na Pomorzu. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 345 utonięć.
18.09.2020

Od kwietnia odnotowano 344 utonięcia

Wczoraj utonęła jedna osoba w miejscowości Dąbie w województwie pomorskim - podało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 344 utonięcia.
16.09.2020

Wczoraj dwie osoby utonęły

W poniedziałek utonęły dwie osoby - podało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 343 utonięcia.
15.09.2020

Już za miesiąc oddaj z nami krew w porcie Szczecin

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, zapraszają na akcję poboru krwi, a ta już za miesiąc 15 października br. w godzinach 8.00-12.00 na parkingu przy budynku ZMPSiŚ SA ul. Bytomska 7 w Szczecinie.
14.09.2020

W weekend utonęło siedem osób

W miniony weekend utonęło siedem osób - poinformowało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 341 utonięć.
14.09.2020

W sobotę utonęły trzy osoby

W sobotę utonęły trzy osoby - podało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 335 utonięć.
13.09.2020

Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon

Gdański Ośrodek Sportu przedstawił statystyki dotyczące bezpieczeństwa w sezonie letnim 2020 nad morzem. Na kąpieliskach morskich nie było żadnego utonięcia. Są jednak problemy, z których największy i powtarzający się od lat to kąpiel w morzu plażowiczów będących pod wpływem alkoholu.
08.09.2020

RCB: w poniedziałek utonęły dwie osoby, od początku kwietnia 328 utonięć

W poniedziałek utonęły dwie osoby; od początku kwietnia br. policja odnotowała 328 utonięć - poinformowało we wtorek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swym raporcie dobowym.
08.09.2020

326 utonięć od początku kwietnia

W sobotę utonęły dwie osoby, a w niedzielę jedna - przekazało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 326 utonięć.
07.09.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.