• <

Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon

08.09.2020 15:05 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon

Partnerzy portalu

Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon - GospodarkaMorska.pl
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdański Ośrodek Sportu przedstawił statystyki dotyczące bezpieczeństwa w sezonie letnim 2020 nad morzem. Na kąpieliskach morskich nie było żadnego utonięcia. Są jednak problemy, z których największy i powtarzający się od lat to kąpiel w morzu plażowiczów będących pod wpływem alkoholu.

Podczas minionego sezonu letniego bezpieczeństwa na kąpieliskach strzeżonych w Gdańsku pilnowało prawie 150 ratowników wodnych. Pracowali na ośmiu kąpieliskach: Jelitkowo, Klipper, molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle i Świbno.

To było pracowite lato. W ciągu całego tego okresu podjęli łącznie 143 interwencje – 57 w wodzie i 86 na plaży. Jak podaje GOS, niechlubne i najbardziej zatrważające statystyki związane są z interwencjami w wodzie, z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu lub nietrzeźwych. To ponad połowa odnotowanych przypadków (aż 30 na ogólną liczbę 57 wszystkich interwencji).

Blisko 200 osób skorzystało z pomocy w punktach medycznych. Do najczęstszych dolegliwości plażowiczów należały różnego rodzaju urazy, udary słoneczne, poparzenia, zasłabnięcia oraz użądlenia przez owady. Dodatkowo w trakcie sezonu letniego, ratownicy podjęli 114 zakończonych sukcesem interwencji związanych z poszukiwaniami zagubionych dzieci. Podobnie, jak w latach poprzednich, rodzice mogli u ratowników otrzymać bezpłatne opaski na rękę dla dzieci w ramach akcji „Mamo tu jestem” i chętnie z nich korzystali. Dzięki temu z roku na rok odnotowuje się coraz mniejszą ilość zagubionych dzieci.

Sezon 2020 w liczbach:

146 - ratowników wodnych
57 - interwencji w wodzie w tym 30 interwencji wobec osób pod wpływem alkoholu lub nietrzeźwych
86 - interwencji na plaży
114 - odnalezionych dzieci
188 - osób zaopatrzonych w punkcie medycznym
221 - akcji pozorowanych w ramach ćwiczeń, w tym ćwiczenia w trudnych warunkach
40 - osób niepełnosprawnych ruchowo skorzystało z pływających wózków – amfibii

Kąpieliska były czynne łącznie przez:

– Molo Brzeźno – 736 godzin
– Stogi, Jelitkowo, Dom Zdrojowy, Orle, Sobieszewo – 536 godzin
– Świbno –  496 godzin
– Klipper – 456 godzin

zakaz kąpieli (wysoka fala, silne prądy wsteczne, zanieczyszczenia) – średnio 420 godzin
najwyższa temperatura wody: 24 stopnie C
najwyższa temperatura powietrza: 34 stopnie C
najwyższy stan morza: 5 w skali Douglasa (Molo Brzeźno, Wyspa Sobieszewska)

Na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz Molo Gdańsk Brzeźno ponownie zostały udostępnione specjalistyczne wózki – amfibie. Umożliwiały one łatwy transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z wodą osobom niepełnosprawnym. Nad bezpieczeństwem korzystających z amfibii zawsze czuwali specjalnie przeszkoleni ratownicy. Pomogli oni zażyć kąpieli ponad 40 osobom. W jednym przypadku amfibię holował pies ratowniczy, aby zapewnić bezpieczeństwo kapiącej się osobie.

Podobnie jak w ubiegłych latach Gdański Ośrodek Sportu zorganizował cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia „Letniej Szkoły Ratownictwa”. Grupa ponad stu młodych osób przez całe wakacje asystowała ratownikom i podpatrywała ich w codziennej pracy. Ponadto na kąpieliskach staż odbyło 13 ratowników społecznych.

W tym roku po raz pierwszy nad morzem odbyły się również zajęcia „Aktywuj się w ratownictwie”, które cieszyły się ogromną popularnością. Dotychczas zajęcia te odbywały się wyłącznie na pływalniach zarządzanych przez GOS. Po raz pierwszy postanowiono dać szansę młodzieży i dorosłym, aby poczuli się jak prawdziwi ratownicy Kąpieliskach Morskich w Gdańsku.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.