• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"

AK

28.02.2022 22:55
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"

Partnerzy portalu

Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło" - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nils Junge/Marrine Traffic

Luksusowy jacht Graceful o wartości 98 mln dolarów należący do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina jest celem grupy Anonymous. Zgodnie z doniesieniami medialnymi, aktywiści zmodyfikowali dane lokalizacyjne jachtu sprawiając, że "rozbił się" u brzegu Wyspy Węży, a następnie zmieniły jego kurs na "piekło".

To nie pierwsze działanie aktywistów z międzynarodowej grupy hakerów Anonymous. Po inwazji Rosji na Ukrainę wypowiedzieli cyfrową wojnę Federacji Rosyjskiej. Anonymous zablokował już dostęp do m.in. rządowych stron internetowych Rosji i Białorusi. Grupa zhakowała także strony internetowe serwisu Russia Today, uderzyła w Gazprom i producenta broni wspierającego Rosję. Ale to nie koniec.

Teraz hakerom z Anonymous udało się włamać do automatycznego systemu identyfikacji statków (AIS). Za cel obrali luksusowy jacht, który jest własnością Władimira Putina.

Zmienili jego dane lokalizacyjne w ten sposób aby wyglądało, że rozbił się u wybrzeży Wyspy Węży, jego kierunek to piekło, a znak wywoławczy to FCKPTN ("Fuck Putin"). Dodajmy, że FCKPTN to obecnie popularny hasztag na Twitterze używany przy wpisach piętnujących inwazję Rosji na Ukrainę.

Jak poinformował Ryan Gallagher z serwisu Bloomberg, Anonymous mieli "przejąć" kontrolę nad luksusowym jachtem Putina i podmienić informacje wysyłane przez AIS. Rewelacje te potwierdziła grupa Anonymous. Okazuje się również, że hakerom udało się zmodyfikować dane lokalizacyjne jachtu w taki sposób, że pokazywały, że rozbił się on u brzegu Wyspy Węży.

Dodajmy, że 82-metrowy jacht zbudowano w 2014 roku za blisko 87 mln euro. Luksusowa jednostka posiada m.in. kryty basen, spa, lądowisko dla helikopterów, parkiet taneczny, siłownię i bar. Przebywała w Hamburgu od kilku miesięcy, wybudowano na niej m.in. dwa nowe balkony.

CZYTAJ: Putin zabrał swój jacht ze stoczni w Hamburgu

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.