• <

Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza

14.11.2020 21:57 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza

Partnerzy portalu

Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza - GospodarkaMorska.pl

Należący do rosyjskiego oligarchy, Romana Abramowicza,  Eclipse nie jest już największym jachtem na świecie. Wybudowany w 2009 roku statek wciąż jednak robi wrażenie.  Za swoje cacko Rosjanin zapłacił 340 mln euro.

Statek mierzy 163,5 metra długości i 17,3 metra szerokości. Nośność okrętu to 1480 ton, a zasilają go cztery silniki Diesla o mocy maksymalnej 7400 kW. Machinę napędzają pędniki azymutalne czyli system napędu w których urządzeniem wytwarzającym siłę poruszającą jednostkę jest śruba zamocowana pod kadłubem statku na obracającym się (do 360°) wokół pionowej osi ramieniu.

Dzięki takiemu zestawowi napędzającemu jacht może osiągnąć prędkość do 25 węzłów (22 węzły przy zwyczajnej żegludze). Eclipse to ponadto największa jednostka na świecie, która wykorzystuje do stabilizacji specjalny rotor zamontowany z tyłu statku. Urządzenie działa na zasadzie efektu Magnusa (obszar niższego ciśnienia nad obracającym się wałem wykorzystywany jest w stabilizacji przechyłów bocznych). Pomaga to zachować równowagę jednostce w trakcie zakotwiczenia i na małych prędkościach. Załoga statku liczy 70 osób.

Kadłub jachtu jest wykonany ze stali. Na pokładzie statku mogą lądować aż dwa helikoptery na raz. Dla gości zaś przygotowano 24 kabiny, dwa baseny, kilka saun i pokój rozrywek. Wszystkie te pomieszczenia są chronione przez kuloodporne szyby i wykrywacze ruchu. Eclipse jest też wyposażony w balistyczny system antyrakietowy. Dodatkowo mostek i kajuta Abramowicza jest opancerzona. Z tego powodu jacht często nazywa się pływającą fortecą.

Na pokładzie Eclipse znajdziemy też trzy łodzie ratunkowe i mini okręt podwodny, który może się zanurzyć na głębokość 50 metrów. Krążą także plotki, że jacht ma zainstalowane specjalne zabezpieczenie przed paparazzi, które ich oślepia i uniemożliwia robienie zdjęć.

Eclipse został skonstruowany w stoczni Blohm + Voss w Hamburgu. Niemiecka przystań już od XIX wieku słynie z budowy prywatnych jachtów. Swoje statki zamówił tam między innymi Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, miliarder Andrei Melniczenko, a dawniej Adolf Hitler, który pływał na zbudowanym tam jachcie Grille.

Obecnie Eclipse znajduje się w swoim macierzystym porcie w Hamburgu, gdzie prawdopodobnie czeka go lekka modernizacja.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.