• <
escort_980x120_gif_2020

Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]

06.11.2020 11:30

Partnerzy portalu

Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

Podczas obserwowania wielorybów u wybrzeży Kalifornii, dwie przyjaciółki spotkała ekstremalna niespodzianka - nagle pod ich kajakiem wynurzył się humbak.

Julie McSorley i Liz Cottriel pływały spokojnie około pół mili od brzegu w hrabstwie San Luis Obispo, gdy zauważyły ławice srebrnych ryb wokół swojego kajaka oraz usłyszały dziwny dźwięk.

- Wiedziałyśmy, że coś się zaraz wydarzy, ale nie wiedziałyśmy, gdzie dokładnie jest wieloryb
- powiedziała 55-letnia McSorley.

Humbak wynurzył się nagle pod kajakiem, unosząc je na około sześć stóp nad wodę.

 - Nie wiedziałam co się dzieje - powiedziała pani McSorley. - To była kwestia sekundy lub dwóch. Widziałam tylko biel, wyciągnęłam rękę i pomyślałam: „Jestem miażdżona”. Czułam, że albo wieloryb mnie przygniecie, albo utonę - powiedziała pani Cottriel. - Dosłownie zaglądałam do buzi wieloryba.

Pobliscy kajakarze pomogli kobietom wykaraskać się opałów. Jakimś cudem krajarki nie odniosły poważnych obrażeń, z wyjątkiem kilku siniaków.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration humbaki występują zwykle na zachodnim wybrzeżu i u wybrzeży Alaski, Nowej Anglii, środkowego Atlantyku i południowo-wschodniego wybrzeża.

Według NOAA ssaki, które mogą ważyć do 40 ton, żywią się krylem i małymi rybami. Humbaki są ulubieńcem obserwatorów wielorybów, którzy ekscytują się widokiem ich wyskakujących z wody i uderzających o powierzchnię płetwami piersiowymi lub ogonami.

Po powrocie na brzeg, pani Cottriel odkryła, że ​​ma małą pamiątkę z tego doświadczenia. Kiedy potrząsała mokrą koszulą, „wypadło pięć lub sześć srebrnych rybek” - powiedziała ze śmiechem.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.