• <

Wynik wyszukiwania - "wieloryb" - Wiadomości

Martwy wieloryb na dziobie wycieczkowca

Truchło 13-metrowego wieloryba zagrożonego gatunku odkryto na gruszce dziobowej statku wycieczkowego, gdy ten wpływał do nowojorskiego portu Brooklyn.
13.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

Król Maorysów chce, by wieloryby miały takie same prawa jak ludzie

Król Maorysów na Nowej Zelandii – kraju, który jednej ze swoich rzek nadał osobowość prawną – oznajmił w czwartek, że wieloryby powinny mieć podobne prawa do istot ludzkich, aby można je było chronić.
28.03.2024

Pożar komina na wycieczkowcu. Przyczyną piorun?

Wczoraj na luksusowym wycieczkowcu Carnival Freedom linii Carnival Cruise Line doszło do pożaru komina. Linie oświadczyły jedynie, że nikomu nic się nie stało, a statek funkcjonuje bez zakłóceń. Dokładna przyczyna nie jest znana, ale podejrzewa się uderzenie pioruna.
24.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Wodowanie Rangei (Grzmiącego Wieloryba). To czwarty okręt podwodny z nowej serii, która wzmocni siły morskie Kraju Kwitnącej Wiśni

W stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano, 17 października br., czwarty okręt podwodny typu Taigei, przyszły JS Raigei (SS 516).
18.10.2023

Wieloryb kontra łódź: jedna osoba nie żyje, druga ranna

Wieloryb przewrócił łódź u wybrzeży Sydney w sobotę, w wyniku czego zginął jeden mężczyzna, a drugi został ranny. Wieloryby rzadko powodują śmierć ludzi, jednak w regionie odnotowano przypadki zderzeń tych zwierząt z łodziami. Wyskoki z wody są charakterystycznym zachowaniem wielu gatunków waleni.
30.09.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Człowiek pływający z rekinami dla rozrywki zaburza zachowanie tych zwierząt

Ludzie, którzy w ramach rozrywki turystycznej pływają z rekinami wielorybimi, mają negatywny wpływ na zachowanie tych zwierząt – ustalili naukowcy z Meksyku i Wielkiej Brytanii. Wyniki badania zostały opublikowane na łamach „Scientific Reports”.
07.09.2023

Islandia: wracają okrutne polowania na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Ależ olbrzym! Jest nowy kandydat na najcięższe zwierze w historii Ziemi. To prehistoryczny wieloryb

Być może waleń błękitny straci pierwsze miejsce na podium najcięższych zwierząt w dziejach Ziemi. Prehistoryczny wieloryb, którego szkielet odkryto, jest kandydatem na zwycięzcę. Naukowy opis szkieletu publikują badacze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Nature”.
03.08.2023

Islandia. Minister rybołówstwa: tego lata nie odbędą się połowy wielorybów

Tego lata nie odbędą się połowy płetwali zwyczajnych u wybrzeży Islandii - oświadczyła minister rybołówstwa i rolnictwa tego kraju Svandis Svavarsdottir. Sezon komercyjnych polowań miał się rozpocząć w środę 21 czerwca.
21.06.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

"Foreign Policy": białucha Hvaldimir mogła być tajną bronią Putina, ssaki morskie są od lat szkolone przez Rosjan

Czy białucha Hvaldimir, pierwszy raz zauważona u wybrzeży Norwegii w 2019 roku, mogła być tajną bronią Władimira Putina? - pyta na łamach magazynu "Foreign Policy" Elisabeth Braw z ośrodka analitycznego American Enterprise Institute.
06.06.2023

Najsłynniejszy szpieg pośród waleni powrócił

Bieługa 007, zwana również „Whaledimirem”, czyli tajemniczy waleń ze specjalną uprzężą, o którym mówi się, że mógł zostać „wyszkolony” przez rosyjskie służby do walenich akcji szpiegowskich, przypłynął do Oslo.
25.05.2023

Wieloryb w Bałtyku nagrany przez pracownika platformy Petrobalticu

Wieloryba w Bałtyku, 70 km na północ od wybrzeża, nagrał mieszkaniec Gdyni Marcin Grabowski - podał we wtorek gdyński magistrat. Podkreślono, że na oczach załogi statku zwierzę, prawdopodobnie humbak, kilkukrotnie wynurzyło się z wody, po czym odpłynęło dalej. Nagranie powstało z pracującej na koncesji B3 platformy wydobywczej Petrobaltic należącej do Lotos Petrobaltic.
21.03.2023

Połowy homarów i krabów zagrażają populacji waleni?

W zeszłym roku Seafood Watch ustalił, że sieci używane do połowu homarów w Maine spowodowały w ostatnim czasie zaplątanie się wieloryba północnoatlantyckiego. To nie pierwszy taki przypadek, co zdaniem ekologów może przyczynić się do zagrożenia populacji tych morskich ssaków. Zachęcają również do usunięcia homara z listy zrównoważonej żywności, co z kolei grozi konfliktem z rybakami, dla których połowy skorupiaków to nie tylko biznes, ale źródło wielu miejsc pracy w rybołówstwie i branży stoczniowej.
20.03.2023

Przełomowy traktat wzmocni wysiłki na rzecz ochrony różnorodności biologicznej

Nowy prawnie wiążący międzynarodowy instrument dotyczący ochrony i zrównoważonego użytkowania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach poza jurysdykcją krajową, znany jako "BBNJ" został uzgodniony 4 marca, po zakończeniu piątej rundy negocjacji traktatu w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych.
15.03.2023

Humbaki przestają śpiewać

Samce humbaków rezygnują z pieśni godowych na rzecz walk o partnerki – informują naukowcy australijscy na łamach pisma „Communications Biology”.
08.03.2023

Wieloryb uwięziony w ujściu rzeki w Bretanii wrócił do morza

Wieloryb uwięziony od czwartku w ujściu rzeki w Bretanii w zachodniej Francji, znalazł w końcu drogę powrotną do morza - poinformowała w piątek agencja AFP, powołując się na stowarzyszenie odpowiedzialne za akcję ratunkową.
10.02.2023

Włoski lodołamacz pobił rekord na biegunie południowym

Laura Bassi, włoski lodołamacz przewożący naukowców prowadzących badania na Antarktydzie, dopłynął dalej na południe niż jakikolwiek statek wcześniej. Było to możliwe przez cofanie się lodu wokół biegunów.
01.02.2023

Czy rozwój morskich turbin wiatrowych prowadzi do śmierci wielorybów?

W trakcie budowy morskich turbin wiatrowych doprowadzono do śmierci wielorybów w rejonie wybrzeża New Jersey – takie informacje pojawiły się w amerykańskiej przestrzeni internetowej. Jak się okazuje, nie jest to prawda. Organizacja fact-checkingowa uczula na dezinformację pojawiająca się na temat alternatywnych źródeł energii.
31.01.2023

Zrewidowane wytyczne w zakresie hałasu podwodnego. Konieczne niezwłoczne działania

W mijającym tygodniu Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization - IMO) poczyniła postępy w zakresie regulacji dotyczących hałasu podwodnego ze statków oraz jego szkodliwego wpływu na faunę morską. Sojusz na rzecz Czystej Arktyki (Clean Arctic Alliance - CAA) apeluje o niezwłoczne opracowanie programu konkretnych działań na rzecz redukcji emisji.
29.01.2023

Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?

Firma Kyodo Senpaku wystawiła trzy nowe automaty oferujące produkty spożywcze pochodzenia wielorybiego. Na razie tego typu "atrakcje" pojawiły się w Tokio, ale przedsiębiorstwo planuje umieścić kolejne w Osace. Liczy na zwiększenie ich liczby do 100 w ciągu pięciu lat, oczekując na rosnący popyt.
25.01.2023

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

Choć martwe walenie na plażach w New Jersey nie są niczym nowym, to u zwierzęcia, które znaleziono w zeszłym tygodniu, zidentyfikowano specyficzne obrażenia.
19.01.2023

Brazylia. Trzy kaszaloty wyrzucone na plażę wywołały panikę

Grupa kaszalotów wyrzuconych przez Ocean Atlantycki na plażę Prainha w Arraial do Cabo, na południowym wschodzie Brazylii, wywołała panikę wśród spędzających tam noworoczny urlop wczasowiczów.
02.01.2023

Koniec z patyczkami do uszu, plastikowymi słomkami i sztućcami. Projekt ustawy przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
20.12.2022

Syreny morskie kształtowały ekosystem

Przez miliony lat syreny morskie Stellera, ważące cztery tony ssaki-olbrzymy, kształtowały ekosystem podwodnych łąk wodorostowych w okolicach cieśniny Beringa. Zostały wytępione w zaledwie trzy dekady po ich odkryciu – piszą naukowcy w „Frontiers in Ecology and Evolution”.
10.12.2022

Marynarka Wojenna chce dwa Delfiny

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował, że Marynarka Wojenna zamierza pozyskać dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Umowa w tej sprawie jest procedowana.
14.10.2022

Nowa Zelandia. Zmarło 477 wyrzuconych na brzeg waleni

477 waleni z gatunku grindwali zmarło w ostatnich dniach na dwóch plażach Nowej Zelandii - poinformowało nowozelandzkie ministerstwo środowiska, cytowane w środę przez agencję AP.
12.10.2022

Około 230 waleni wyrzuconych na brzeg na Tasmanii, połowa może być martwa

Około 230 waleni zostało wyrzuconych na brzeg australijskiej wyspy Tasmanii. Konserwatorzy przyrody udają się w środę na pomoc zwierzętom, nawet połowa z nich może już być martwa - przekazał w oświadczeniu tasmański departament środowiska i zasobów naturalnych.
21.09.2022

Białucha, która utknęła w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy z wodą morską

Białucha arktyczna, która od tygodnia uwięziona jest w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy ze słoną wodą w pobliżu morza – poinformowała we wtorek organizacja broniąca środowiska morskiego Sea Shepherd France.
09.08.2022

Kolejna rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Zabito 99 delfinów butlonosych, najwięcej od lat

W ramach tradycyjnego polowania na wieloryby na Wyspach Owczych zabito 99 delfinów butlonosych, najwięcej od 124 lat. Organizacja non profit Blue Planet Society przypomina, że na taką skalę nie polowano na butlonosy od schyłku XIX wieku - relacjonuje w poniedziałek "Newsweek".
02.08.2022

Kobieta weszła na grzbiet wieloryba, trafiła do aresztu. Policja sprawdza, czy to karalne

Policja aresztowała w czwartek kobietę, która wcześniej wspięła się na grzbiet wieloryba w nadmorskiej miejscowości Zandvoort, informują media. Funkcjonariusze dopiero sprawdzają, czy czyn kobiety jest karalny.
21.07.2022

Wyspy Owcze. Na skutek protestów rząd wprowadził ograniczenia w polowaniach na delfiny

Na skutek powszechnej krytyki za ubiegłoroczne zabicie 1400 delfinów Wyspy Owcze tymczasowo ograniczają kontrowersyjne polowania do 500 sztuk rocznie - poinformował w niedzielę internetowy serwis BBC.
11.07.2022

Wielka Brytania zbada wpływ offshore wind na życie morskie

Wpływ morskiej energetyki wiatrowej na środowisko morskie, wraz z innymi działaniami człowieka, wciąż nie jest dobrze znany. Tej sprawie przyjrzą się brytyjscy naukowcy w ramach programu badawczego Ecological Consequences of Offshore Wind (ECOWind).
22.05.2022

Zmilitaryzowane delfiny użyte przez Rosjan do obrony portu w Sewastopolu

Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (USNI) odkrył, że Rosjanie użyli tresowanych delfinów do obrony Morza Czarnego. Zwierzęta zostały wykorzystane w Porcie Sewastopol w okupowanym Krymie.
28.04.2022

Nawet Arktyka jest zanieczyszczana przez plastik

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

[WIDEO] Odnaleziono 200-letni wrak statku wielorybniczego

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (National Oceanic and Atmospheric Administration; NOAA) ogłosiła, że w Zatoce Meksykańskiej zidentyfikowano wrak 207-letniego statku wielorybniczego Industry. Jest to jednostka, która zapisała się w historii jako statek, na którym wszystkie grupy etniczne były traktowane na równi.
25.03.2022

Największy statek Greenpeace odchodzi na emeryturę. Powstał w Polsce

Esperanza, największy statek w posiadaniu Greenpeace, po dwóch dekadach odchodzi ze służby. Powód? Zbyt duży ślad węglowy.
22.03.2022

[WIDEO, ZDJĘCIA] Naukowa sensacja – wrak Endurance odnaleziony w idealnym stanie

Wrak barkentyny Endurance, na której w 1914 roku załoga pod dowództwem szefa wyprawy Ernesta Shackletona i kapitana statku Franka Worsleya próbowała przeprawić się przez Antarktykę, został odnaleziony w niemal idealnym stanie na Morzu Weddella.
09.03.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
11.02.2022

Raport WWF: jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach

Jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach, a samo tworzywo można znaleźć we wszelkich morskich organizmach od planktonu po wieloryby - alarmował we wtorek Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) w nowo opublikowanym raporcie.
08.02.2022

Islandia zaprzestaje komercyjnego wielorybnictwa

Islandia podjęła decyzję o wycofaniu się z komercyjnych połowów wielorybów. Powodem jest brak popytu.
08.02.2022

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 rok

Islandia - jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż zezwala się na połów wielorybów - zamierza od 2024 r. skończyć z tą praktyką. Powodem jest niski popyt - poinformował w piątek rząd islandzki.
04.02.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
03.02.2022

RPA. Shell musi wstrzymać poszukiwania ropy. Protestowali m.in. rybacy

Sąd Najwyższy RPA orzekł we wtorek, że Shell musi zakończyć poszukiwania ropy u wybrzeży Afryki Południowej. Firma uzyskała wcześniej zgodę na poszukiwanie ropy z wykorzystaniem fal dźwiękowych, jednak organizacje ekologiczne zaskarżyły ją do SN.
28.12.2021

Sri Lanka. Wrak zatopionego statku z chemikaliami ma zostać usunięty

Wrak kontenerowca X-Press Pearl, który w czerwcu zatonął u wybrzeży Sri Lanki, powodując katastrofę ekologiczną, zostanie wydobyty z dna morskiego – zapowiedział w środę jego singapurski operator.
08.12.2021

Martwy 15-tonowy wieloryb utknął na brzegu w Calais

Samica płetwala zwyczajnego licząca prawie 20 metrów długości i ważąca prawie 15 ton utknęła w niedzielę na skałach w porcie w Calais w północnej Francji. Zwierzę było poważnie ranne i zmarło na brzegu.
07.11.2021

Martwy waleń przyczepiony do dziobu statku

Blisko 12-metrowy martwy waleń został znaleziony przyczepiony do dziobu tankowca. Zwierzę zginęło w zderzeniu ze statkiem. Jego ciało było ciągnięte przez statek przez cały Pacyfik do Japonii.
14.10.2021

Wyspy Owcze: zabito ponad 1400 delfinów [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek na Wyspach Owczych odbyło się olbrzymie polowanie na delfiny. Zginęło ponad 1400 delfinów białobocznych.
17.09.2021

Nisshin Maru. Czy ostatni statek-przetwórnia wielorybów będzie miał następcę?

Nisshin Maru, ostatni wielorybniczy statek-przetwórnia, niedługo będzie musiał zostać odstawiony ze służby. Jego operator, firma Kyodo Senpaku, planuje zakup nowej jednostki, ale jej koszt może się okazać zbyt duży.
05.09.2021

UE: żegluga to 13,5 proc. gazów cieplarnianych z transportu

Europejska Agencja Środowiska i Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu opublikowały raport, z którego wynika, że żegluga morska i śródlądowa odpowiada za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w UE.
02.09.2021

Hiszpania: Uratowano 18-metrowego wieloryba, który wpłynął do portu w Walencji

Hiszpańska policja przeprowadziła udaną akcję uwolnienia z portu w Walencji 18-metrowego wieloryba, któremu groziło zranienie. Wielki ssak przez kilkanaście godzin pływał w bliskim sąsiedztwie nabrzeża i jednostek pływających.
08.07.2021

Sri Lanka: Setki martwych zwierząt morskich wyrzuconych na brzeg po katastrofie statku

Setki martwych zwierząt morskich zostały wyrzucone na brzeg w Sri Lance kilka tygodni po zapaleniu się i zatonięciu u wybrzeży Kolombo statku towarowego X-Press Pearl, który przewoził niebezpieczne chemikalia - podaje w piątek portal BBC News.
02.07.2021

Na Wyspach Owczych myśliwi zabili 175 grindwali

Myśliwi na Wyspach Owczych, terytorium zależnym Dani, zabili 175 grindwali, barwiąc krwią morze na czerwono. Wcześniej łodziami zapędzili zwierzęta w kierunku brzegu. Na płyciznach czekali na nie myśliwi z harpunami, hakami i nożami - podaje brytyjski portal Mail Online.
30.06.2021

Humbak połknął poławiacza homarów

Michael Packard, poławiacz homarów powiedział, że nurkował, kiedy na około 30-40 sekund wylądował w paszczy wieloryba. Humbak po chwili wypluł go, a Packard ma jedynie podejrzenie zwichniętego kolana.
13.06.2021

Ørsted przyspiesza z inwestycjami w odnawialne źródła energii

Przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii i ich budowa w sposób zrównoważony dla środowiska – taką receptę na kryzys klimatyczny proponuje Ørsted, globalny lider rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, dysponujący dzisiaj łącznie 12 GW mocy ze źródeł odnawialnych.
08.06.2021

Jemeńscy rybacy znaleźli skarb w... brzuchu martwego kaszalota [wideo]

Jemeńscy rybacy znaleźli skarb o wartości ponad 1,5 miliona dolarów - w brzuchu martwego kaszalota.
02.06.2021

Plastik zanieczyszcza Galapagos

Zanieczyszczenie plastikiem na wyspach Galapagos dotyczy wody morskiej, plaż oraz organizmów zwierząt – alarmują naukowcy na łamach periodyku „Science of The Total Environment”.
31.05.2021

Globalne linie będą żeglowały wolniej u wybrzeży Kalifornii. Ma to pomóc w ratowaniu płetwali błękitnych

Partnerzy inicjatywy mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i ochronę zagrożonych wielorybów ogłosili wyniki programu 2020 i docenili firmy żeglugowe, które z powodzeniem w nim uczestniczyły, zmniejszając prędkość do 10 węzłów lub mniej w rejonie zatoki San Francisco i regionie południowej Kalifornii.
25.05.2021

Hiszpania: Zabłąkany wieloryb Wally pojawił się u wybrzeży Majorki

Młody wal szary, któremu biolodzy nadali imię Wally, od początku maja pływa zagubiony po Morzu Śródziemnym, tysiące kilometrów od swojego stałego siedliska na Oceanie Spokojnym. Ostatnio wielki ssak pojawił się u turystycznych wybrzeży wyspy Majorka, stając się atrakcją dla setek zwiedzających.
21.05.2021

W. Brytania: Uśpiono wieloryba, który w niedzielę utknął w Tamizie

Młody wieloryb, który w niedzielę utknął w Tamizie w Londynie i został uwolniony, został w poniedziałek poddany eutanazji, kiedy ponownie znalazł się na mieliźnie. Według weterynarzy, zwierzę było w złym stanie.
11.05.2021

Statek z wirtualnym kapitanem przygotowuje się do rejsu

Na akwenach położonych w pobliżu Plymuth trwają próby statku. Dowodzi nim AI Captain. Inteligentny system zaprojektowany przez IBM.
08.05.2021

Szwecja: Władze ostrzegają gapiów przed wybuchem martwego wieloryba

Władze szwedzkiej gminy Moerbylanga ostrzegają gapiów, aby nie zbliżali się do martwego humbaka, który został znaleziony u wybrzeży wyspy Olandia. Wieloryb może w każdej chwili eksplodować.
28.04.2021

Kolejne martwe wieloryby na kalifornijskich plażach

Na plażach Zatoki San Francisco w ciągu ostatnich kilku dni odnaleziono 4 wyrzucone na brzeg, martwe wieloryby szare. Eksperci ogłosili, że dwa z gigantycznych ssaków zginęły w wyniku zderzenia ze statkami, a dochodzenie w przypadku pozostałych dwóch jest w toku.
11.04.2021

Zarząd Kanału Sueskiego tymczasowo zawiesił ruch, armator kontenerowca przeprasza

Shoei Kisen, japoński właściciel kontenerowca, który utknął w Kanale Sueskim i blokuje transport towarów o wielomiliardowej wartości, przeprosił w czwartek za zaistniałą sytuację i zapewnił, że pracuje nad jej rozwiązaniem. Zarząd Kanału tymczasowo zawiesił w nim ruch.
25.03.2021

PRS: Statki autonomiczne to potrzeba rynku - relacja z seminarium "Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej – MASS" [wideo]

18 lutego Polski Rejestr Statków zaprosił przedstawicieli polskiej branży morskiej do debaty nad zagadnieniami z zakresu żeglugi autonomicznej. Agenda prelekcji w formie online była całościowym spojrzeniem na zagadnienie żeglugi MASS (Maritime Autonomous Surface Ship). Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami, wyzwaniami administracyjnymi, perspektywami rozwoju czy potencjalnym zastosowaniu systemów autonomicznej żeglugi.
21.02.2021

Technologia NASA pomaga ratować największego rekina na świecie

CNN w ramach inicjatywy Call to Earth tym razem podejmuje temat mórz i oceanów oraz żyjącego w nich rekina wielorybiego. Stacja opowiada o tym, jak tysiące ludzi na całym świecie, biorąc udział w obywatelskim projekcie naukowym Wildbook for Whale Sharks, przyczynia się do ocalenia największej ryby żyjącej na naszej planecie.
16.02.2021

Coraz większa ilość wali szarych głoduje i umiera

Odkryto pływacze szare w bardzo złym stanie. Do tak dużej śmiertelności przyczynia się głód.
28.01.2021

Surfing na grzbiecie rekinia wielorybiego, czy rodeo z żarłaczem?

Wiele kontrowersji ostatnio wywołują doniesienia związane z “ujeżdżaniem” rekinów. Niebezpieczna “zabawa” w wykonaniu “poszukujących wrażeń” staje się coraz bardziej rozpowszechniona.
25.01.2021

Na pomoc oceanom - w poszukiwaniu opcji dla „błękitnego węgla”

Przeciwdziałanie zmianom klimatu w ekosystemach morskich wymaga różnorodnych strategii, od ochrony wybrzeży po hodowlę wodorostów i odbudowę populacji wielorybów.
11.01.2021

Drastycznie spada populacja morświnów w niemieckim Morzu Północnym

Populacja morświnów w niemieckim Morzu Północnym drastycznie spadła w latach 2006-2019 - wynika z najnowszych badań Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze. "Tendencja jest niepokojąca" - komentuje w czwartek telewizja ARD.
08.01.2021

Niezwykły sen wielorybów (wideo)

Kilka lat temu, fotograf Franco Banfi nurkował w Morzu Karaibskim i uchwycił na zdjęciu widok sześciu kaszalotów w trakcie snu. Zwierzęta znajdowały się w grupie, w pozycji pionowej, z ogonami skierowanymi ku dołowi. Niedługo później, francuski filmowiec Stephane Granzotto zauważył śpiące wieloryby podczas nurkowania w Morzu Śródziemnym. Jemu również udało się uwiecznić ten widok.
05.01.2021

„Torebki duszą moje morskie ziomki!” - spektakl o ochronie mórz

Jeśli Morze żyje?  Jeśli ma uczucia i emocje? Co kryją głębiny i podwodne światy? O czym chcą nam opowiedzieć? „Zanurkujmy w świat wyobraźni i dźwięków. Zanurzmy się w opowieść o zmiennych nastrojach wody, samotnych skałach i wrażliwych muszlach. Piosenki grane i śpiewane na żywo poprowadzą dzieci po kolejnych magicznych zakątkach morskiej krainy. Kto wie, dokąd zawędrujemy? Co odkryjemy? Porzućmy przyziemne wyobrażenia i dajmy się ponieść na falach ku MORZU możliwości”. Tak twórcy spektaklu „MORZE”, przygotowanego przez Nowy Te
04.01.2021

Badanie: Jaki rodzaj odpadów w oceanach jest najbardziej niebezpieczny?

Jak możemy uratować wieloryby i inne zwierzęta morskie przed szkodliwymi skutkami plastiku w oceanie? Nowe badanie pokazuje, że zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem może zapobiec śmierci ukochanych gatunków morskich. Ponad 700 z nich, w tym połowa światowej populacji waleni, wszystkie żółwie morskie i jedna trzecia ptaków morskich połyka plastik.
14.12.2020

Naukowcy odkryli nowy gatunek wieloryba [wideo]

Naukowcy współpracujący z Sea Shepherd Conservation Society uważają, że odkryli nieznany wcześniej gatunek wieloryba dziobogłowego u zachodnich wybrzeży Meksyku.
10.12.2020

Wybrano zwycięzców konkursu fotograficznego Światowego Dnia Oceanów [foto]

Zorganizowany już po raz siódmy konkurs pod patronatem ONZ, jest częścią corocznego wydarzenia “Światowego Dnia Oceanów”, który obchodzony jest 8 czerwca.
25.11.2020

100 waleni i delfinów zmarło w wyniku utknięcia na mieliźnie w Nowej Zelandii

Łącznie 100 grindwali i delfinów butlonosych zmarło po utknięciu na mieliźnie na wybrzeżu wysp Chatham należących do Nowej Zelandii - poinformowały w środę nowozelandzkie władze.
25.11.2020

Zagrożone wyginięciem wieloryby pomagają w walce z globalnym ociepleniem

Największe zwierzęta w oceanie odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu funkcjonowania naszej planety, ale pozostają zagrożone przez szereg wpływów człowieka
20.11.2020

Wkrótce powstanie największy na Oceanie Atlantyckim rezerwat morski

Wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Tristan da Cunha powstanie największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty największy na świecie rezerwat morski - ogłosił w piątek brytyjski rząd.
14.11.2020

Zagrożone gatunki morskie mogą zostać zarażone SARS-CoV-2

Do niedawna jeszcze twierdzo, że obecna pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się ze zwierząt na ludzi. Najnowsze badania pokazują, że ludzie też mogą przyczynić się do ekspansji infekcji, zarażając zwierzęta morskie.
13.11.2020

Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]

Podczas obserwowania wielorybów u wybrzeży Kalifornii, dwie przyjaciółki spotkała ekstremalna niespodzianka - nagle pod ich kajakiem wynurzył się humbak.
06.11.2020

Gigantyczna góra lodowa nieuchronnie zbliża się do brytyjskiej wyspy

Jedna z największych gór lodowych na świecie znajduje się na kursie kolizyjnym z Georgią Południową - brytyjską wyspą na południowym Atlantyku - potencjalnie zagrażając bogatemu ekosystemowi dzikiej morskiej przyrody, w tym pingwinom, fokom i krylowi.
05.11.2020

Uratowano ponad 100 wielorybów, które utknęły na plaży

Żołnierze marynarki wojennej razem z okolicznymi mieszkańcami uratowali ponad 100 wielorybów, które utknęły na plaży Panadura na południowo-zachodnim wybrzeżu Sri Lanki - poinformowała we wtorek lankijska marynarka.
03.11.2020

Martwy rekin z przebitym sercem wyrzucony na brzeg w Libii [wideo]

Ciało rekina zostało wyrzucone na brzeg w pobliżu miasta Brega w Libii - po inspekcji nie było od razu jasne, co go zabiło. W końcu jeden ze świadków zauważył ranę na boku zwierzęcia, z której następnie wyciągnięto 30-centymetrowy wyrostek włócznika, tzw. "miecz".
03.11.2020

Pociąg metra zawisł nad wodą na rzeźbie w kształcie ogona wieloryba

Pociąg metra w Spijkenisse, niedaleko Rotterdamu w Holandii, przebił się przez barierę na końcu torów i zatrzymał się na rzeźbie w kształcie ogona wieloryba, 10 metrów nad wodą - poinformowała w poniedziałek agencja AP.
02.11.2020

Rekiny kluczem do uratowania planety?

Według nowych badań rekiny, tuńczyki i makrele mogą być kluczem do uratowania planety. Naukowcy twierdzą, że duże ryby pochłaniają dwutlenek węgla, pomagając w magazynowaniu gazów cieplarnianych na dnie oceanu. Regulują ilość, która pozostaje w atmosferze, pochłaniając ogromne ilości globalnych emisji. Międzynarodowy zespół pokazał, że duża liczba tych stworzeń w morzu zahamuje globalne ocieplenie.
02.11.2020

Ryby stale ewoluują, by ustrzec się przed nowoczesnymi technikami połowu

Niektóre gatunki ryb tworzą ławice, aby zmylić drapieżniki i zmaksymalizować przetrwanie grup. Jednak nowoczesne techniki połowów potrafią za jednym zamachem schwytać olbrzymie ilości tych stworzeń. Nowe badania wskazują, że ryby zaczynają pływać w mniejszych grupach lub samodzielnie na obszarach o dużej intensywności połowów.
30.10.2020

W Norwegii powstanie obserwatorium wielorybów. Zobacz niezwykły projekt (foto)

Oryginalny kształt bryły budynku zaproponowany przez pracownię duńskiej architekt Dorte Mandrup wygrał konkurs na projekt obserwatorium wielorybów w Norwegii. Niezwykły budynek ma przypominać płetwę wieloryba.
18.10.2020

W Japonii zaprezentowano nowy okręt podwodny

W stoczni w Kobe na zachodzie Japonii zaprezentowano w środę 3000-tonowy okręt podwodny Taigei, najnowszą jednostkę tego typu w kraju – podała agencja Kyodo, wpisując to w rozwój potencjału obronnego na morzu w obliczu rosnącej aktywności Chin.
15.10.2020

270 waleni utknęło na mieliźnie w Tasmanii, 25 zmarło [wideo]

25 waleni zmarło, a 270 utknęło na mieliźnie dzisiaj w zatoce nieopodal Tasmanii. Władze i naukowcy przygotowują się do akcji ratowania zwierząt.
21.09.2020

Rekin zaatakował i zabił surfera w Australii

We wtorek u wybrzeży stanu Queensland w Australii rekin zabił surfera - poinformowały miejscowe władze. To drugi śmiertelny atak rekina w tym miejscu od czasu zainstalowania w 1962 roku sieci mających zapobiegać pojawianiu się tych drapieżników w pobliżu plaż.
08.09.2020

Kontrowersyjny przemysł wielorybniczy w Norwegii ma się coraz lepiej

Najnowsze dane pokazują rosnący popyt na mięso z wieloryba. Komercyjne połowy w tym sezonie, który rozpoczął się 1 kwietnia, są większe niż w całym ubiegłym roku.
26.08.2020

Stacja Morska w Helu: badawczo-edukacyjna jednostka UG, która przyciąga turystów

Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry – naukowo-badawcza stacja terenowa Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zajmuje się głównie badaniami i dydaktyką dotyczącą przyrody i ochrony Morza Bałtyckiego. Poza aktywnością wynikającą z działalności statutowej, zespół Stacji Morskiej realizuje też projekty czynnej ochrony morskiej przyrody oraz podejmuje liczne inicjatywy o charakterze informacyjno–edukacyjnym. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w czasie letnim, cieszy się też prowadzone przez stację Fokarium.
12.08.2020

Alarm w związku z wykryciem setek chińskich statków rybackich w pobliżu strefy ochronnej Galapagos

Ekwador wszczął alarm po tym, jak jego marynarka wojenna odkryła około 260 statków rybackich pływających głównie pod banderą chińską na oceanie otaczającym wyspy Galapagos. Flota znaleziona tuż poza strefą chronioną stwarza ryzyko zniszczenia różnorodnego ekosystemu i życia morskiego w chronionym regionie.
31.07.2020

Zaadoptuj rekina - naukowe projekty oceaniczne, w których możesz wziąć udział z domu

Te przyjemne i łatwe zajęcia naukowe o morzu, które możesz wykonać w domowym zaciszu, pomogą naukowcom lepiej zrozumieć i chronić oceany Ziemi.
30.07.2020

Zagadki migracji, czyli jak żółwie morskie odnajdują odizolowane wyspy

Na jedno z postawionych przez Karola Darwina pytań o to, w jaki sposób żółwie odnajdują drogę do odległych wysepek, spróbował odpowiedzieć międzynarodowy zespół naukowców w ramach pionierskiego badania.
27.07.2020

Rekiny funkcjonalnie wymarły na jednej na pięć raf koralowych [wideo]

Według nowej analizy na 19% światowych raf koralowych brakuje rekinów, co stanowi największy zanotowany zanik rekinów rafowych. Badanie sugeruje, że przełowienie, napędzane głównie gęstą populacją ludzką i złym zarządzaniem, spowodowało, że największe drapieżniki oceanu „funkcjonalnie wyginęły” w wodach ośmiu krajów. Ale na niektórych rafach w innych miejscach rekinów odnotowano całkiem dużo, co sugeruje, że środki ochronne mogą zadziałać.
23.07.2020

To prawdziwy cud natury. Dlaczego wody tych jezior mają taki niezwykły kolor? (wideo)

Jest ich zaledwie kilka na całym świecie a ludzie uznali je za fenomen natury. Różowe jeziora podbijają serca podróżników a my wyjaśniamy skąd wzięły swój niezwykły kolor.
22.07.2020

Rekiny i płaszczki - poznaj 5 sposobów, w jakie pomagają planecie, innym zwierzętom i ludziom

Zarówno rekiny, jak i płaszczki to jedne z najbardziej tajemniczych i niezrozumianych zwierząt morskich. W Światowy Dzień Rekinów pokazujemy 5 sposobów, w jakie ryby te pomagają światu - od walki ze zmianą klimatu, przez dzielenie się pożywieniem ze swoimi sąsiadami, aż po uprawianie fitoplanktonu. A to nie wszystko!
21.07.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

Raport Greenpeace: Niemcy zawiedli w ochronie mórz

Ekolodzy w raporcie wymieniają drastyczne następstwa zaniedbań w ochronie mórz. Krytycy zarzucają im wypaczanie faktów.
10.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Setki martwych delfinów na francuskich plażach

W ostatnim czasie fale Atlantyku wyrzucają na francuski brzeg tak duże ilości martwych delfinów, że ich miejscowe populacje mogą być już zagrożone - obawiają się ekolodzy. Od stycznia tego roku na francuskich plażach znaleziono blisko 1100 ciał tych inteligentnych ssaków.
29.06.2020

Rybołówstwo tuńczyka z Indonezji i Papui Nowej Gwinei z certyfikatem MSC

Połowy ryb są kluczowe dla gospodarki światowej, wpływają na bezpieczeństwo żywieniowe i ekonomiczne. W 2018 r. wartość światowego rynku tuńczyka osiągnęła 11,6 mld USD, a tylko w rejonie Azji i Pacyfiku przemysł tuńczykowy zatrudnia ponad 6 mln osób. Niestety ogromny popyt na tuńczyka skutkuje zach
25.06.2020

Friend of the Sea honoruje Światowy Dzień Oceanów listą pięciu rzeczy, które możemy zrobić, by uratować oceany

Z okazji obchodów Światowego Dnia Oceanów 8 czerwca, wiodący globalny standard certyfikacji zrównoważonego rozwoju życia morskiego dzieli się łatwymi do przestrzegania zaleceniami, dotyczącymi ochrony oceanów.
05.06.2020

Islandia zakazała zabijania wielorybów (wideo)

Co najmniej do końca bieżącego roku (ale z dużym prawdopodobieństwem przedłużenia), Islandia wstrzymuje polowania na wieloryby. Jako powody tej decyzji, islandzki rząd wskazuje trudności w konkurowaniu z Japonią, rozszerzenie stref zakazu połowów i rosnące zainteresowanie obserwacją tych zwierząt.
17.05.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

Bałtyk jest bardzo głośnym morzem; hałas szkodzi zwierzętom

W każdym momencie po Bałtyku pływa około 2 tys. statków. Są one źródłem hałasu, który jest szkodliwy dla zwierząt morskich. A z każdym rokiem ten problem narasta - powiedział PAP prof. Jarosław Tęgowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
14.05.2020

Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu

Artyści przekształcili ponad 130 000 kg plastiku z oceanów w rzeźbę wieloryba naturalnej wielkości. Morski ssak o imieniu Ethyl stanął przy Santa Fe Community College w Nowym Meksyku.
07.05.2020

Poprawa kondycji mórz i oceanów możliwa już za 30 lat

Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature pokazują, że możemy odbudować zasoby oceanów do 2050 roku. Jednak – jak zauważa Ernesto Jardim, dyrektor ds. Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC – aby nakłonić ludzi do właściwego postępowania, potrzebne są skuteczne rozwiązania.
07.04.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

Otwarto Muzeum Ichtiologiczne w Szczecinie (foto)

Czterometrowy rekin polarny, kosogon, żarłacze, ale też płaszczki czy korale znalazły się wśród blisko tysiąca eksponatów zwierząt wodnych w otwartym w czwartek edukacyjnym Muzeum Ichtiologicznym w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Zbiory mają służyć przede wszystkim uczniom i studentom.
13.02.2020

Manty i rekiny wielorybie w Indonezji zjadają do 137 kawałków plastiku na godzinę

Według badania opublikowanego przez wydawcę akademickiego Frontiers in Marine Science, rekiny wielorybie i manty żyjące wśród raf w Indonezji, zjadają od 63 do 137 kawałków plastiku na godzinę. Szacunki te ustalił zespół naukowców z Marine Megafauna Foundation i Murdoch University.
30.12.2019

Populacja Humbaków odrodziła się z 450 do blisko 25 000 sztuk

Stan oceanów jest coraz gorszy, ale natura znajduję sposoby jak się odnawiać i regenerować - i to z zaskakującym skutkiem. Długopłewce oceaniczne (humbaki) odbiły się od krawędzi wyginięcia.
20.12.2019

Raport: Zmniejszenie prędkości statków daje wiele korzyści

Niższe prędkości statków znacznie zmniejszyłyby negatywne oddziaływanie żeglugi na zdrowie ludzkie, przyrodę i klimat – podkreślono w najnowszym raporcie opublikowanym przez Seas at Risk and Transport & Environment (T&E).
11.11.2019

Operator kajaków z Nowej Zelandii otrzymał certyfikat na ekologiczną obserwację delfinów i wielorybów

Friend of the Sea, wiodący światowy standard certyfikacji dla produktów i usług, które szanują i chronią środowisko morskie, ogłosił dziś, że certyfikował Kaikoura Kayaks z Nowej Zelandii za swój program na rzecz zrównoważonej obserwacji delfinów i wielorybów.
30.10.2019

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Nowa metoda analizy zdjęć satelitarnych pomoże wielorybom

Nowa metoda analizy zdjęć satelitarnych może pomóc naukowcom w szybszym namierzaniu i liczeniu masowo osiadłych na mieliznach lub wyrzuconych na brzeg wielorybów – donosi „PLOS ONE”.
18.10.2019

Drony „zważą” wieloryby

Dzięki pomiarom długości, szerokości i wysokości waleni południowych, wykonanym na podstawie zdjęć z dronów - naukowcy opracowali metodę, która umożliwia poznanie wagi i objętości ciał wielorybów. Opisują ją w magazynie "Methods in Ecology and Evolution".
03.10.2019

Trwają pracę nad traktatem o ochronie bioróżnorodności morskiej

Sekretariat IMO bierze udział w najnowszych konferencjach mających na celu opracowanie prawnie wiążącego instrumentu międzynarodowego, zgodnego z Konwencją ONZ o prawie morza (UNCLOS), w sprawie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej mórz na obszarach niepodlegających jurysdykcji krajowej - znanymi jako „BBNJ”.
25.08.2019

Kolejna rzeź grindwali u wybrzeży Wysp Owczych (foto)

Według szacunków organizacji Sea Shepeherd, co roku u wybrzeży Wysp Owczych zabija się około 800 wielorybów i grindwali. Zdjęcia z rzezi tych zwierząt niezmiennie szokują opinię publiczną, ale nic nie wskazuje na to, żeby tradycyjne polowanie miało odejść w niepamięć.
08.08.2019

Kanał Panamski ograniczy prędkość statków, by chronić wieloryby

Kanał Panamski wprowadzi ograniczenia prędkości dla statków, by chronić wieloryby, delfiny i inne wielkie ssaki morskie w czasie ich migracji sezonowej.
05.08.2019

Incat Crowther dostarczył zaawansowaną jednostkę do obserwacji wielorybów

Incat Crowther dostarczył Spirit of Migaloo II, 24-metrowy katamaran do obserwacji wielorybów. Jednostka powstała w australijskiej stoczni Aluminium Marine a jej armatorem zostanie Seaworld Cruises.
21.07.2019

Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto)

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Greenpeace rusza do akcji i walki z plastikiem jednorazowego użytku. W Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstaną specjalne stref a na Długim Targu w Gdańsku stanęła nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu.
17.07.2019

Wieloryby na Długim Targu. Akcja Greenpeace #BezPlastiku

W środę 17 lipca o godz. 10.00 na Długim Targu w Gdańsku stanie nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu. Dorosła, sześciometrowa samica humbaka i jej dziecko wyskakują z wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Jednak żeby to zrobić, muszą przedostać się przez pokrywające powierzchnię plastikowe śmieci.
16.07.2019

Wieloryby przed węgierskim parlamentem w ramach akcji Greenpeace

Instalację przedstawiającą wieloryby naturalnej wielkości wyłaniające się z morza odpadków umieściła we wtorek przed węgierskim parlamentem w Budapeszcie organizacja Greenpeace. Akcja ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecenia plastikiem.
09.07.2019

Japonia wznowiła przemysłowe odłowy wielorybów

Po 31 latach przerwy Japonia wznowiła w poniedziałek odłowy wielorybów na skalę przemysłową. W niedzielę upłynął sześciomiesięczny okres poprzedzający wycofanie się przez Japonię z Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej.
01.07.2019

Japonia zaproponuje G20 plan przeciw plastikowi w oceanach

Całkowite zaprzestanie wyrzucania odpadów plastikowych do oceanów do 2050 roku to założenie planu, jaki Japonia zamierza zaproponować na szczycie przywódców G20 w Osace w piątek i sobotę – podał w czwartek portal japońskiego dziennika „Mainichi Shimbun”.
28.06.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

Zatonął statek na jeziorze: zginęło 30 osób, 200 zaginionych

Co najmniej 30 osób straciło życie w sobotę podczas zatonięcia statku pasażerskiego na jeziorze Mai-Ndombe w zachodniej części Demokratycznej Republiki Konga, a 200 osób uważa się za zaginione - podały w niedzielę lokalne władze.
27.05.2019

Gigantyczny wieloryb i mały kuter - to wideo jest hitem internetu

Mały rybacki kuter i gigantyczny wieloryb - ich spotkanie miało miejsce na Zatoce Monterey u wybrzeży Kalifornii. Zdarzenie zarejestrował fotograf, Douglas Craft przy pomocy Kate Cummings pracującej w firmie oferującej rejsy po Zatoce osobom, które chcą pooglądać wieloryby.
15.05.2019

Pierwszy na świecie niewidomy żeglarz przepłynął Pacyfik

Japończyk Mitsuhiro Iwamoto został w sobotę pierwszym niewidomym, który przepłynął Ocean Spokojny na pokładzie łodzi żaglowej bez zawijania do portów - poinformowała japońska prasa.
20.04.2019

PE za wprowadzeniem zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek do 2021 r.

Parlament Europejski zatwierdził w środę wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi m.in. o produkty takie jak talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu.
28.03.2019

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

16 worków na ryż, 4 torby używane na plantacjach bananów i wiele plastikowych torebek na zakupy znaleziono w brzuchu walenia wyrzuconego na początku marca na brzeg w dolinie Compostela. "To największa ilość plastiku w ciele zwierzęcia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy" - piszą naukowcy.
18.03.2019

500 kg kamieni spadło na lądową drogę wyspy La Réunion

5 lutego, około godziny 15:50, na lądową drogę znajdującą się nad samym brzegiem wulkanicznej wyspy La Réunion spadło 500 kg skał i kamieni. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale przedstawiciele organizacji LaRéunionEcolo przypominają o konieczności uruchomienia nowej przybrzeżnej autostrady Route du Littoral aby zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.
14.03.2019

Nowy zawód w Ligurii: „wypatrywacz waleni”

„Wypatrywacz waleni” - to nowy zawód wykreowany przez władze włoskiego regionu Liguria. Zajęcie ma polegać na towarzyszeniu turystom podczas wycieczek morskich i pokazywaniu im okazów ssaków morskich, żyjących w tamtejszych wodach przybrzeżnych.
10.03.2019

W amazońskiej dżungli znaleziono martwego wieloryba (foto, wideo)

Martwy wieloryb w amazońskiej dżungli. Mimo że wydaje się to nieprawdopodobne, martwego ssaka znaleziono na brazylijskiej wyspie Marajo, która leży u ujścia Amazonki. Naukowcy próbują ustalić przyczynę jego śmierci.
04.03.2019

Wybrzeże Dubrownika tonie w śmieciach

Miały być piękne widoki, są tony śmieci. Dubrownik dosłownie utonął w plastikowych odpadach. Przez zaledwie 3 dni zebrano ich prawie 55 m3. I na tym nie koniec.
13.02.2019

Zobacz, ile śmieci pływa w Bałtyku (wideo)

Ostatni sztorm przyniósł nie tylko cofkę i milionowe straty, ale także wyrzucił mnóstwo pływających w Morzu Bałtyckim śmieci. Na nagraniu zarejestrowanym przez spacerowiczkę, można zobaczyć plażę w Jantarze tuż po morskiej burzy. Widok nie napawa optymizmem.
12.01.2019

Nietypowy ssak w Bałtyku. Zobacz film (wideo)

„Duże rybokształtne zwierzę” w Bałtyku w okolicach Władysławowa. Takie zgłoszenia 30 grudnia trafiły do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Świadkowie nie do końca wiedzieli, czy to wieloryb, delfin, a może rekin. Spotkanie z niezwykłym zwierzęciem udało się zarejestrować internetowej gazecie „super-polska.pl”.
11.01.2019

Portugalia: Archipelag wielorybów przyciąga coraz więcej turystów

Azory, najbardziej wysunięty na zachód Europy ląd, przyciągają coraz większą liczbę turystów. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat grono osób docierających na ten słynący niegdyś z polowań na wieloryby portugalski archipelag, wzrosło prawie dwukrotnie.
30.12.2018

Zagadkowe odkrycie na francuskich plażach. Morze wyrzuciło ponad 20 martwych zwierząt (wideo)

Zagadkowe odkrycie we Francji. Na plażach Bretanii znaleziono trzy wieloryby i ponad 20 delfinów. Ssaki były martwe. Naukowcy sprawdzają, co spowodowało śmierć zwierząt.
29.12.2018

Japonia wznowi komercyjne połowy wielorybów

Japonia wycofa się z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC) i w lipcu wznowi komercyjny połów wielorybów - poinformował w środę japoński rząd. Połów ograniczony będzie tylko do wód terytorialnych Japonii i jej wyłącznej strefy ekonomicznej.
26.12.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.