• <
escort_980x120_gif_2020

Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu
Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu - GospodarkaMorska.pl

ew

07.05.2020 Źródło: własne

Artyści przekształcili ponad 130 000 kg plastiku z oceanów w rzeźbę wieloryba naturalnej wielkości. Morski ssak o imieniu Ethyl stanął przy Santa Fe Community College w Nowym Meksyku.

Wieloryb ma 82 metry wysokości a do jego stworzenia posłużyły zużyte zabawki, butelki po detergentach i mleku, stare pojemniki i cała masa innych plastikowych odpadów. Śmieci zostały oczyszczone, rozbite na mniejsze kawałki a następnie stopione i ufromowane w diamentopodobne płytki, które zostały przymocowane do ramy ze stali tworzącej szkielet zwierzęcia. 

Rzeźba została stworzona przez artystów z San Francisco: Joela Deana Stockdilla i Yustinę Salnikovą przy użyciu ponad 130 000 kilogramów plastiku znalezionego w Zatoce Monterey.

Imię Ethyl powstało na bazie polietylenu czyli jednego z syntetycznych polimerów organicznych.

Rzeźba wieloryba powstała w 2018 roku w Monterey Bay w Kalifornii i od tego czasu podróżuje po świecie aby uświadamiać ludzi, jak ogromnym problemem jest zanieczyszczenie oceanów plastikiem.

Ilość śmieci pływających w oceanach przeraża. Według szacunków naukowców z "Science", co roku topimy ich ponad 8 milionów ton! Przez nasz brak dbałości o ekologię, rocznie w oceanach ginie ponad milion zwierząt.

Ogromnym zagrożeniem są chociażby plastikowe torby. Dokładniej-około 50 tysięcy ton toreb, które trafiają co roku do oceanu zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Żółwie morskie mylą je z meduzami, które stanowią ich główny pokarm. Połykają je, a następnie umierają w wyniku uduszenia lub zatrucia. Zdarza się, że z powodu połknięcia zbyt dużej liczby toreb plastikowych umierają nawet walenie. Problem ten dotyczy również ptaków. Albatrosy mylą plastikowe nakrętki od butelek z pokarmem i je zjadają.

W połowie wieku ten problem będzie dotykał już 99% wszystkich żyjących na Ziemi gatunków ptaków morskich.

Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut, tyle samo, ile średnio trwa nasza droga ze sklepu do domu – mówi Karolina Tymorek, koordynatorka kampanii „SOS dla świata”. - Potem torebka najczęściej ląduje w koszu. Wiele wyrzucanych codziennie na świecie foliówek i innych plastikowych odpadów trafia do oceanów.

Szacuje się, że tylko jedna piąta plastikowych odpadów trafia do mórz i oceanów ze statków i platform wiertniczych. Reszta pochodzi ze stałego lądu, z różnych stron świata. Odpady zachowują się inaczej niż na lądzie. Połączony wpływ fal, słonej wody i promieniowania ultrafioletowego sprawia, że wiele typów plastiku zaczyna się kruszyć aż do drobin przypominających piasek. Jednak w przeciwieństwie do prawdziwego piasku mają one gęstość zbliżoną do wody, więc unoszą się na różnych głębokościach, mieszając się z tym, co pływa w morzach. Dlatego ryby, ptaki, żółwie morskie i inne organizmy morskie żywią się plastikiem w ogromnych ilościach.

To, ile śmieci trafia do środowiska zależy nie tylko o sprawnych i efektywnych rozwiązań prawnych i systemowych ale i od nas samych – tłumaczy Tymorek. - Górę śmieci możemy zmniejszyć poprzez selektywną zbiórkę odpadów i recykling. Pamiętajmy, że wiele odpadów to surowce wtórne a nie zwykłe śmieci. Plastik odzyskany z butelek może posłużyć między innymi do produkcji odzieży. Pomyślmy o środowisku i o swoim zdrowiu zanim poprosisz w sklepie o reklamówkę. Zabieraj na zakupy torbę wielokrotnego użytku. Nie kupuj towarów w zbędnych opakowaniach. Segreguj śmieci.

Źródło:
własne
 Ropa brent 45,34 $ baryłka  2,28% 11:56
 Cyna 17958,00 $ tona 0,44% 3 sie
 Cynk 2286,00 $ tona -0,57% 3 sie
 Aluminium 1679,00 $ tona -0,36% 3 sie
 Pallad 2215,75 $ uncja  1,62% 11:54
 Platyna 977,50 $ uncja  1,72% 11:55
 Srebro 26,91 $ uncja  2,51% 11:55
 Złoto 2042,60 $ uncja  0,88% 11:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.