• <
BOTA_2023

Marynarka Wojenna chce dwa Delfiny

gm

14.10.2022 21:50 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Marynarka Wojenna chce dwa Delfiny - GospodarkaMorska.pl
ORP Hydrograf, okręt rozpoznania radioelektronicznego typu Nawigator, fot. Konflikty.pl / Wikipedia

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował, że Marynarka Wojenna zamierza pozyskać dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Umowa w tej sprawie jest procedowana.

O postępowaniu w sprawie pozyskania dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował podczas spotkania na Politechnice Gdańskiej. Jak podają źródła branżowe, jest to zgodne z wcześniejszymi ustaleniami, według których dwa takie okręty miałyby wzmocnić polską flotę w latach 2024 i 2027. Według tych samych danych w latach 2025 i 2027 marynarka miałaby także pozyskać dwie jednostki hydrograficzne, a w latach 2024 i 2030 nowe jednostki demagnetyzacyjne. Ociepa stwierdził także, że być może wojna w Ukrainie i ataki na podwodną infrastrukturę krytyczną przyspieszą programy zbrojeniowe.

Wiceminister nadmienił również, że resort rozważa realizację innych programów, takich jak Wieloryb, realizowany przez Grupę PGZ wraz z Politechniką Gdańską. Wieloryb to bezzałogowy autonomiczny pojazd podwodny.

O zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego w sprawie przygotowania zamówienia na okręt rozpoznawczy Delfin Inspektorat Uzbrojenia informował jeszcze w 2016 roku. Swoje zainteresowanie udziałem w programie zgłaszała między innymi szwedzka grupa Saab.

W planach jest też pozyskanie okrętu ratowniczego, zbiornikowca paliwowego i okrętu wsparcia.


Dziękujemy za wysłane grafiki.