• <
nauta_2024

Martwy wieloryb na dziobie wycieczkowca

Partnerzy portalu

Fot. Marine Conservation Society

Truchło 13-metrowego wieloryba zagrożonego gatunku odkryto na gruszce dziobowej statku wycieczkowego, gdy ten wpływał do nowojorskiego portu Brooklyn.

Ciało wieloryba poddano sekcji. Naukowcy z Atlantic Marine Conservation Society ustalili, że była to dojrzała samica gatunku sejwali (płetwali czerniakowych). Jest to gatunek zagrożony, zazwyczaj bytujący z dala od lądu, na głębokich wodach.


Ciało wieloryba na dziobie wycieczkowca, fot. social media


Nie wiadomo natomiast, jak zwierzę znalazło się na gruszce dziobowej statku oraz czy śmierć walenia nastąpiła przed kontaktem ze statkiem, czy w jego efekcie. Ujawniono urazy tkanek wzdłuż prawej strony oraz złamania prawej płetwy. W przewodzie pokarmowym zwierzęcia było pożywienie.

Naukowcy pobrali próbki, które mają rozwiać wątpliwości co do okoliczności śmierci walenia. Odrębne dochodzenie w tej sprawie stanowi organ ścigania amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

To nie jest pierwszy przypadek, kiedy na gruszce dziobowej statku do jednego z portów wpływa ciało martwego walenia. W 2021 roku blisko 12-metrowy wieloryb zginął po zderzeniu z tankowcem, jego truchło utknęło na dziobie i zostało odkryte przez rybaków, kiedy statek wpływał do portu Mizushima.etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.