• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Odkryto skamieniałość prehistorycznego delfina

Partnerzy portalu

Skamieniałość delfina, liczącą 16 mln lat, odkryto w Amazonii – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.

Delfin, na którego skamieniałość natrafiono w peruwiańskiej części Amazonii, mierzył 3-3,5 m długości. Gatunek żył ok. 16 mln lat temu, zamieszkując słodkie wody.

Delfiny rzeczne należą do najrzadszych przedstawicieli rzędu waleni. Zalicza się je do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem.

Co ciekawe, jego najbliższymi żyjącymi obecnie krewniakami są delfiny rzeczne z Południowej Azji. Mimo to jednak prehistoryczne delfiny z Amazonii i obecnie żyjące delfiny azjatyckie nie są tak naprawdę bezpośrednio spokrewnione. Stanowią bowiem ślad zróżnicowanej grupy waleni, która zamieszkiwała niegdyś całą planetę.

Naukowcy szwajcarscy z Uniwersytetu w Zurichu opisują największego delfina rzecznego, jakiego udało się dotąd poznać. Gatunek otrzymał nazwę Pebanista yacuruna, na cześć mitologicznego wodnego ludu, zamieszkującego Amazonię.

Gatunek należał do grupy Platanistoidea, która występowała powszechnie w oceanach pomiędzy 24 a 16 mln lat temu. Zdaniem naukowców odkryty gatunek miał oceanicznych przodków, przystosował się jednak do życia w słodkiej wodzie.

Naukowcy podkreślają, że region Amazonii jest szczególnie trudny do prowadzenia prac paleontologicznych. Dostęp do skamieniałości możliwy jest jedynie w porze suchej, gdy poziom rzek znacząco opada i odsłaniają się skały, w których znaleźć można okazy. Jeśli nie wydobędzie się ich przed porą deszczów, woda je wymyje i zostaną stracone.

krx/ zan

Fot. Depositphotos

Tagi:
delfin

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.