• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Setki martwych delfinów na francuskich plażach

29.06.2020 15:08 Źródło: Independent/France2

Partnerzy portalu

Setki martwych delfinów na francuskich plażach - GospodarkaMorska.pl
fot. Cecile Dars, Observatoire Pelagis/CNRS/Universite de la Rochelle

W ostatnim czasie fale Atlantyku wyrzucają na francuski brzeg tak duże ilości martwych delfinów, że ich miejscowe populacje mogą być już zagrożone - obawiają się ekolodzy. Od stycznia tego roku na francuskich plażach znaleziono blisko 1100 ciał tych inteligentnych ssaków.

Przytłaczająca większość delfinów umiera w wyniku fatalnego zaplątania w sieci rybackie. Badania pośmiertne często wykazują liczne złamania, połamane ogony i płetwy oraz głębokie nacięcia w skórze spowodowane przez sieci.

Masowe zgony, za które obwiniane jest rybołówstwo przemysłowe, zaalarmowały grupy zajmujące się dobrostanem zwierząt i skłoniły francuskiego ministra ekologii do opracowania krajowego planu ich ochrony.

„Osiągamy wskaźniki śmiertelności, które zagrażają przetrwaniu populacji delfinów w Zatoce Gaskońskiej” - powiedziała Morgane Perri, biolog morski z Bretanii we Francji.

„Przez ostatnie trzy lata zaobserwowaliśmy ponad 1000 zgonów delfinów i morświnów w okresach zimowych."

Naukowcy uważają, że zwierzęta znalezione na plażach stanowią niewielki odsetek całkowitej liczby ofiar sieci rybackich u wybrzeży Francji. Szacuje się, że rzeczywista liczba może być od 5 do 10 razy wyższa.

Delfiny od dziesięcioleci są łowione w sieci rybackie na wodach Atlantyku u zachodnich krajów Europy, ale naukowcy morscy twierdzą, że skok liczbowy w ostatnich latach jest wynikiem zmiany praktyk połowowych, w szczególności statków rybackich, które stosujących trałowanie w tukę przy połowie okonia morskiego.

Francuskie prawo wymaga od rybaków deklarowania wszystkich przyłowów waleni [delfinów, wielorybów i morświnów], ale jak poinformowała Perri, w rzeczywistości rzadko się to zdarza.

Krajowy Komitet Rybaków Morskich nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Według obserwatorium Pelagis w La Rochelle we Francji, powolne tempo rozmnażania delfinów, które są ssakami i muszą wynurzyć się, aby oddychać, oznacza, że ​​są one szczególnie narażone na gwałtowny spadek liczebności.

Modele populacji pokazują, że liczby są stabilne - komentuje Helene Peltier, badaczka z obserwatorium. Dodała jednak, że ​​„gdy zaobserwujemy spadek, będzie już za późno”.

Grupa aktywistów Sea Shepherd chce, aby trawlery miały zakaz łowienia okonia morskiego na tarliskach oraz dążenia do lepszego monitorowania połowów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.