• <

Wynik wyszukiwania - "delfiny" - Wiadomości

Odkryto skamieniałość prehistorycznego delfina

Skamieniałość delfina, liczącą 16 mln lat, odkryto w Amazonii – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.
30.03.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Delfiny wyczuwają pole elektryczne

Naukowcy wykryli kolejny zmysł u delfinów. Okazuje się, że potrafią wyczuwać pole elektryczne, które pomaga im chwytać ukryte pod piaskiem ryby oraz znajdować odpowiedni kierunek.
05.12.2023

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.
09.11.2023

Żegluga w Amazonii nadal zagrożona

Okres suszy w Amazonii nadal trwa i na ten moment nie zapowiada się aby sytuacja miała ulec zmianie. Przy normalnych warunkach atmosferycznych sezon deszczowy powinien rozpocząć się pod koniec września lub w bardziej nietypowej sytuacji na początku października. Globalne ocieplenie zmieniło jednak klasyczne modele pogodowe i obecnie ciężko określić kiedy opady powrócą.
23.10.2023

Ponad 100 martwych różowych delfinów w Amazonii. Przyczyna: susza

Jak poinformował w sobotę brazylijski Instytut Przyrodniczy Mamiraua, nie tylko ryby, ale także żyjące w wodach jezior regionu Amazonii różowe delfiny stają się ofiarami suszy i wysokich temperatur, które nawiedziły Amazonię: w ostatnich dniach września rybacy znaleźli ponad sto martwych osobników tego gatunku.
01.10.2023

Ponad 900 delfinów zginęło w Morzu Czarnym od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. wraz z działaniami zbrojnymi na Morzu Czarnym, potwierdzono śmierć ponad 900 delfinów w tym akwenie, ale w rzeczywistości mogło zginąć znacznie więcej tych zwierząt - informuje mołdawski dziennik "Ziarul de Garda".
30.08.2023

Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie liczba rekinów, waleni i delfinów przy brzegu aglomeracji Lizbony

Wraz z ocieplaniem się klimatu u brzegów aglomeracji Lizbony rośnie liczba dużych zwierząt morskich, takich jak rekiny, walenie i delfiny, wynika z obserwacji portugalskich biologów.
23.08.2023

Rosja wykorzystuje delfiny do obrony bazy morskiej na Krymie

W ramach wzmacniania bezpieczeństwa bazy marynarki wojennej na okupowanym Krymie Rosja zwiększyła wykorzystanie ssaków morskich, w tym delfinów butlonosych, które najprawdopodobniej mają powstrzymywać nurków ukraińskich - podało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
23.06.2023

Rosja podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę w Sewastopolu na okupowanym Krymie

Moskwa podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu na okupowanym Krymie - informuje amerykański portal morski Naval News. Ssaki mogą dzięki temu częściej patrolować większy obszar wokół bazy.
15.06.2023

"Foreign Policy": białucha Hvaldimir mogła być tajną bronią Putina, ssaki morskie są od lat szkolone przez Rosjan

Czy białucha Hvaldimir, pierwszy raz zauważona u wybrzeży Norwegii w 2019 roku, mogła być tajną bronią Władimira Putina? - pyta na łamach magazynu "Foreign Policy" Elisabeth Braw z ośrodka analitycznego American Enterprise Institute.
06.06.2023

W wyniku wojny na Ukrainie delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.
10.04.2023

Francja. Sąd zakazał połowów ryb w Atlantyku, by chronić delfiny

Rada Stanu (francuski najwyższy sąd administracyjny) nakazała w poniedziałek rządowi wprowadzić zakazać połowów ryb w niektórych częściach Atlantyku, aby chronić delfiny, które giną setkami, zaplątane w przemysłowe sieci - poinformowała AFP.
20.03.2023

Delfiny też cierpią na Alzheimera

Najnowsze badania wskazują, że możemy mieć z morskimi ssakami więcej wspólnego niż dotychczas przypuszczano. Naukowcy odkryli w mózgach niektórych delfinów zmiany charakterystyczne dla choroby Alzheimera.
30.12.2022

Saab zbuduje okręty dla polskiej Marynarki Wojennej

Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał 25 listopada br. umowę z Agencją Uzbrojenia Skarbu Państwa na zaprojektowanie, produkcję i wsparcie dwóch okrętów wywiadu sygnałowego (signals intelligence, SIGINT) dla Polski. Całkowita wartość zamówienia odpowiada około 620 milionom euro z dostawami planowanymi na rok 2027.
25.11.2022

Boliwia. Uratowano zagrożone wyginięciem różowe delfiny

W Boliwii ratownicy używający łodzi i dronów przez trzy dni szukali w minionym tygodniu w lasach deszczowych Amazonii parę uwięzionych różowych delfinów rzecznych. Są one zagrożonym gatunkiem.
18.10.2022

Marynarka Wojenna chce dwa Delfiny

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował, że Marynarka Wojenna zamierza pozyskać dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Umowa w tej sprawie jest procedowana.
14.10.2022

Naukowiec: ponad 5 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Ponad 5 tysięcy delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku inwazji Rosji na Ukrainę z powodu rosyjskich ostrzałów i manewrów - uważa ukraiński biolog Iwan Rusew, na którego wypowiedź powołuje się we wtorek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
23.08.2022

Agresywny delfin pogryzł dwie osoby przy plaży; to kolejny taki atak w tym miejscu

Delfin pogryzł dwie osoby pływające w pobliżu plaży w mieście Fukui na zachodnim wybrzeżu Japonii. Władze uważają, że ten sam agresywny delfin jest odpowiedzialny za co najmniej sześć podobnych ataków tego lata.
11.08.2022

Kolejna rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Zabito 99 delfinów butlonosych, najwięcej od lat

W ramach tradycyjnego polowania na wieloryby na Wyspach Owczych zabito 99 delfinów butlonosych, najwięcej od 124 lat. Organizacja non profit Blue Planet Society przypomina, że na taką skalę nie polowano na butlonosy od schyłku XIX wieku - relacjonuje w poniedziałek "Newsweek".
02.08.2022

Wyspy Owcze. Na skutek protestów rząd wprowadził ograniczenia w polowaniach na delfiny

Na skutek powszechnej krytyki za ubiegłoroczne zabicie 1400 delfinów Wyspy Owcze tymczasowo ograniczają kontrowersyjne polowania do 500 sztuk rocznie - poinformował w niedzielę internetowy serwis BBC.
11.07.2022

Biolog: co najmniej 3 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym na skutek wojny

Co najmniej 3 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku agresji Rosji na Ukrainę m.in. z powodu wybuchów, które zaburzają system echolokacyjny tych ssaków – oznajmił w piątek przedstawiciel parku narodowego Tuzłowskie Laguny Iwan Rusiew. x
24.06.2022

Cztery kraje regionu Morza Czarnego potwierdzają masową śmierć delfinów wskutek wojny

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.
03.06.2022

Rumunia. Eksperci: rany u delfinów dowodzą, że Rosja może używać bomb fosforowych

Poparzenia na ciele delfinów docierających do rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego dowodzą, że Rosja podczas inwazji na Ukrainę może stosować na tym akwenie bomby fosforowe - twierdzą biolodzy i weterynarze cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24.
30.05.2022

Wielka Brytania zbada wpływ offshore wind na życie morskie

Wpływ morskiej energetyki wiatrowej na środowisko morskie, wraz z innymi działaniami człowieka, wciąż nie jest dobrze znany. Tej sprawie przyjrzą się brytyjscy naukowcy w ramach programu badawczego Ecological Consequences of Offshore Wind (ECOWind).
22.05.2022

Rumunia, Turcja. Wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym padło kilkaset delfinów

Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.
15.05.2022

Morze wyrzuca martwe delfiny na brzeg. Jaki to ma związek z wojną w Ukrainie?

Turecka Fundacja Badań Morskich (TUDAV) poinformowała, że od początku wojny w Ukrainie w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono ponad 80 martwych delfinów. Eksperci są zgodni, że obserwowane zjawisko to "bezprecedensowy wzrost zgonów" i można go powiązać z trwającym konfliktem. Dlaczego?
12.05.2022

Zmilitaryzowane delfiny użyte przez Rosjan do obrony portu w Sewastopolu

Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (USNI) odkrył, że Rosjanie użyli tresowanych delfinów do obrony Morza Czarnego. Zwierzęta zostały wykorzystane w Porcie Sewastopol w okupowanym Krymie.
28.04.2022

W okolicach Jastarni pojawiły się delfiny

W środę z plaży w Jastarni widziano dwa delfiny. Wideo opublikował serwis Radia Gdańsk.
13.04.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
11.02.2022

Wyspy Owcze: zabito ponad 1400 delfinów [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek na Wyspach Owczych odbyło się olbrzymie polowanie na delfiny. Zginęło ponad 1400 delfinów białobocznych.
17.09.2021

100 martwych delfinów na plaży w Mozambiku

Na plaży na wyspie Bazaruto w Mozambiku znaleziono ciała około 100 martwych delfinów - poinformował w środę serwis BBC News.
24.02.2021

Foki posługują się ultradźwiękami

Biolodzy z zaskoczeniem odkryli, że jeden gatunków fok - weddelka arktyczna, potrafi posługiwać się ultradźwiękami. Prawdopodobnie zwierzęta w ten sposób komunikują się, ale istnieje także możliwość, że podobnie jak np. delfiny, korzystają z ulradźwięków do echolokacji.
30.12.2020

Choroba związana ze zmianami klimatu wyniszcza delfiny

Coraz częstsze ulewy powodują, że przybrzeżne wody morskie tracą zasolenie. To powoduje groźne zmiany w skórze delfinów, które mogą pokrywać nawet większość ich ciał.
28.12.2020

Czy wystarczy śledzi na kolejne święta?

Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez pysznego śledzia czy tradycyjnej ryby po grecku. Tymczasem problem nadmiernych połowów i nieodpowiedniego zarządzania rybołówstwem może na zawsze wykreślić z naszego menu wiele gatunków ryb. To czy dzikie ryby pozostaną obecne na świątecznym stole także w przyszłości zależy od odpowiedzialnych decyzji producentów, sieci handlowych, rządów, ale także nas wszystkich! Organizacja pozarządowa MSC kolejny rok z rzędu organizuje świąteczną kampanię edukacyjną przypominając, aby na święta, tak sam
23.12.2020

Delfiny butlonose potrafią kontrolować swoje tętno, by uniknąć choroby dekompresyjnej

Najpopularniejszy z delfinów - butlonos zwyczajny (Tursiops truncatus) prawdopodobnie w czasie nurkowania kontroluje swoje tętno w taki sposób, by uniknąć choroby dekompresyjnej, którą wywołują gwałtowne zmiany ciśnienia. O nowym odkryciu informuje pismo “Frontiers in Physiology”.
30.11.2020

100 waleni i delfinów zmarło w wyniku utknięcia na mieliźnie w Nowej Zelandii

Łącznie 100 grindwali i delfinów butlonosych zmarło po utknięciu na mieliźnie na wybrzeżu wysp Chatham należących do Nowej Zelandii - poinformowały w środę nowozelandzkie władze.
25.11.2020

Zagrożone wyginięciem wieloryby pomagają w walce z globalnym ociepleniem

Największe zwierzęta w oceanie odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu funkcjonowania naszej planety, ale pozostają zagrożone przez szereg wpływów człowieka
20.11.2020

Wielki żarłacz tygrysi podniósł adrenalinę nurkom na Malediwach [wideo]

Zwabiona przynętą 4,5-metrowa samica rekina w bardzo efektowny sposób podniosła adrenalinę grupie nurków na Malediwach.
18.11.2020

Zagrożone gatunki morskie mogą zostać zarażone SARS-CoV-2

Do niedawna jeszcze twierdzo, że obecna pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się ze zwierząt na ludzi. Najnowsze badania pokazują, że ludzie też mogą przyczynić się do ekspansji infekcji, zarażając zwierzęta morskie.
13.11.2020

Konsumenci „głosują widelcami” – nowa fala aktywizmu na rzecz ochrony zasobów morskich

Polscy konsumenci coraz częściej „głosują widelcami”, wybierając ryby i owoce morza ze zrównoważonych źródeł, a troska o nasz ocean napędza nową falę aktywizmu konsumenckiego. Wyniki badania przeprowadzonego przez agencję GlobeScan pokazują, że na przestrzeni ostatnich lat wzrosły obawy Polaków o środowisko, ale także ich chęć do działania na rzecz ochrony zasobów morskich.
05.11.2020

Rekiny kluczem do uratowania planety?

Według nowych badań rekiny, tuńczyki i makrele mogą być kluczem do uratowania planety. Naukowcy twierdzą, że duże ryby pochłaniają dwutlenek węgla, pomagając w magazynowaniu gazów cieplarnianych na dnie oceanu. Regulują ilość, która pozostaje w atmosferze, pochłaniając ogromne ilości globalnych emisji. Międzynarodowy zespół pokazał, że duża liczba tych stworzeń w morzu zahamuje globalne ocieplenie.
02.11.2020

Ryby stale ewoluują, by ustrzec się przed nowoczesnymi technikami połowu

Niektóre gatunki ryb tworzą ławice, aby zmylić drapieżniki i zmaksymalizować przetrwanie grup. Jednak nowoczesne techniki połowów potrafią za jednym zamachem schwytać olbrzymie ilości tych stworzeń. Nowe badania wskazują, że ryby zaczynają pływać w mniejszych grupach lub samodzielnie na obszarach o dużej intensywności połowów.
30.10.2020

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu demonstrowały dzisiaj w Port Luis, żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca, z którego wyciekły setki paliwa, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.
29.08.2020

Delfiny umierają z powodu masowca osiadłego na mieliźnie [wideo]

Do tej pory znaleziono co najmniej 13 martwych delfinów na plaży na Mauritiusie, ponad miesiąc po wycieku setek ton paliwa z osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca. Aktywiści środowiskowi twierdzą, że te tragiczne skutki wycieku są winą decyzji władz o zatopieniu dziobu statku.
26.08.2020

Efekt uboczny pandemii: więcej rekinów przy plażach

Więcej rozmaitych gatunków zwierząt przy portugalskich plażach - to jeden z efektów ubocznych pandemii koronawirusa. Zjawisko dotyczy zarówno zachodniego wybrzeża kraju, jak i południowego z popularnym wśród turystów regionem Algarve.
13.08.2020

Rzadkie zjawisko na Azorach – kaszaloty pomiędzy wyspami w obecności turystów [wideo]

Na najbardziej oddalonych na zachód lądach UE, portugalskich wyspach Flores i Corvo, zaobserwowano rzadkie zjawisko – duże grupy kaszalotów pływające w pobliżu wysp. W połowie lipca zwierzęta te pojawiły się nawet w obecności łodzi pełnej turystów.
28.07.2020

Setki martwych delfinów na francuskich plażach

W ostatnim czasie fale Atlantyku wyrzucają na francuski brzeg tak duże ilości martwych delfinów, że ich miejscowe populacje mogą być już zagrożone - obawiają się ekolodzy. Od stycznia tego roku na francuskich plażach znaleziono blisko 1100 ciał tych inteligentnych ssaków.
29.06.2020

To już dzisiaj! Światowy Dzień Oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
08.06.2020

Friend of the Sea honoruje Światowy Dzień Oceanów listą pięciu rzeczy, które możemy zrobić, by uratować oceany

Z okazji obchodów Światowego Dnia Oceanów 8 czerwca, wiodący globalny standard certyfikacji zrównoważonego rozwoju życia morskiego dzieli się łatwymi do przestrzegania zaleceniami, dotyczącymi ochrony oceanów.
05.06.2020

Polacy gotowi do działania na rzecz ochrony oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
03.06.2020

Portugalia: W czasie epidemii poprawiła się jakość wody; w kurortach widziano delfiny

Z powodu restrykcji dla jednostek pływających, szczególnie wycieczkowców, wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa, przy portugalskim wybrzeżu poprawiła się jakość wody - twierdzą ekolodzy. Potwierdzeniem ich opinii jest częste pojawianie się w nadmorskich kurortach delfinów.
28.05.2020

Bloomberg: pandemia szansą na odrodzenie się środowiska morskiego

Spowodowane przez pandemię zatrzymanie statków w portach i spadający popyt na owoce morza i ryby może wywołać efekt podobny do tego z czasów I i II wojny światowej, kiedy bezczynność flot rybackich umożliwiła odrodzenie się fauny i flory mórz i oceanów - pisze w piątek Bloomberg.
17.04.2020

Operator kajaków z Nowej Zelandii otrzymał certyfikat na ekologiczną obserwację delfinów i wielorybów

Friend of the Sea, wiodący światowy standard certyfikacji dla produktów i usług, które szanują i chronią środowisko morskie, ogłosił dziś, że certyfikował Kaikoura Kayaks z Nowej Zelandii za swój program na rzecz zrównoważonej obserwacji delfinów i wielorybów.
30.10.2019

Michał Weselak po pierwszym etapie Mini Transat

Michał Weselak na 16 miejscu zakończył pierwszy etap Mini Transat, atlantyckich regat samotników na jachtach klasy Mini 6.5. Trasę z La Rochelle do Las Palmas de Gran Canaria gdańszczanin pokonał w 10 dni 12 godzin 50 minut i 24 sekund.
20.10.2019

Kolejna rzeź grindwali u wybrzeży Wysp Owczych (foto)

Według szacunków organizacji Sea Shepeherd, co roku u wybrzeży Wysp Owczych zabija się około 800 wielorybów i grindwali. Zdjęcia z rzezi tych zwierząt niezmiennie szokują opinię publiczną, ale nic nie wskazuje na to, żeby tradycyjne polowanie miało odejść w niepamięć.
08.08.2019

Kanał Panamski ograniczy prędkość statków, by chronić wieloryby

Kanał Panamski wprowadzi ograniczenia prędkości dla statków, by chronić wieloryby, delfiny i inne wielkie ssaki morskie w czasie ich migracji sezonowej.
05.08.2019

Norwegowie natrafili na białuchę w uprzęży. Miała być tresowana przez rosyjską marynarkę (foto, wideo)

U wybrzeży Norwegii natrafiono na wielkiego morskiego ssaka - białuchę arktyczną - który miał na sobie specjalną rosyjską uprząż i prawdopodobnie był wytresowany przez rosyjską marynarkę wojenną - informuje na swym portalu BBC, powołując się na norweskich ekspertów.
30.04.2019

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

16 worków na ryż, 4 torby używane na plantacjach bananów i wiele plastikowych torebek na zakupy znaleziono w brzuchu walenia wyrzuconego na początku marca na brzeg w dolinie Compostela. "To największa ilość plastiku w ciele zwierzęcia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy" - piszą naukowcy.
18.03.2019

Nowy zawód w Ligurii: „wypatrywacz waleni”

„Wypatrywacz waleni” - to nowy zawód wykreowany przez władze włoskiego regionu Liguria. Zajęcie ma polegać na towarzyszeniu turystom podczas wycieczek morskich i pokazywaniu im okazów ssaków morskich, żyjących w tamtejszych wodach przybrzeżnych.
10.03.2019

W amazońskiej dżungli znaleziono martwego wieloryba (foto, wideo)

Martwy wieloryb w amazońskiej dżungli. Mimo że wydaje się to nieprawdopodobne, martwego ssaka znaleziono na brazylijskiej wyspie Marajo, która leży u ujścia Amazonki. Naukowcy próbują ustalić przyczynę jego śmierci.
04.03.2019

Odpowiedzialna konsumpcja ryb czy puste talerze?

Przełowienie ryb może pozbawić środków do życia 800 milionów ludzi zależnych od rybołówstwa – alarmuje Fundacja WWF Polska. Ponad 90% zbadanych światowych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie, problem wciąż rośnie, a my mamy coraz mniej czasu na działanie.
25.01.2019

Nietypowy ssak w Bałtyku. Zobacz film (wideo)

„Duże rybokształtne zwierzę” w Bałtyku w okolicach Władysławowa. Takie zgłoszenia 30 grudnia trafiły do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Świadkowie nie do końca wiedzieli, czy to wieloryb, delfin, a może rekin. Spotkanie z niezwykłym zwierzęciem udało się zarejestrować internetowej gazecie „super-polska.pl”.
11.01.2019

Martwy delfin z wyrytym imieniem

O wstrząsającym okryciu informuje Daily Mail. Na hiszpańskiej plaży Roquetas de Mar znaleziono martwego delfina. Oprócz licznych obrażeń, na ciele miał wyryte imię Juan. Według wstępnych ustaleń, obrażenia i cięcia "nie zostały zrobione na plaży".
18.12.2018

Odpowiedzialna konsumpcja ryb i owoców morza

Przełowienie ryb może pozbawić środków do życia 800 milionów ludzi zależnych od rybołówstwa – alarmuje Fundacja WWF Polska. Ponad 90%[1] zbadanych światowych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie, problem wciąż rośnie, a my mamy coraz mniej czasu na działanie.
22.11.2018

Brytyjski pływak przepłynął długość kanału La Manche (wideo)

Brytyjski pływak Lewis Pugh ukończył w środę blisko 49-dniowe wyzwanie polegające na przepłynięciu ok. 560 kilometrów - długości kanału La Manche - w celu zwiększenia świadomości problemu zanieczyszczenia wód morskich. Jest pierwszym w historii człowiekiem, który tego dokonał.
29.08.2018

Masowa rzeź grindwali na Wyspach Owczych Może zginąć nawet 400 osobników (foto, wideo)

Masowa rzeź grindwali na Wyspach Owczych. Trwa Grindadráp, czyli tradycyjne polowanie na te ssaki. Według szacunków organizacji Sea Sheperd działającej na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego, w tym roku może zginąć nawet 400 osobników.
21.08.2018

300 ton śniętych ryb, 600 martwych żółwi, 100 manatów i 22 delfiny - czerwona fala na Florydzie

Jak podała Informacyjna Agencja Radiowa: "Niekontrolowany rozrost glonów paraliżuje zachodnie wybrzeże amerykańskiego stanu Floryda. Tak zwany czerwony przypływ powoduje masowe śnięcie ryb i stanowi zagrożenie dla turystów". Rick Scott, gubernator Florydy, zdecydował się na wprowadzenie stanu nadzwyczajnego aż w siedmiu gminach a naukowcy dodają, że nie są w stanie przewidzieć kiedy sytuacja się poprawi.
16.08.2018

Rybak złowił olbrzymiego żarłacza nieopodal popularnej plaży w USA (foto, wideo)

To miał być zwyczajny połów. Tymczasem do sieci amerykańskiego rybaka trafił prawie 2-metrowy żarłacz biały. Po kilku minutach na pokładzie, rekin został wypuszczony na wolność.
03.08.2018

Świętujemy Dzień Ryby

Ryby zapewniają żywność i utrzymanie dla 800 milionów ludzi na całym świecie. Problem w tym, iż zasoby dziko żyjących ryb kurczą się w zastraszającym tempie na skutek niezrównoważonych połowów. Aż 93% światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Sytuację pogarszają również zmiany klimatyczne, które negatywnie wpływają na ekosystemy morskie oraz zanieczyszczenia środowiska morskiego. Za 40 lat ryb może zabraknąć ryb na naszych stołach!
30.07.2018

Wieloryb zdechł po połknięciu ponad 80 plastikowych worków (wideo)

Jak poinformował The Guardian, bezskuteczna próba uratowania zwierzęcia, miała miejsce w południowej Tajlandii. Ledwo żywy, mlody wieloryb został znaleziony w kanale, blisko granicy z Malezją.
04.06.2018

Szczęka dinozaura na plaży w Wielkiej Brytanii. Ma ponad 200 mln lat

Zdaniem naukowców ten dinozaur był jednym z największych zwierząt w historii. Mowa o ichtiozaurze, którego fragment szczęki znaleziono na plaży w Wielkiej Brytanii. Szczątki mają 205 milionów lat.
03.05.2018

Policjanci najedli się strachu. Ich ponton śledził olbrzymi rekin ludojad (wideo)

To miał być rutynowy patrol policji. Australijscy funkcjonariusze kontrolowali łodzie rekreacyjne. Nagle do ich pontonu podpłynął olbrzymi żarłacz tygrysi i przez dłuższy czas śledził policjantów.
06.04.2018

Żarłacze białe fotografowane z podwodnej klatki! (foto)

Brytyjski biolog morski David Robinson znalazł się zaledwie kilka centymetrów od błyszczących zębów gigantycznych bestii, próbując uchwycić ich zniewalającą urodę w aparacie. Fotograf został oddzielony od szczęk rekinów tylko metalową klatką.Ta niezwykła sesja fotograficzna miała miejsce w Meksyku, obok wyspy Guadalupe.
26.02.2018

Podróż dookoła świata na kontenerowcu? To tani sposób na rejs życia

Podróż kontenerowcem nie jest zarezerwowana tylko dla marynarzy. Te jednostki często przyjmują do siebie turystów. To tańsza i spokojniejsza alternatywa dla podróży luksusowym liniowcem.
26.11.2017

Morświny mają metamateriał w głowie

Dzięki złożonej budowie tkanek głowy morświny potrafią zogniskować wiązkę ultradźwięków, naginając prawa fizyki - informuje pismo „Physical Review Applied”.
23.11.2017

Spektakularne nagranie (wideo)

Na filmie umieszczonym w sieci możemy podziwiać polującego żarłacza białego. Ekipa, która nakręciła zdjęcia znalazła się we właściwym czasie i miejscu.
11.11.2017

Znaleziony nad Bałtykiem miecznik czeka w chłodni na sekcję zwłok

Do chłodni Stacji Morskiej w Helu trafił znaleziony na plaży w Jantarze, wyrzucony przez wody Bałtyku martwy miecznik. W stanie zamrożenia licząca 2,7 metra długości ryba poczeka na sekcję zwłok.
28.10.2017

Tak atakuje rekin ludojad (wideo)

Bliskie spotkanie z żarłaczem białym. Doktorowi Gregowi Skomalowi z Dywizji Rybołówstwa Morskiego w Massachusetts (Massachusetts Division of Marine Fisheries) udało się zarejestrować, jak od środka wygląda paszcza rekina białego. Nagranie powstało, kiedy prawie 3,5-metrowa samica próbowała ugryźć zamontowaną przez badacza kamerę.
03.08.2017

Michael Phelps kontra rekin. Zgadnijcie, kto wygrał (wideo)

Michael Phelps ścigał się z symulowanym rekinem białym na dystansie 100 metrów w jednym z programów telewizji Discovery.
24.07.2017

Tej lekcji szybko nie zapomni (wideo)

Rekin ugryzł mężczyznę, gdy ten próbował złapać go za ogon... Tylko jedno słowo nasuwa się po obejrzeniu tego nagrania. I nie jest ono cenzuralne.
10.07.2017

Stena Line wita nową maskotkę – Morświna Happy (wideo)

Już tego lata na pokładach promów Stena Line w całej Europie na podróżujące dzieci będzie czekać nowa maskotka. To Morświn Happy – główny bohater najnowszego programu atrakcji dla dzieci „Happy at Sea”. Maskotka z magiczną płetwą to kolejna postać, która kontynuuje długą tradycję obecności na pokładach statków Stena Line bardzo popularnych dziecięcych bohaterów.
20.06.2017

Jaka ryba na obiad? Dokonaj zielonego wyboru!

Bałtyckie biura WWF w tym WWF Polska wydały właśnie najnowszą edycję poradnika konsumenta o rybach i owocach morza: Jaka ryba na obiad? Uaktualniony przewodnik zawiera informacje o 50-ciu gatunkach ryb i innych organizmach morskich dostępnych na polskim rynku. Jakie ryby kupować, a których unikać, aby nasz wybór nie wpływał negatywnie na środowisko i różnorodność biologiczną mórz i oceanów? WWF podpowiada przy pomocy zielonego, żółtego i czerwonego światła.
14.05.2017

Twarzą w twarz z drapieżcą (wideo)

To musiała być przerażająca chwila. Nurkowie stanęli twarzą w twarz z ogromnym drapieżnikiem.
15.03.2017

Niewiarygodny widok!

Brytyjczyk David Beeseley nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył. Para delfinów zwyczajnych pływała w jego ogrodzie - ponad 24 km od morza.
18.01.2017

Delfiny pokochały Bałtyk

W grudniu delfiny na Bałtyku wypatrzyły trzy załogi wędkarzy. Ssak był ponownie widziany na początku stycznia przez załogę Maximussa na wysokości Dębek. 5 stycznia Stacja Morska w Helu udostępniła jego zdjęcia, które przesłał Patryk Pionke. Naukowcy stwierdzili, że był to delfin butlonosy.
13.01.2017

Nie żyje najstarsza orka świata. Urodziła się przed zatonięciem Titanica

Najstarsza znana orka świata zaginęła w październiku i prawdopodobnie nie żyje. Miała 105 lat, w niewoli orki dożywają najwyżej 20. Oficjalnie nazwano ją J2, mówiono na nią jednak Granny - Babunia.
03.01.2017

Niecodzienne spotkanie na Bałtyku

15 grudnia doszło do niecodziennego zdarzenia. Uczestnikom wyprawy wędkarskiej udało się zaobserwować delfina. Całe zdarzenie miało miejsce przed godz. 11:00, kilka mil morskich od brzegów Władysławowa.
30.12.2016

Opłakiwanie zmarłych to nie tylko ludzki odruch. Badania pokazują, że wieloryby też cierpią po stracie bliskich

Co najmniej siedem gatunków morskich ssaków przeżywa śmierć bliskich w bardzo podobny sposób do nas - pokazują badania opisane przez National Geographic.
31.10.2016

Nie miał litości (wideo)

Żarłacz tygrysi został sfilmowany podczas zjadania krowy na środku Oceanu Indyjskiego. Świadkami tej niecodziennej sytuacji była grupa przepływających nieopodal turystów.
25.10.2016

Rybak uratował delfina

Włoski rybak nie bacząc na utratę całonocnego połowu wskoczył do wody i wyplątał z sieci delfina.
11.08.2016

Dar Młodzieży na trasie Tall Ships Races Lisboa 2016

Komendant "Daru Młodzieży", kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski, przesłał aktualny komunikat z trasy regat Tall Ships Races Lisboa 2016.
19.07.2016

Tego nikt się nie spodziewał (wideo)

Z rekinami nie ma żartów. Przekonała się o tym grupa nurków, która eksplorowała wody Południowej Afryki. Tuż przed całkowitym wynurzeniem klatki z turystami, z głębin wyskoczył rekin ludojad.
24.05.2016

Podróż dookoła świata na kontenerowcu? To tani sposób na rejs życia

Podróż kontenerowcem nie jest zarezerwowana tylko dla marynarzy. Te jednostki często przyjmują do siebie turystów. To tańsza i spokojniejsza alternatywa dla podróży luksusowym liniowcem.
31.10.2015

Rodzina wieloryba i delfina na wspólnej wyprawie (wideo)

Niecodzienny widok humbaka oraz delfina, które wybrały się na wspólny "spacer" wraz ze swoim potomstwem został uwieczniony na filmie zrobionym w pobliżu wschodniego wybrzeża Australii.
26.10.2015

„Zaczął walić głową o kamień”. Szokujące nagranie

Ric O\'Barry, założyciel organizacji The Dolphin Project, nakręcił w japońskiej miejscowości Taiji film z polowania na delfiny. Widać na nim rodzinę tych ssaków, która jest uwięziona w zastawionych sieciach. Zwierzęta za wszelką cenę próbują wydostać się na zewnątrz.
15.09.2015

Nie sprowadzimy delfinów do Polski

Greenpeace Polska, WWF Polska, Viva Polska, Otwarte Klatki z zadowoleniem przyjęły słowa ministra Macieja Grabowskiego o jego sprzeciwie wobec komercyjnych delfinariów. Cieszy zapowiedź tego, że Ministerstwo Środowiska nie wyrazi zgody na sprowadzenie do Polski delfinów do planowanego w Polsce delfinarium.
27.08.2015

Niecodzienny widok. Para delfinów odwiedziła Zatokę Gdańską (WIDEO)

To już pewnie – delfiny butlonose odwiedziły niedawno Zatokę Gdańską. Ostatnim razem ssaki widziano w tym miejscu w XIX wieku.
19.08.2015

Europa odwraca się od delfinariów

Dzięki projektowi rezolucji złożonej w europarlamencie jest szansa na wprowadzenie zakazu tworzenia nowych delfinariów w granicach Unii Europejskiej oraz poprawy dobrostanu zwierząt już będących w niewoli – informują organizacje ekologiczne Greenpeace Polska i WWF Polska, które prowadzą akcję przeciwko budowie takiego ośrodka w Mszczonowie.
20.07.2015

Obrona Wielkiej Rafy Koralowej

Wielka Rafa Koralowa nie przetrwa, jeśli rząd Australii nie podejmie zdecydowanych działań na rzecz jej ochrony – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Na ostateczne decyzje w sprawie skali tych działań wpływ ma także Polska, jako jeden z 21 członków Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który między innymi nad tą kwestią obradować będzie na przełomie czerwca i lipca w Bonn. Każdy, kto chce pomóc w zachowaniu rafy, może podpisać się pod petycją w jej obronie.
16.06.2015

Delfiny u wybrzeży Karlskrony

Duńscy kajakarze zaobserwowali u wybrzeży południowej Szwecji niecodziennie zjawisko. W okolicach Karlskrony, w pobliżu wyspy Verkö, gdzie cumują promy Stena Line pojawiły się dwa delfiny.
24.04.2015

Polska jednostka dalekomorska przyczynia się do przełowienia mórz

Greenpeace opublikował listę 20 statków molochów, czyli największych i najbardziej destrukcyjnych statków rybackich pływających po morzach i ocenach pod flagą EU, należących lub zarządzanych przez unijne firmy. Wśród nich znalazł się polski trawler Saga GDY150 zarządzany przez spółkę Atlantex.
07.11.2014

Zanurz się w błękicie

Na całym świecie należą do największych atrakcji turystycznych. Najnowszy trend to oceanaria interaktywne, w których turystom proponuje się wirtualny lub rzeczywisty kontakt z delfinami, rekinami i płaszczkami.
08.08.2012

Otyłość Amerykanów zmusza do ograniczenia liczby pasażerów na promach

W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił tak dramatyczny wzrost otyłości Amerykanów, że zmusił Straż Przybrzeżną, administrującą promami pasażerskimi, do ograniczenia dopuszczalnej liczby przewożonych przez nie pasażerów.
22.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.