• <

Boliwia. Uratowano zagrożone wyginięciem różowe delfiny

gm

18.10.2022 09:05 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Boliwia. Uratowano zagrożone wyginięciem różowe delfiny

Partnerzy portalu

Boliwia. Uratowano zagrożone wyginięciem różowe delfiny - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nortondefeis

W Boliwii ratownicy używający łodzi i dronów przez trzy dni szukali w minionym tygodniu w lasach deszczowych Amazonii parę uwięzionych różowych delfinów rzecznych. Są one zagrożonym gatunkiem.

Reuters podał w poniedziałek, powołując się na uczestniczącą w akcji biolog Claudię Venegę, że dwa delfiny zostały uwięzione w stawach z wodą stojącą, odciętych od rzeki Rio Grande. Jej zdaniem wiele różowych ssaków traci dostęp do rzeki z powodu instynktu rozrodczego.

"Kiedy samice idą rodzić, szukają spokojniejszych miejsc i tak opuszczają rzekę w poszukiwaniu spokojniejszych łach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat uratowano prawie 60 uwięzionych różowych delfinów rzecznych, naukowo znanych jako Inia boliviensis” - wyjaśniła Venega.

Różowe delfiny rzeczne są największe. Dorastają do 2,7 metra i ważą około 136 kg. Mają różową karnację, co wynika z naczyń krwionośnych znajdujących się blisko skóry.

Badacze zwracają uwagę, że uważane są one przez niektórych tubylców za stworzenia półboskie. Używają echolokacji do poruszania się po wodach. Ich populacja gwałtownie spadła wraz z wylesieniem.

Sharol Deem, jedna z uczestniczek akcji ratunkowej mówiła Reutersowi o jej znaczeniu w kontekście celów ekologicznych. Uznała, że wysiłki mające na celu badanie i ochronę "tego magicznego stworzenia" mogą zwiększyć równowagę ekologiczną ważną dla wszystkich gatunków, w tym ludzi.


escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.