• <
smartre_2023

Finlandia i Estonia zdecydowały o lokalizacji pływającego terminala LNG

13.10.2022 12:52
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Finlandia i Estonia zdecydowały o lokalizacji pływającego terminala LNG

Partnerzy portalu

Finlandia i Estonia zdecydowały o lokalizacji pływającego terminala LNG - GospodarkaMorska.pl
Terminal stanie w nadmorskiej gminie Ingå w Finlandii. / Fot. Google Maps

Fiński minister gospodarki Mika Lintilä i estońska minister gospodarki i infrastruktury Riina Sikkut poinformowali o lokalizacji wspólnego projektu pływającego terminala FSRU. Ten będzie znajdował się w nadmorskiej gminie Ingå (Inkoo) w Finlandii „ze względów bezpieczeństwa”.

Podczas ostatniego spotkania przedstawiciele obu krajów osiągnęli porozumienie dotyczące wspólnego projektu FSRU. Fińscy i estońscy odbiorcy gazu będą mieli równe szanse na korzystanie ze statku LNG.

– Budowa obu terminali LNG - Inkoo i Paldiski - przebiega zgodnie z harmonogramem. Po długich dyskusjach i analizach można stwierdzić, że w obecnej sytuacji bezpieczeństwa sensowne jest zlokalizowanie terminalu dzierżawionego przez Gasgrid w Finlandii. Uzgodniliśmy, że terminal LNG zapewni dostawy gazu zarówno Estonii, jak i Finlandii na równych warunkach –  poinformowała Riina Sikkut. 

Lintilä podkreśliła, że lokalizacja terminalu w Finlandii jest ważna zarówno dla bezpieczeństwa dostaw energii, jak i przepustowości połączenia Balticconnector.

FSRU zapewni gaz niezbędny do uruchomienia 600 MW mocy wytwórczych. Operator terminalu LNG będzie równo traktował zarówno Estończyków, jak i Finów. 

Ministrowie zgodzili się na przyspieszenie harmonogramu prac nad zasadami korzystania z terminala, tak aby sprzedawcy gazu mogli jak najszybciej zacząć zamawiać gaz. 

"Terminal LNG ma rozpocząć działalność w Inkoo pod koniec roku. W tym celu fiński operator sieci Gasgrid Finland podpisał dziesięcioletnią umowę dzierżawy statku Exemplar, którego roczna wydajność gazowa wynosi 35 TWh" – informuje fińskie ministerstwo gospodarki. 


Źródło: Ministerstwo gospodarki Finlandii


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.