• <
Baltexpo2023_duży

Policjanci najedli się strachu. Ich ponton śledził olbrzymi rekin ludojad (wideo)

pc

06.04.2018 12:13 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Policjanci najedli się strachu. Ich ponton śledził olbrzymi rekin ludojad (wideo)

Partnerzy portalu

Policjanci najedli się strachu. Ich ponton śledził olbrzymi rekin ludojad (wideo) - GospodarkaMorska.pl

To miał być rutynowy patrol policji. Australijscy funkcjonariusze kontrolowali łodzie rekreacyjne. Nagle do ich pontonu podpłynął olbrzymi żarłacz tygrysi i przez dłuższy czas śledził policjantów.

Do zdarzenia doszło na wodach Tapley Shoal około 17 kilometrów na wschód od Edithburgha. Rekin przez dłuższy czas pływał bardzo blisko policyjnego pontonu. Mimo że sytuacja wyglądała niebezpiecznie, olbrzymi żarłacz nie zaatakował. Jedynie policjanci najedli się strachu. Bliskie spotkanie z rekinem zarejestrował jeden z funkcjonariuszy.

Żarłacze białe żyją w większości ciepłych wód oceanicznych. Są blisko spokrewnionye z megalodonem – prehistoryczną, największą ze znanych ryb drapieżnych. Żarłacze białe osiągają długość 6 m i wagę 2 t – samice są większe od samców. Polują głównie na foki i delfiny, żywią się także żółwiami morskimi i dużymi rybami. To jedyne rekiny, które wystawiają głowę ponad wodę, w celu obserwacji ofiary.

Rekiny ludojady należą do jednych z najniebezpieczniejszych. Potwierdzają to próby ataków na człowieka, do których dochodzi w wodach występowania tego gatunku. Zdaniem badaczy, ludzie nie są jednak „przysmakiem” rekinów. Te atakują, bo często mylą człowieka z foką.

W wyniku połowów oraz stosowania specjalnych sieci do ochrony kąpielisk, populacja żarłacza białego szybko maleje.

Dziękujemy za wysłane grafiki.