• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

ew

18.03.2019 11:41 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie 40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

Partnerzy portalu

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto) - GospodarkaMorska.pl

16 worków na ryż, 4 torby używane na plantacjach bananów i wiele plastikowych torebek na zakupy znaleziono w brzuchu walenia wyrzuconego na początku marca na brzeg w dolinie Compostela. "To największa ilość plastiku w ciele zwierzęcia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy" - piszą naukowcy.

O wydarzeniu poinformowało BBC. Sekcja zwłok została przeprowadzona przez personel Biura Rybołówstwa i Zasobów Wodnych kierowany przez dr Elaine Belvis i biologa morskiego Darrell Blatchley. Według relacji świadków, "nie minęło dużo czasu od śmierci zwierzęcia do momentu, kiedy został wyrzucony na brzeg Barangay Cadunan".

Jak przyznają pracownicy przeprowadzający sekcję: "To największa ilość plastikowych materiałów plastikowych w ciele wieloryba, jaką kiedykolwiek widzieliśmy". Jednocześnie wzywają rząd do podjęcia stosownych działań. "Nadal są ludzie, którzy traktują oceany i inne zbiorniki wodne jak śmietniki. Wieloryby zjadają plastik i inne śmieci zakładając, że to jedzenie".

W rozmowie z BBC Blatchley przyznał, że w ciągu ostatnich 10 lat badał martwe wieloryby i delfiny, z których aż 57 zginęło z powodu śmieci w żołądkach.

Łącznie, każdego roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Według ONZ jeśli to tempo zostanie utrzymane, to do 2050 roku w oceanach może być już więcej plastikowych odpadów niż ryb. W walkę o czystsze środowisko coraz aktywniej włączają się duże firmy. Jedną z nich jest sieć restauracji McDonald’s, która do 2025 roku wymieni wszystkie swoje opakowania na takie, które pochodzą z recyklingu bądź certyfikowanej produkcji i będą w 100 proc. biodegradowalne. Do końca przyszłej dekady obniży również emisję gazów cieplarnianych o jedną trzecią. Z badań wynika, że takich działań oczekują sami konsumenci. 

Jak pisze BBC, za 60 procent plastikowych śmieci trafiających do oceanów odpowiadapięć krajów azjatyckich - Chiny, Indonezja, Filipiny, Wietnam i Tajlandia. Brytyjski rząd oszacował w jednym ze sowich raportów, że poziom plastiku w oceanach może się potroić w ciągu dekady, jeśli nie zostaną podjęte w tej sprawie odpowiednie kroki zapobiegawcze. 

 

 

 

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.