W środę z plaży w Jastarni widziano dwa delfiny. Wideo opublikował serwis Radia Gdańsk.
Delfiny najprawdopodobniej zawędrowały do Bałtyku z sąsiedniego akwenu, Morza Północnego lub Cieśnin Duńskich. Jak tłumaczy dr Iwona Pawliczka w rozmowie z RG, taką sytuację należy traktować jako ciekawostkę przyrodniczą. Zdarza się, że delfiny eksplorują przyległe morza.
– Za najbardziej prawdopodobny uznałabym gatunek delfina białobokiego, który dość licznie żyje w Morzu Północnym i Cieśninach Duńskich aż po Kattegat. W polskich wodach Bałtyku nie był dotychczas obserwowany jako osobnik pływający – dodała ekspertka w rozmowie z serwisem.
Zwierzęta były w czasie żeru.
Już wcześniej w polskim Bałtyku gościły delfiny, Fikuś w 1995 roku i Duduś w 2005. Niestety z powodu niskiego zasolenia zmarły.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym